وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
اصحاب هنر اهل معنا، معرفت و اخلاقند

«سیدرضا صالحی امیری» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآوری اینکه زنده یاد «علی معلم» در مسیر حافظ گام برمی داشت، گفت: اگر اینگونه فکر کنیم که اصحاب هنر اهل معنا، فضیلت، معرفت و اخلاقند سخنی گزاف نگفته ایم چرا که این هنرمندان صاحبدل هستند.


به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمای فارابی به نقل از خبرگزاری ایرنا،صالحی امیری یکشنبه شب در مراسم یادبود چهلمین روز درگذشت علی معلم در تالار وحدت، افزود: متعقدم سکوت از هر مطلبی بار سخن بیشتری دارد و انسان در سکوت به معنا و معرفت بیشتری دست می یابد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: امروز خود جنازه ای را در قبر گذاشتم و یادی از گذشتگان داشتم که به خود آمده که شما هم نه چندان به این منزلگه خواهید آمد و سرنوشت محتوم همه ما این است که روزی به دیار باقی خواهیم رفت.
صالحی امیری گفت که این مجلس در این روز مفهوم خاصی به همراه دارد و آن اینکه ما از روح بلند موسی بن جعفر(ع) تقاضا کنیم که علی معلم را با خویش محشور کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با طرح این پرسش که چرا به اصحاب و هنر صاحبدل می گویند؟، تصریح کرد: اگر اینگونه فکر کنیم که اصحاب هنر اهل معنا، فضیلت، معرفت و اخلاقند سخنی گزاف نگفته ایم که این هنرمندان صاحبدل هستند.
وی گفت: بزرگان زیادی در این جمع حضور دارند که سرمایه های انسانی و معرفتی ما به حساب می‌آیند که همیشه در تاریخ ماندگارند، از این رو باور داریم علی معلم همیشه زنده و از خداوند طلب می‌کنیم تا آن عزیز از دست رفته را با انبیا و اولیای الهی محشور کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: پیام علی معلم به ما این است که راه حافظ و سعدی، راه کمال و انسانیت است و او در مسیر حافظ گام برمی داشت بنابراین خدایا علی ما را با حافظ محشور بگردان.
«علی نصیریان» بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون نیز در این مراسم گفت: درگذشت علی معلم واقعا ضایعه بزرگی است و هنوز هم باور ندارم که او درگذشته است.
وی به حامیان سینمای ایران در همه اعصار اشاره کرد و یادآورشد: بیشترین سهم حامیان در فرهنگ و هنر سرزمین ایران مردم بوده اند اما علی معلم با کلام و احاطه اش و برپاکردن جشنواره ای معتبر و با نشریه سینمایی اش خدمات بسیار شایسته ای به سینمای ایران کرده است.
بازیگر مجموعه «شهرزاد» ادامه داد: هر چند حمایت و کمک از نظر من فقط مادی نیست بلکه فرهنگ و هنر مملکت پشتیبانی جدی می خواهد و ما در سطح کلان فرهنگ و هنر نیاز به حمایت جدی داریم.
نصیریان گفت: نمی‌خواهم نیت‌های حامیان فرهنگ و هنر ایران را نفی کنم اما حمایت از فرهنگ و هنر مملکت مساله ای جدی است و علی معلم یکی از افرادی بود که در این حوزه با تمام توان و بدون غرض و باند بازی تلاش می‌کرد.
«داریوش ارجمند» از هنرمندان باسابقه سینما و تلویزیون نیز به برخی ناملایمات نسبت به اهالی هنر و سینما از جانب برخی مطبوعات و گروه ها اشاره کرد و ادامه داد: همکارهای علی معلم در مطبوعات اصغر فرهادی و شهاب حسینی را می کوبند و جایزه‌های بزرگی که آنان در جهان دریافت کرده اند را دست کم می گیرند، اما علی معلم نه تنها آنها را جدی گرفت بلکه از آنها تجلیل کرد. بنابراین باید به کسانی که نام ما را بالا می برند احترام بگذاریم.
«حسین انتظامی» معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در این مراسم، گفت: علی معلم با فعالیت‌های زیادی که در عرصه مطبوعات و سینما داشت مجموعه ای هم‌افزا را به وجود آورد. او به تنهایی نهاد سازی کرد و جشن حافظ نمونه ای از این نهاد سازی بود که در غیاب دولت توانست جریان ساز و موثر باشد.
کد خبر: 3640    |    تاریخ و زمان انتشار: دوشنبه ، ۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ، ۱۵:۵۹
Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir