وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با همتای اسلواکی:
سینمای ایران در جامعه بین المللی از جایگاه قابل توجهی برخوردار است


سیدرضا صالحی امیری گفت: سینمای ایران در منطقه در تراز اول قرار دارد و در جامعه بین المللی نیز از جایگاه قابل توجهی برخوردار است.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در دیدار با همتای اسلواکی خود ضمن تاکید بر گسترش روابط فرهنگی و هنری بین جمهوری اسلامی ایران و کشور اسلواکی گفت: کشور ایران دارای تاریخ و تمدن دیرینه و کهنی است و هویت این سرزمین، فرهنگی است و انقلاب اسلامی ایران و رهبران آن نیز فرهنگی هستند.
وی با اشاره به سابقه روابط ایران و اسلواکی، افزود: علاقه مند به گسترش روابط فرهنگی بیشتر با این کشور هستیم زیرا اسلواکی هم دارای ریشه های کهن فرهنگی است.
صالحی امیری ادامه داد: جمهوری اسلامی در حوزه های فرهنگی و هنری از جمله سینمایی، هنر، کتاب و نشر، دیپلماسی فرهنگی و ... آمادگی همکاری متقابل با اسلواکی دارد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به فعالیت های سینمایی کشورمان، ادامه داد: قریب به ٢٠٠ فیلم بلند سالانه در ایران تولید می شود و در همین مدت زمانی بیش از ٤ هزار فیلم کوتاه تولید می شود.
وی اظهار کرد: گسترش روابط فرهنگی از جمله اهداف اساسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و برگزاری هفته های فرهنگی دو کشور با هدف آشنایی با فرهنگ و هنر دو ملت نیز از دیگر اهداف این وزارتخانه در بخش بین المللی است.

در ادامه این دیدار وزیر فرهنگ اسلواکی گفت: وزارت فرهنگ کشور اسلواکی در حوزه های مختلف سینمایی، رسانه ای، فرهنگی، کتابخانه ای و ... فعالین می کند.
وی افزود: گسترش روابط فرهنگی و هنری این وزارتخانه با دیگر کشورها از جمله سیاست های بین المللی آن محسوب می شود.
مارک مدریک ادامه داد: ما علاوه بر روابط سیاسی و اقتصادی قصد گسترش روابط فرهنگی به صورت تخصصی با ایران را داریم.
وی گفت: با توجه به تنوع فعالیت های فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی ایران، ظرفیت های بسیاری برای گسترش و تعمیق روابط در این حوزه ها بین دو کشور وجود دارد.

در این دیدار محمد مهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی، سمعی و بصری نیز گفت: فیلم سازان در ایران در بخش های مختلف تولید فیلم بلند، کوتاه، مستند، کودک و نوجوان، انیمیشن و ... فعالیت می کنند.
وی افزود: ایران بیش از ٣٠٠ جایزه بین المللی را به صورت سالانه در این حوزه دریافت می کند.
حیدریان با اشاره به برگزاری سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم فجر گفت: این جشنواره مسابقه ای بین فیلم های جهانی از ٦٦ کشور جهان است که ٣٥٠ میهمان خارجی دارد.
وی افزود: بازار فیلم جهانی و برگزاری کارگاه برای ١٣٠ فیلمساز جوان از ٥٦ کشور خارجی از دیگر فعالیت های این جشنواره است.
حیدریان تاکید کرد: این ظرفیت ها افق روشنی را برای همکاری های مشترک بین دو کشور نشان می دهد و می توانیم در زمینه سینمایی همکاری های مشترکی با یکدیگر داشته باشیم.

در بخش دیگری از این دیدار خامه یار معاون بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطان اسلامی گفت: برگزاری هفته های فرهنگی در دو کشور فرصت مناسبی برای آشنایی دو ملت از فرهنگ و هنر یکدیگر و گسترش این روابط است.

در پایان این دیدار تفاهم نامه همکاری های فرهنگی و هنری میان دو کشور از سوی وزرای فرهنگ ایران و اسلواکی به امضا رسید.

کد خبر: 3609    |    تاریخ و زمان انتشار: شنبه ، ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ ، ۲۰:۱۹
Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir