علیرضا رضاداد در مراسم افتتاح پردیس سینمایی چهارباغ :
اصفهان الگوی کشور در زمینه بازسازی سینماها قرار گیرد

علیرضا رضاداد دبیر جشنواره فیلم کودک و نوجوان گفت: بازسازی سالن‌های سینمایی باید مورد توجه جدی علاقه‌مندان سینما باشد واصفهان می تواند الگویی در زمینه بازسازی سینما در تمام کشور قرار گیرد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی؛ علیرضا رضاداد شامگاه شنبه، در مراسم افتتاح پردیس سینمایی چهارباغ با بیان اینکه این افتتاح را در هفته هنر انقلابی اسلامی به فال نیک باید گرفت، اظهار داشت: در سال‌های گذشته از ورود به سینما خانواده اصفهان، به دلیل فضای نامناسب و قدیمی احساس خوبی نداشتم، به ویژه اینکه اعتقاد داریم در شهری به نام اصفهانکه مشهور به نیمی از جهان و مهد هنر است فضاها و کالبد فرهنگی شهر باید از جنس هنر باشد.
وی با ابراز امیدواری در این ارتباط که بازسازی سالن‌های سینمایی مورد توجه جدی علاقه‌مندان این هنر قرار گیرد، ابراز داشت: امیدواریم اصفهان الگویی در زمینه بازسازی سینماها برای تعمیم به تمام کشور باشد همان‌گونه که در تمام زمینه‌ها برای کشور الگوی مناسبی است. دبیر جشنواره کودک و نوجوان با تاکید بر اینکه اصفهان بیشترین رشد مخاطب سینمایی و زیرساخت های سینمایی داشته است، ابراز داشت: در دولت فعلی درآمد سینما نسبت به سال اول پنج برابر و مخاطبان سه برابر شدند اما اینکه مخاطبان اصفهان هفت برابر شدند نشانه ظرفیت مضاعف اصفهان در توجه به فرهنگ و هنر است.
وی ادامه داد: از دیدگاه من فرهنگ و هنر باید در اولویت دیگر اولویت های توسعه استان مانند علم و فناوری و گردشگری قرار گیرد چراکه تنها با فرهنگ و هنر زیرساخت‌های بخش‌های دیگر به دست می‌آید.
رضاداد با باین اینکه هر صندلی که در سینما اضافه شود گویی یک زندانی را آزاد کرده‌ایم، اظهار داشت: دنیای امروز ، جهان تصویر و هنر است و این حضور اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه از این همه نیروی جوان در کشور استفاده شود.
وی به این موضوع اشاره کرد که در استان‌ها توجه به فیلم مستند، کوتاه، فیلم بلند و داستانی برای حوزه نمایش خانگی زیاد است و ابراز داشت: با وجود این همه استعداد و ظرفیت مکان و فضای مناسب برای عرضه این آثار وجود ندارد و این در حالی است که اگر این فضاها برای نیروی مستعد کشور فراهم شود پیشرفت باورنکردنی در این عرصه خواهیم داشت.

فیلم‌های سینمایی باید متناسب با نوع مخاطب اکران شوند

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی نیز در این آیین طی سخنانی گفت: مسئولان باید در اکران فیلم‌ها به گروه سنی مخاطب توجه کنند چرا که این مسئله یکی از موارد مهم در استقبال مردم از سینماها محسوب می‌شود.
محسن مومنی شریف اظهار داشت: در طول این سال‌‌ها سینما خانواده چهارمین سینمایی است که در استان اصفهان بازسازی و افتتاح می‌شود و امیدواریم تا پایان سال پردیس سینمایی ساحل نیز به این مجموعه اضافه شود.
وی افزود: مطابق دستور رهبر معظم انقلاب تاکنون سه سینما در اصفهان به حوزه هنری واگذار شده است که از این میان در طول دو سال گذشته دو سینما افتتاح شده است.
رئیس حوزه هنری با اشاره به اینکه با بازسازی سینما ساحل تعهد ما در اصفهان به پایان می‌رسد، ابراز داشت: در برخی استان‌ها سالهاست حتی یک سینما نیز به بهره‌برداری نرسیده است و بر این اساس همت اصفهانی‌ها جای تبریک دارد.
وی ادامه داد: در سال گذشته و همچنین امسال ۳۰ درصد تماشاگران سینمایی کشور از سینماهای حوزه هنری استفاده کردند در حالیکه ما ۲۰ درصد سینماهای فعال کشور را در اختیار داریم.
مومنی شریف عدم توجه برخی خانواده‌ها به سینما را جدای از موضوع اقتصادی مرتبط با نوع تولید فیلم‌های سینمایی دانست و ابراز داشت: اگر مردم بر پرده سینما عزت مندی و افتخار خود را ببینند و با دل‌هایی پر از امید از سالن‌ها خارج شوند، سینمای ما نیز راه به سوی رونق می‌گشاید.
وی نوع سالن‌ها و امنیت آن را در استقبال مردم از سینما را موثر برشمرد و گفت: باید به این نکته دقت کنیم که بسیاری از فیلم‌ها برای تمام مردم قابل استفاده نیست.

صنایع فرهنگی و هنری در اولویت توسعه شهری اصفهان
استاندار اصفهان نیز در ادامه این مراسم اظهار داشت: در استانی زندگی می‌کنیم که سابقه ۱۰ هزار ساله دارد وبه عنوان یکی از ۱۰ شهر دیدنی دنیا، چهار بار نیز پایتخت ایران بوده است. شاید امروز اصفهان پایتخت سیاسی کشور نباشد اما به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی در جهان شهره است.
رسول زرگرپور با بیان اینکه پیشرفت اصفهان بر سه محور گردشگری، علم و دانش و هنر استوار شده است، تاکید کرد: با توجه به اینکه هنر یکی از سه اولویت اصلی آینده اصفهان است از هیچ کمکی در راستی پیشرفتِ هنر و کمک به هنرمندان دریغ نخواهیم کرد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۳ سالن در ۲۵ سینمای استان با ۱۹ هزار صندلی داریم، تاکید کرد: تاپایان دولت فعلی، هشت سالن دیگر به این مجموعه اضافه و ۱۳ هزار صندلی سینمایی خواهیم داشت.
وی اضافه کرد: باید ساخت‌وساز سالن‌های سینمایی در اصفهان سرعت بیشتری بگیرد تا بتوانیم بخشی از نیاز فرهنگی – هنری اصفهانی‌ها به سالنهای سینمایی را پاسخگو باشیم.
آیین قدردانی از عوامل و دست اندرکاران ساخت پردیس سینمایی «چهارباغ» در ادامه مراسم برگزار شد و نورافشانی پردیس سینمایی «چهارباغ» و پخش فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز» پایان بخش این مراسم بود.
پردیس سینمایی چهار باغ اولین پردیس سینمایی استان اصفهان است که شامل چهار سالن مجزا شامل سالن اصلی با نام نقش جهان با ظرفیت 430 نفر، سالن‌های چهار سو و شیخ بهایی با ظرفیت 130 و140 نفر و همچنین سالن عالی قاپو با 80 نفر ظرفیت است.
گفتنی است این مراسم با حضور رسول زرگرپور استاندار اصفهان، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، علیرضا رضاداد دبیر جشنواره فیلم کودک و نوجوان، مهدی جمالی نژاد شهردار اصفهان، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی، محمد حمزه زاده، مهدی احمدی فر رئیس حوزه هنری استان اصفهان، مصلحی معاون امور استان های حوزه هنری، علی سرتیپی، محمدرضا فرجی، مرضیه برومند، عزت الله علیزاده، حبیب اسماعیلی، اصغر نقی زاده، سهیل جهان بیگری، رضا سعیدی پور، محمود کاظمی، یزدان عشیری، سیدمحمد حسینی. سعید خندق ابادی، جعفر حسنی، کاشفی پور، محمدرضا رضاپور، سیدعلی ال احمد، غلامرضا فرجی، هادی مولوی دوست، ، احسان کریم خانی، مجید شیخ انصاری، منصور براهیمی، قره داغی مدیر انتشارات سوره مهر ، و جمعی از روسای دانشگاهها و مدیران استانی برگزار شد.کد خبر: 3626    |    تاریخ و زمان انتشار: دوشنبه ، ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ ، ۰۰:۵۴
Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir