در نشست رسانه‌ای نخستین جشنواره فیلمنامه‌نویسی انقلاب اسلامی عنوان شد؛
جوایز نقدی، تشرف به حج عمره و قرارداد تولید در انتظار برترین‌های جشنواره فیلمنامه‌نویسی انقلاب اسلامی

نشست رسانه‌ای نخستین جشنواره مستقل فیلمنامه نویسی انقلاب اسلامی صبح امروز در سالن اجتماعات بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره، در ابتدای این نشست که با حضور پژمان لشگری پور؛ معاونت فرهنگی بنیاد، مسعود احمدیان؛ دبیر جشنواره و جعفر گودرزی؛ مدیر روابط عمومی بنیاد فارابی و اهالی رسانه برپا شد، گودرزی در مورد روند شکل گیری این جشنواره گفت: نخستین جشنواره مستقل فیلمنامه نویسی به پیشنهاد آقای لشگری پور، در دستور کار بنیاد سینمایی فارابی قرار گرفت به ویژه در زمانی که برخی از هنرمندان به دنبال حاشیه‌هایی هستند برگزاری این جشنواره می تواند در سال تولید ملی اتفاق خوبی باشد.
وی ادامه داد: امیدوارم این جشنواره که امسال برای اولین سال برگزار می شود با توجه به این که بحث فیلمنامه بحثی زیربنایی است و اگر به آن توجه شود در ساختار سینمایی ما می تواند تغییراتی ایجاد کند، با موفقیت به کار خود پایان دهد.
مسعود احمدیان هم با اشاره به این که بارها ترجیع‌بند تکراری «مشکل سینمای ایران، فیلمنامه است» را بارها شنیده‌ایم، گفت: اوایل انقلاب بحث ساخت فیلم‌های ایرانی مطرح بود به همین دلیل موضوع روز-خارجی-صحرای محشر را مدنظر قرار دادند اما با توجه به امکانات سینمای ایران عملی نبود این شد که شب- داخلی - شب اول قبر انتخاب شد!
وی ادامه داد: در این 33 سال دوستان هر کجا که رسیدند تمامی مشکلات سینمای ایران را به فیلمنامه ربط دادند تا صنف مظلوم تری به نام فیلمنامه نویسان شکل گرفت.

 


وی شکل گیری این جشنواره را به دغدغه‌های معاونت فرهنگی بنیاد فارابی مرتبط دانست و تصریح کرد: با توجه به اشرافی که ایشان به تولید سینمای ایران دارند، در رصدهای خود به جای خالی فیلمنامه‌های انقلاب اسلامی پی بردند و شکل گیری این جشنواره براساس نیاز و ضرورت موجود بود و امیدوارم این برنامه در سال‌های بعد به شکل گسترده تری ادامه یابد.
به گفته احمدیان، از خرداد ماه سال 90 هسته مرکزی جشنواره شکل گرفت و 197 طرح به دبیرخانه جشنواره ارسال و سایت جشنواره طراحی شد و از ابتدا در این جشنواره تمرکز روی طرح‌ها بود.
وی افزود: مراسم بزرگداشت نویسندگان طراح‌ها قرار بود در ایام دهه فجر برگزار شود اما به دلیل دغدغه‌های فارابی در آن زمان و برگزاری جشنواره فجر به 11 اردیبهشت ماه  در سینما فرهنگ موکول شد.
احمدیان در مورد هیات انتخاب این جشنواره توضیح داد: پنج نفر از کارشناسان سینما از جمله رسول صدرعاملی، مینو فرشچی، مجید رضابالا، جابر قاسمعلی، حسین ترابی طرح های رسیده را بررسی کردند و از آن میان به مناسب سی و سومین سال انقلاب اسلامی 33 طرح را انتخاب کردند که این طرح‌ها در اسفند ماه در اختیار تیم داوری هفت نفره  قرار گرفت.
وی درباره زمان اعلام نتایج نهایی داوری طرح ها توضیح داد: این تیم با حضور ابراهیم حاتمی کیا، محمد علی باشه آهنگر، مهدی فرجی، احمد شاکری، حبیب احمدزاده، سید مهدی شجاعی و جلیل عرفان منش در حال بررسی آثار است و نتایج تا هفته آینده اعلام می‌شود.
دبیر اولین جشنواره مستقل فیلمنامه نویسی انقلاب اسلامی با اشاره به فرصت خوبی که برای تولید آثار ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: از آن جایی که آثار انتخاب شده به صورت طرح هستند با برگزیدگان آثار قرارداد نگارش از سوی فارابی منعقد می‌شود.
وی با بیان این که مجموعه 33 طرح انتخاب شده به صورت مجموعه طرح در قالب سه کتاب در مراسم پایانی جشنواره به علاقمندان ارائه می شود، گفت: با ارائه این کتاب ها بخش های خصوصی و دولتی و تلویزیون می توانند در صورت تمایل نسبت به ساخت این طرح‌ها اقدام کنند. البته با توجه به شرایط فرهنگی که زمان بر و پیچیده است انتظار نداریم طی این سال ها این طرح ها به فیلم تبدیل شوند.
احمدیان با تاکید بر این که اعتقادی به ارتباط تمامی ضعف های سینمای ایران به فیلمنامه ندارم، اظهار کرد: این ترجیع بند غلطی است که مصطلح شده است که تمامی مشکلات را به فیلمنامه ربط دهیم. البته به عنوان اولین مرحله تولید فیلم که نگارش متون نگارشی است ممکن است ضعف هایی وجود داشته باشد اما این که همه مشکل سینما را فیلمنامه اعلام کنند، ناجوانمردانه است. امیدوارم در تشکیلات سازمان سینمایی تدابیری برای تداوم این جشنواره مدنظر قرار گیرد.
وی درباره دلیل تاکید بر طرح ها به جای فیلمنامه ها عنوان کرد: وقتی فیلمنامه در حد طرح نوشته شده باشد این امکان برای نویسنده وجود دارد که در کنار کارگردان و با توجه به شرایط تولید به نگارش فیلمنامه بپردازد.
جعفر گودرزی در تکمیل صحبت های احمدیان گفت: سه جلد کتاب حاوی طرح‌ها به نها دها و ارگان های مختلف ارائه می شود. همچنین به 33 طرحی که انتخاب خواهند شد، 500 هزار تومان هدیه به دلیل حضور در این جشنواره اعطا می شود.
وی در مورد جوایز برگزیدگان این جشنواره توضیح داد: به تمامی برگزیدگان جشنواره علاوه بر هدایا تشرف به حج عمره اختصاص می یابد و با این افراد قرارداد نگارش فیلمنامه بسته می شود.


گودرزی ادامه داد: علاوه بر این مزایا  به نفر اول این جشنواره تندیس جشنواره به همراه هشت میلیون تومان و به ترتیب به نفر دوم دیپلم افتخار و 6 میلیون و نفر سوم 5 میلیون، نفر چهارم 4 میلیون، نفر پنجم 3 میلیون و نفر ششم 2 میلیون تومان اهدا می شود.

وی در پایان با اشاره به این نکته که سینمای انقلاب همچون خود انقلاب اسلامی مظلوم است، افزود: امیدوارم شهرکی برای سینمای انقلاب اسلامی طراحی شود چرا که بازسازی سال 57 در هیچ شهری دیگر امکان پذیر نیست.
به گفته مدیر روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، 197 طرح رسیده به جشنواره از 15 شهر مختلف ارسال شده اند و این پراکندگی نوید تنوع و نگاه های خوب است. از میان این طرح ها 41 نفر شرکت کنندگان زن و 155 نفر مرد بوده اند و 18 نفر از این افراد سابقه فیلمنامه نویسی داشته‌اند. میانگین سنی شرکت کنندگان هم 33 سال بوده است که 69 سال مسن ترین و 22 سال جوان ترین این فیلمنامه نویسان را تشکیل می دهند.

مشاهده گالری تصاویر این نشست...

کد خبر: 1321    |    تاریخ و زمان انتشار: يكشنبه ، ۳ ارديبهشت ۱۳۹۱ ، ۱۳:۵۲
Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir