گزارش از آئین پایانی نخستین جشنواره مستقل فیلمنامه نویسی انقلاب
وزیر ارشاد: برای نشان دادن عظمت انقلاب باید بیش از پیش سرمایه‌گذاری کرد

آئین پایانی نخستین دوره این جشنواره شب گذشته با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سینمافرهنگ تهران برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری نخستین جشنواره مستقل فیلمنامه نویسی انقلاب اسلامی، در ابتدای این مراسم که در آن مهدی چمران،سید محمد حسینی،محمد مهدی عبدخدایی،جواد شمقدری،سیدعلیرضا سجادپور شفیع آقا محمدیان، محمدرضا عباسیان و برخی دیگر از مسئولان سینمایی حضور داشتند، مسعود احمدیان دبیر نخستین جشنواره مستقل فیلمنامه نویسی انقلاب با تشکر از زحمات همکارانش در بنیاد سینمایی فارابی، هیات انتخاب جشنواره و سید‌‍احمد میرعلایی برای اعتماد به ستاد اجرایی گفت:ما میراث دار کسانی هستیم که از خرداد 42 تا بهمن 57 جانفشانی کردند و باعث شدند تا سینما در میان آتش و خون افتخار آفرینی کند.

 

وی ادامه داد: اما من فکر می‌کنم که امروز باید برای بهبود بیشتر اوضاع سینما تلاش کرد چرا که مدیران آن و اهالی خانه سینمایش مظلومند. من این حرف‌ها را نمی‌زنم تا هر دو طرف را داشته باشم و صحبت من برگرفته از یک صداقت بود.
احمدیان تصریح کرد: جناب آقای وزیر، اقای عبدخدایی عاجزانه تقاضا دارم حکم خدا را جاری کنید و امانت را به صاحبش برگردانید.پادرمیانی کنید و تا دیر نشده اهالی سینما را با یکدیگر آشتی دهید و بزرگواری شما تا ابد در تاریخ خواهد ماند.این استدعای یک عضو بسیار کوچک سینمای ایران است، پادرمیانی کنید تا این جماعت آشتی کنند.

دبیر نخستین جشنواره مستقل فیلمنامه نویسی انقلاب در خاتمه گفت: اگر امشب اینجا جمع شده‌ایم براساس دغدغه‌های فرهنگی و فکری پژمان لشگری‌پور بوده است که براساس نیازهای سینمای کشور این جشنواره را طراحی کرده است.
در ادامه این مراسم پژمان لشکری‌پور نخستین جشنواره مستقل فیلمنامه نویسی انقلاب با حضور در روی سن اظهار داشت:حقیقتا سینمای انقلاب اسلامی در مجموعه تولیدات 33 ساله تصویری کشورمان چه در تلویزوین و چه در سینما مظلوم است. اگرچه مهر تائید این سینما را حضرت امام در بدو ورود به کشور گذاشتند و از اینرو سینما وامدار امام و انقلاب است.
وی افزود: حقیقت این است که این سینما نتوانسته است دین خود را به انقلاب ادا کند، اگر به تاریخ انقلاب نکاه کنید بیش از 5 هزار شهید انقلاب داشته‌ایم که دحتی در اسناد نیز نامشان بدرستی ثبت نشده است و امیدوارم حرکت جدید سازمان سینمایی کشور بتواند غبار مظلومیت را از سینمای انقلاب بزداید.

لشکری‌پور ادامه داد: همیشه در توجیه عدم کارکردن برای سینمای انقلاب می‌شنویم که سینمای انقلاب نیازمند تمهیدات مختلفی است که به نظرم این نکته کامل و دقیقی برای عدم پرداختن به این موضوع نیست.
به گزارش ستاد خبری نخستین جشنواره مستقل فیلمنامه نویسی انقلاب، در ادامه این مراسم جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی و معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز دقایقی در خصوص سینمای انقلاب اسلامی به صحبت پرداخت.
وی در ابتدای سخنانش اظهار داشت:اگر برگردیم به دوران انقلاب در دوره‌ای که مبارزه انجام می‌گرفت عموما به دو شیوه بود، یک شیوه جسورانه و مسلحانه بود که عموما جوانان انجام می‌دادند و دیگری مبارزه‌ای بود که شهید مطهری و یاران دیگر امام پیگیری می‌کردند و در عمق جان افراد نفوذ می‌کردند و اگرچه این مبارزه صبر و حوصله می‌خواست اما دیدیم که صبر و استقامت امام و یارانش انقلاب را در بهمن 57 به پیروزی رساند.
شمقدری تصریح کرد: سینما امروز می‌تواند شبیه همان روشی را که امام پیگیر بودند و در عمق و جان نفوذ می‌کردند دنبال کند و این سینما است که می‌تواند چنین وظیفه‌ای را بر عهده بگیرد. خیلی از فضاها و رفتارها به خصوص در حوزه ژورنالیستی تاثیر عمیقی ندارد و برای همین است که امام از همان لحظه اول ورودشان در بهت و حیرت همه از سینما صحبت می‌کنند و البته سینمای اصیل را از فحشا جدا می‌کنند.

رئیس سازمان سینمایی در ادامه خاطرنشان کرد: سینما یک فرصت برای نظام است و برای همین است که در طی این 33 سال روز به روز به سمت رشد بیشتر گام برداشته است و البته طبیعی است که در جامعه دیدگاه‌های مختلفی وجود داشته باشد و ما نمی‌توانیم جلوی انتقادات را بگیریم اما بعضی‌هام هم به فکر تعطیلی سینما هستند اما نگاه نظام این است که سینما را یک ضرورت برای کشور می‌دانند و البته در کنار آن وظیفه ما است که به دغدغه‌ها پاسخ بدهیم.
شمقدری با اشاره به این که قرار بود در جشنواره گذشته فجر فیلم‌های با محوریت انقلاب حضور داشته باشند که این اتفاق میسر نشد گفت: این یک درد است که در سی‌‌وسومین سال برگزاری پیروزی انقلاب فیلمی در زمینه انقلاب نداشته باشیم و امیدوارم حرکاتی از قبیل برگزاری این جشنواره باعث شود تا ما از این غفلت بیدار شویم و بدانیم سینمایی که مدیون انقلاب اسلامی است بیش از هر عرصه دیگری باید دین خود را به انقلاب ادا کند.
وی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که در حوزه ساخت فیلم‌های انقلابی وجود دارد اظهار داشت:ما برای ساخت فیلم در مورد انقلاب مشکلاتی داریم اما نباید به خاطر آن صورت مساله را پاک کنیم. ما در انقلاب بعضا شخصیت‌هایی را داشته‌ایم که در پیروزی انقلاب نقش داشته‌اند اما در ادامه شبهه ناک شدند و از قطار انقلاب پیاده شدند و باید بدانیم با این افراد باید چه کار کنیم.
رئیس سازمان سینمایی تصریح کرد: شرایط انقلاب شرایط خاصی بوده است، 33 سال از انقلاب گذشته و باید فقها یک راهکاری را بیندیشند که مثلا زنان درباری را باید چگونه نشان دهیم و ما نباید زنان درباری را محجبه نشان دهیم که این خیلی دردناک است. و در کنار آن باید بتوانیم روایت‌های مختلفی را از انقلاب نشان بدهیم و تحمل افراد نیز برای دیدن این روایت‌ها باید بالا برود و باید نشان دهیم که اساسا ریشه انقلاب در چه چیزی بوده است.
شمقدری تاکید کرد: البته روایات مختلفی در مورد پیروزی انقلاب ذکر کرده‌اند که مثلا شاه بی‌عرضه بوده است اما واقعا اینگونه نبوده و شاه یکی از خشن‌ترین و دیکتاتورترین حاکمان منطقه بوده است و باز برخی دیگر پیروزی انقلاب را نشانه چراغ سبز آمریکا می‌داند و جریان اصلی انقلاب باید بتواند روایت خود را ارائه کند.
رئیس سازمان سینمایی در ادامه این مراسم با اشاره به بخشی از صحبت‌های مسعود احمدیان و تقاضایش از وزیر برای آشتی دادن اهالی سینما گفت: ما از همان ابتدا این دغدغه همراهمان بوده است و آقای حسینی سفارش کردند که هیات ساماندهی صنوف تشکیل شود و با صبر و بردباری علی‌رغم تمام افتراهایی که به دوستان زده می‌شود به دنبال این هستند تا مشکلات را برطرف کنند و ما هم بدنبال این هستیم تا حداقل در حوزه صنفی مشکلات به حداقل برسد و در حوزه صنف نباید اندیشه و نگاه سیاسی حاکم شود.
وی در خاتمه صحبت‌هایش از تصویب طرح راه‌اندازی بنیاد مقاومت و سینمای انقلاب توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد.

براساس این گزارش، در ادامه این مراسم دکتر سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و اشاد اسلامی نیز دقایقی را به سخنرانی پرداخت.
حسینی در ابتدای صحبت‌هایش اظهار داشت: ما در این مراسم شخصیت‌های بزرگی نظیر اقای چمران و آقای عبد خدایی را داریم که خوب است سینمای ایران از خاطرات ارزشمند چنین شخصیت‌هایی فیلم بسازد. در تاریخ انقلاب حوادث و رویدادهای مختلفی وجود دارد که اگر به خوبی پرداخته شوند می‌توانند عظمت زیادی داشته باشند. البته نباید زحماتی را که در طی بیش از سه دهه انجام شده را نادیده گرفت اما این کافی نیست و عظمت انقلاب به گونه‌ای است که باید بیش از این برایش سرمایه‌گذاری کرد.
وزیر ارشاد ادامه داد: انقلاب تنها مختص به قبل تا زمان پیروزی انقلاب نیست و ما همین الان هم در حال انقلاب هستیم و از بهمن 57 به بعد افراد و کشورهای مختلف علیه ما نقشه کشیده‌اند اما یک کشور و مردمی توانسته‌اند بایستند و این ایستادگی باعث دستیابی به اهداف بزرگی شده است و همین موضوع برای بسیاری، یک معما بوده است.
وی افزود: این همه رویداد مهم وجود دارد که سوژه‌های فراوان و نابی هستند و جا دارد دوستان بیش از پیش به این مقوله توجه کنند و تشکر می‌کنم از آقایان شمقدری و میرعلایی که به صورت مستقل به فیلمنامه‌‌نویسی پرداختند.
سیدمحمد حسینی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اسنادی که در مرکز اسناد انقلاب اسلامی وجود دارد سینماگران را به استفاده از چنین منابعی تشویق کرد و در ادامه گفت: اگر ما درباره انقلاب اسلامی کوتاهی کنیم، دیگران برای ما تاریخ خواهند نوشت و فیلم خواهند ساخت و امیدوارم این فیلمنامه‌ها در بایگانی نمانند و دوستان تهیه‌کننده و کارگردان آستین همت را بالا بزنند.
در ادامه این مراسم از حسین ترابی سازنده مستند «برای آزادی» که یکی از ده مستند برتر تاریخ انتخاب شده است با حضور جواد شمقدری، سید احمد میرعلایی، مهدی چمران،محمدبزرگ‌نیا،علی شاه‌حاتمی و مسعود احمدیان تقدیر شد.
حسین ترابی در این مراسم اظهار داست: به دلیل این که عضو هیات انتخاب جشنواره بودم می‌دانم که برخی از این کارها آثار درخشانی هستند که اگر قرار بر ساخت‌شان باشد، قطعا کارهای خیلی خوبی از آنها در خواهد آمد.
وی افزود: من تنها کسی هستم که بدون هیچ سفارشی تصمیم گرفتم انقلاب این مردم را به تصویر بکشم و از هیچ جا هم پولی نگرفتم و اگر حداقل خودمان چهره ماندگار نشدیم لااقل فیلممان ماندگار شده است و مجله انگلیسی سایت اند ساند این فیلم را جزو ده فیلم مستند بزرگ دنیا معرفی کرده است.

ترابی تصریح کرد: همین الان هم از سوئیس و فنلاند به من نامه زده‌اند و می‌خواهند که این فیلم جزو آرشیو سینما تک آنها باشد و این خیلی خوب است که من انقلاب این مردم را به دنیا صادر می‌کنم.
براساس این گزارش، در بخش بعدی این مراسم سید احمد میرعلایی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و برگزار کننده نخستین جشنواره مستقل فیلمنامه نویسی انقلاب به سخنرانی پرداخت.
وی در ابتدای سخنانش گفت: سال گذشته قرار بود چند اثر سینمایی درباره انقلاب اسلامی در جشنواره فیلم فجر داشته باشیم اما فیلمنامه‌های خوبی در این زمینه وجود نداشت.
وی در ادامه افزود: متاسفانه در زمینه انقلاب اسلامی اثر فاخری در سینما و تلویزیون نداشته‌ایم و به رغم تلاش‌های انجام شده در این عرصه نیاز به تلاش‌های بیشتری است.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در ادامه افزود: دوست نداشتم در مراسم اختتامیه جشنواره فیلمنامه‌نویسی انقلاب اسلامی حرفی از خوب نبودن حال سینما به میان آورده شود.
میرعلایی تاکید کرد: همه مستکبران دنیا دست به دست هم داده اند که به ایران اسلامی آسیب برسانند و تلاش می‌کنند ما را مشغول هم سازند، در چنین شرایطی اگر فیلمسازی نداند نیاز جامعه‌اش چیست، نمی‌توان نامش را فیلمساز گذاشت.
میرعلایی ادامه داد: وای بر حال سینماگری که می‌گوید حال مان خوب نیست، سینماگری که نمی‌داند در بندرعباس چه خبر است فیلمسازی که دشمن شناس نیست حق ندارد بگوید که حالمان خوب نیست و تریبون اختتامیه جشنواره فیلمنامه‌نویسی مربوط به چنین مباحثی نیست.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ادامه داد: جواد شمقدری رییس سازمان امور سینمایی دلش خون است و به همراه وزیر ارشاد برای ساماندهی اوضاع در این مسند قرار دارند.
وی در ادامه افزود: چرا باید تاکید کنیم که حال سینما خوب نیست؟ در حالی که حال مردم ما بسیار خوب است و حضور پرشور آنان در انتخابات مجلس شورای اسلامی دلیلی بر این مدعی است.
مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی از عدم همکاری برخی سایت‌ها و رسانه‌های مکتوب با نخستین جشنواره فیلمنامه‌نویسی انقلاب گله کرد و اظهار امیدواری کرد سال آینده این جشنواره به صورت بین المللی برگزار شود و در عین حال شرایط برای برگزاری جشنواره‌ای سینمایی با عنوان خلیج فارس نیز فراهم شود.
برگزیدگان جشنواره؛
برای اهدا لوح تقدیر و تندیس جشنواره برای برگزیدگان وزیر سید محمد حسینی، جواد شمقدری، سید احمد میرعلایی، جلیل عرفان‌منش، مهدی فرجی، مسعود احمدیان و مهدی چمران به روی سن آمدند.
براساس این گزارش در ادامه مراسم برگزیدگان جشنواره به ترتیب زیر مشخص شدند:
رتبه نخست فیلمنامه‌نویسی انقلاب اسلامی به «محمد حسن ابوحمزه» برای نگارش فیلمنامه «عملیات فریب» اهدا شد.
همچنین رتبه دوم برترین فیلمنامه سینمایی با موضوع انقلاب به «رضا محمدی» برای نگارش فیلمنامه «دسیسه» رسید.
بنابراین گزارش، رتبه سوم هم به «محسن دامادی» برای فیلمنامه «روزهای انقلاب» اهدا شد.
رتبه چهارم به «محمد حسن ابوحمزه» برای نگارش فیلمنامه «تازه داشت طعم زندگی را می‌چشید» اهدا شد.
همچنین رتبه پنجم به «وحید زارع‌زاده» نگارنده فیلمنامه «ساز مخالف» رسید و در رتبه ششم هم به «حسین قره» برای فیلمنامه «موج و ماه» اهدا شد.
بنابراین گزارش، به نفر نخست جشنواره فیلمنامه‌نویسی مبلغ 8 میلیون تومان، نفر دوم 6 میلیون، نفر سوم و چهارم 5 میلیون و به نفرات پنجم و ششم نیز به ترتیب 4 و 2 میلیون تومان اهدا شد. همچنین با برگزیدگان این رویداد سینمایی قرارداد نگارش کامل فیلمنامه‌های منتخب از سوی بنیاد سینمایی فارابی نیز منعقد خواهد شد.
تجلیل از رضا رویگری خواننده سرود انقلابی ایران ایران
در اختتامیه نخستین جشنواره مستقل فیلمنامه نویسی انقلاب اسلامی، از رضا رویگری خواننده سرود ماندگار انقلاب اسلامی (ایران ایران) تقدیر شد.

مشاهده گالری تصاویر این مراسم...

کد خبر: 1344    |    تاریخ و زمان انتشار: سه شنبه ، ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۱ ، ۱۳:۰۰
Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir