در برنامه «هفت» شب گذشته عنوان شد
لشکری‌پور: تعطیلی فارابی خواست رئیس سازمان سینمایی نیست
معاون فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی با بیان اینکه فارابی یک برند است و محصول سه دهه مدیریت بعد از انقلاب به شمار می‌رود، گفت: تا جایی که من مطلع هستم تعطیلی فارابی خواسته رئیس سازمان سینمایی نیست.
لشکری‌پور: تعطیلی فارابی خواست رئیس سازمان سینمایی نیست.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی به نقل از خبرگزاری فارس، برنامه شب گذشته «هفت» با گفت‌و‌گوی تلفنی پژمان لشکری‌پور معاون فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی درباره تغییرات احتمالی این بنیاد و جشنواره فیلمنامه انقلاب اسلامی آغاز شد.

لشکری‌پور درباره نخستین جشنواره فیلمنامه‌نویسی انقلاب اسلامی گفت: این جشنواره در شب شهادت شب شهادت معلم انقلاب دکتر مطهری (11 اردیبهشت) برندگانش را اعلام خواهد کرد. بنده طراح نخستین جشنواره مستقل فیلمنامه‌نویسی انقلاب اسلامی هستم و مسعود احمدیان دبیری آن را برعهده دارند.

وی درباره داوری این جشنواره توضیح داد: داوری‌ها در دو مرحله صورت گرفت. 200 طرح فیلمنامه بلند سینمایی در 15 صفحه در مرحله اول انتخاب شد که در مرحله نهایی 33 فیلمنامه به بخش مسابقه راه یافت. تمام فیلمنامه‌ها که به این مرحله راه یافتند در قالب کتاب چا پ می‌شود و با‌ تعاملاتی که با مدیران گروه‌های فیلم و سریال انجام شده سعی خواهد شد برای تولیدات انقلاب اسلامی در سال‌های آتی مد نظر قرار گیرند و این روند تداوم داشته باشد.

* شرایط ساخت دو فیلمنامه اول و دوم فراهم می‌شود

لشکری پور به اسامی داوران در این برنامه اشاره کرد و گفت: هفت داور این جشنواره را داوری می‌کنند،. آقایان ابراهیم حاتمی‌کیا، محمدعلی باشه‌آهنگر، مهدی فرجی (مدیر شبکه یک سیما)، سید‌مهدی شجاعی، جلیل عرفان‌منش، احمد شاکری و حبیب احمدزاده، شش جایزه نفیس به برگزیدگان اهدا می‌کنند همچنین برای دو فیلمنامه برنده جایزه اول و دوم علاوه بر جایزه نقدی بستر تولید فراهم خواهد شد.


* فارابی در سازمان سینمایی ادغام نمی‌شود

معاون فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی درباره تغییرات ساختاری بنیاد سینمایی فارابی در سازمان سینمایی، گفت‌: خبر ادغام فارابی در سازمان سینمایی فی‌نفسه دارای اشتباه ذاتی است. ادغام در سازمان‌های هم‌عرض صورت می‌گیرد، فارابی زیر‌مجموعه معاونت سینمایی و سازمان سینمایی فعلی است زیرا وابسته به سازمان است و نمی‌تواند در آن ادغام شود. درباره تغییر ساختار طبعاً تغییراتی خواهد داشت، طبیعی بود در تشکیل سازمان سینمایی باید‌ شرکت و موسسات زیرمجموعه بازتعریف شوند از جمله فارابی، مرکز گسترش، موسسه رسانه‌های تصویری و... به دلیل حجم بالای گردش کاری در فارابی، اظهار نظرهایی درباره این بنیاد صورت می‌گیرد که بعضاً دید‌ه می‌شود به سمتی است که فارابی باید تعطیل شود.

* تعطیلی فارابی خواست رئیس سازمان سینمایی نیست

لشکری‌‌پور در ادامه گفت: در بحث‌های دوستان در برنامه شما از فیلم‌های برتری نام برده شده که مربوط به دولت و فارابی است، فارابی یک شرکت مادرتخصصی است و عمده پشتیانی دولت از طریق فارابی صورت می‌گیرد. فارابی یک برند است و محصول سه دهه مدیریت بعد از انقلاب است که مدیران آن با نیت‌های خوب آن را اداره کردند، با توجه به گذشت زمان و رفع نقاط ضعف باید به فعالیت خود ادامه دهد، تا جایی که من مطلع هستم تعطیلی فارابی خواسته رئیس سازمان نیست.

وی در ادامه گفت: جدای از بحث ملی، فارابی یک برند شناخته شده است، در حوزه بین‌الملل است. در یکی دو جلسه سال گذشته که برای تشکیل سازمان سینمایی با حضور آقای شمقدری شکل گرفت حضور داشتم،‌ آقای میرعلایی هم پس از جشنواره جلسات مداوم داشتند‌.

وی درباره کناره‌گیری خود از معاونت فرهنگی فارابی گفت: با صحبتی که با آقای میرعلایی داشتم ایشان نپذیرفتند و موکول کردند به ساختار فارابی‌. امیدواریم ساختار سینمای کشور با توجه به فضایی که وجود دارد به سمتی برود که مجموع کارها به سمت رونق و منافع سینمای کشور باشد.
کد خبر: 1318    |    تاریخ و زمان انتشار: شنبه ، ۲ ارديبهشت ۱۳۹۱ ، ۱۱:۵۷
Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir