ششمین جشنواره فیلم کوتاه حسنات به پایان رسید


صالحی امیری: جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات، تجمیع نگاه‌های نیکوکارانه و خیرخواهانه‌ است
اختتامیه ششمین جشنواره فیلم کوتاه حسنات روز چهارشنبه 18 اسفند در اصفهان با معرفی برگزیدگان خود، به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی؛ در این مراسم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال پیامی که توسط علیرضا رضاداد دبیر سی‌اٌمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان قرائت شد، این جشنواره را تجمیع نگاه‌های نیکوکارانه و خیرخواهانه دانست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات تجمیع نگاه‌های نیکوکارانه و خیرخواهانه‌ است. رویداد هنری منحصربه‌فردی که دغدغه دیرین بانیانش حسنات و نیکوکاری است.

متن پیام به شرح ذیل است:
مشارکت پرشور جوانان ایران اسلامی در برپایی فعالیت‌های هنری و جشنواره‌ای، نشانه امیدبخش به‌کارگیری صحیح استعدادهایی است که قرار است آینده روشن این سرزمین را رقم بزنند. در این راستا، جشنواره‌ای که مشی و چشم‌اندازش مبتنی بر نیکوکاری و انسان‌دوستی‌ست، قطعا این پتانسیل بالقوه را دارد که به عنوان یک الگو در جشنواره‌های سینمایی این سرزمین، بدرخشد و جریان‌سازی کند. بتواند اخلاق‌مداری را ترویج دهد و با ترویج رفتار دینی و اخلاق حسنه برای رستگاری انسان‌ها در آخرت، گام‌های محکمی را بردارد؛  و این کلام امیرالمومنین است که : طوبی لِمَن أحسَنَ إلَی الِعبادِ و تَزَوَّدَ لِلمَعادِ/ خوشا به حال آن که به بندگان خدا نیکی کند و برای آخرت خود زاد و توشه برگیرد…

در بخش دیگر این پیام آمده است:جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات، تجمیع نگاه‌های نیکوکارانه و خیرخواهانه‌ است. رویداد هنری منحصربه‌فردی که دغدغه دیرین بانیانش حسنات و نیکوکاری است و در بطن آن هم از خیرین و نیکوکاران قدردانی می‌شود و هم حامی هنرمندانی است که جهت اشاعه فرهنگ ایرانی اسلامی و درباره مهر و نیکوکاری و اعمال حسنه، فیلم می‌سازند.

اینجا، رقابت بیش از هر چیز بر سر اشاعه خیر و برکت و نیکوکاری‌ست و هر کس بهتر به این موضوعات پرداخته باشد، درجه و منزلگاه والاتری به خود اختصاص می‌دهد و این راز موفقیت و تداوم جشنواره حسنات است.

در پایان این پیام عنوان شده است: امیدوارم ششمین دوره جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان که به دبیری یک سینماگر خوشنام و با همکاری پرشور نیروهای مخلص و متعهد دیار فرهنگ‌پرور نصف‌جهان برپا می‌شود، بتواند ضمن دستیابی به اهداف متعالی و خیرخواهانه خود، با شناخت درست از ظرفیت سینماگران جوان و به‌کارگیری این ظرفیت پرانگیزه و منحصر به فرد، نقشی مثبت در روند رو به رشد سینمای کشور ایفا کند و بتواند با استفاده از تجربه‌های سینماگران بادغدغه و مدیران مجرب فرهنگی این مرز و بوم، هر چه زودتر به چشم‌انداز گسترده جهانی دست یابد و با اضافه شدن به جمع جشنواره‌های اثرگذار بین‌المللی کشور، به این آرمان جامه عمل بپوشاند.رسول صدرعاملی: جشنواره حسنات در راستای استعدادیابی جوانان فعالیت می‌کند
دبیر جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات گفت: جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات تلاش کرده تا در طول 6 سال برگزاری در راستای استعدایابی و شناسایی فیلمسازان جوانان و معرفی آنها به عرصه فیلمسازی حرفه ای تلاش کند.

رسول صدرعاملی در اختتامیه این جشنواره اظهار داشت: با برگزاری جشنواره حسنات شرایطی ایجاد شد تا جوانان به رویاهایشان جدی تری فکر کنند و همه نسبت به اهداف بلندپروازانه جوانان احساس مسئولیت کنیم.

وی افزود: جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات تلاش کرده تا در طول 6 سال برگزاری در راستای استعدایابی و شناسایی فیلمسازان جوانان و معرفی آنها به عرصه فیلمسازی حرفه ای تلاش کند.

دبیر جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان تاکید کرد: این جشنواره بومی و اصفهاین باقی می ماند اما جهانی و کشوری فکر می کند و از هرنقطه ایران فیلمسازان را گرد می آورد.

وی اضافه کرد: اگر اتفاقات این سالها در جشنواره حسنات نام نیکوکاری و خیرخواهی ندارد پس چه نام می گیرد. یقین بدانید هرکس تلاش می کند این جشنواره به قوت خود باقی بماند هم خود شامل برکت می شود وهم برای سرزمین ما برکت می‌آورد.

صدرعاملی ابراز داشت: تلاش برای جشنواره آینده این کشور را می سازد و امیدواریم جشنواره هفتم با همکاری مسئولان پویاتر راه خود را ادامه دهد.
وی با بیان اینکه در طول 4 روز برگزاری جشنواره کارگاه‌های آموزشی مختلفی برگزار شد، تاکید کرد: امیدواریم در طول سال آینده هز ماه یک بار این کارگاه‌ها را برگزار کنیم و این فعالیت تا جشنواره آینده امتداد داشته باشد.حسین ملایی: تولیدات هنری با ارزش‌های انسانی مورد اقبال عمومی خواهد بود
رئیس جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات گفت: تمام تولیداتی که در بخش هنری با ارزش های انسانی وتاکید بر آن ساخته شود مورد قبول عمومی مردم قرار می گیرد چراکه احسان و نیکوکاری نیاز همه انسان ها و دامنه آن بسیار گسترده است.

حسین ملایی در مراسم اختتامیه  این جشنواره اظهار داشت: جوانان عزیزی که در این جشنواره حضور داشتید، امیدوارم هر کدام از شما در سال‌های آینده به جایگاه‌های بزرگی برسید و مانند هنرمندانی همچون اصغر فرهادی افتخار آفرین باشید.

وی افزود: شاید در کشور هنرمند و نویسنده زیاد داریم اما اصغر فرهادی علاوه بر هنرنمایی‌های قبلی، دفاع از منافع ایران را جزو وجود خود قرار داده بود.

رئیس جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات با بین اینکه زاون قوکاسیان به شدت به این آب و خاک علاقه داشت، تاکید کر: ما میراث‌دار هزاران انسانی هستیم که در طول تاریخ این کشور تمدن این کشور را آفریدند و باید این رسالت را حفظ و از مرز و بوم این کشور در تمام سطوح دفاع کنیم

وی ادامه داد: اگر سربازان  از حدود این کشور دفاع می کنند ما مکلف هستیم از فرهنگ این کشور در تمام صحنه های بین المللی دفاع و حضور موثر داشته باشیم.

ملایی تاکید کرد: بضاعت ما این است که در میان کارهای خیری که می توان انجام داد برگزاری این نوع جشنواره ها را انتخاب کردیم که موضوع آن نیز مرتبط با احسان و نیکوکاری است.

وی اضافه کرد: تمام تولیداتی که در بخش هنری با ارزش های انسانی وتاکید بر آن ساخته شود مورد قبول عمومی مردم قرار می گیرد چراکه احسان و نیکوکاری نیاز همه انسان ها و دامنه آن گسترده است.

رئیس جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات با بیان اینکه دست اندرکاران این جشنواره با عشق برای  آن کار می‌کنند، تصریح کرد: برخی دوستان در این روزها  تا نیمه شب برای برگزاری این جشنواره فعالیت کردند، جشنواره‌ای که جوانی را تا صبح بیدار نگه می دارد بسیار با ارزش است. از افرادی که در دبیرخانه در این چند شب و چند ماه تلاش کردند صمیمانه تشکر می کنم.

وی در بخش دیگری ازصحبت‌های خود با بیان اینکه ما به تنهایی قادر نیستیم جشنواره را با این وسعت برگزار کنیم، تاکید کرد: ایمان داریم که کار درستی را آغاز کردیم و بر این اساس از تمام نهادهایی که امکان همیاری با ما دارند را دعوت می کنیم.

ملایی با اشاره به همکاری شهرداری اصفهان در دو سال اخیر برای برگزاری جشنواره حسنات گفت: امسال سه هزار  اثر برای جشنواره ششم ارسال شد و برای برگزاری با کیفیت بهتر جشنواره هفتم نیازمند همیاری همه مسئولان با قدرت بیشتر هستیم.مهدی جمالی‌نژاد: جشنواره حسنات، بهترین راه برای بازخوانش فرهنگی شهر اصفهان است
شهردار اصفهان گفت: اصفهان به عنوان اسطوره شهر نیاز به بازخوانی دارد و جشنواره فیلم کوتاه حسنات  بهترین راه برای این بازخوانش فرهنگی است.
مهدی جمالی‌نژاد در مراسم اختتامیه  این جشنواره اظهار داشت: بارها درباره اصفهان گفته و شنیده ایم اما نه زبان از گفتن و نه قلم از نوشتن خسته نمی‌شود.

وی با بیان اینکه نام اصفهان  درهمیشه دوران برتارک ایران و جهان درخشیده است، افزود: با اینکه بیش از300سال است اصفهان پایتخت کشورمان نیست اما در طول این‌ سال‌ها هرگز این را باور نکرده است.

شهردار اصفهان بیان اینکه اخیرا توسعه روز افزون و سریع را در صنایع  فرهنگی شاهد بودیم، تاکید کرد: شاخص های شهرهای فرهنگی شامل فیلم، تفریح، سرگرمی، رسانه، هنر، مستند، آموزش، بهداشت، صنعت، ورزش و غیره در این پارادایم نمودهای خوبی هستند.

وی بیان اینکه در این شهرها سهم کالاها و خدمات فرهنگی بسیار مهم است، تاکید کرد: افزایش نرخ اشتغال بخش کوچکی از شهرهای فرهنگی است.
جمالی نژاد با اشاره به اینکه آنچه صنایع فرهنگی  را از صنایع سخت جدا می کند محتوای فکری، ارزشی و اخلاقی است، بیان داشت:شهرها و کشورهایی موفق هستند که پیام تغییر پارادایم را زودتر دریافت کنند واسطوره شهرهایی مانند اصفهان می توانند مصادیق آن باشند.

وی از اصول این شهرها را  روایت مندی دانست، اضافه کرد:  اصفهان به عنوان کهن شهر نیازمند روایت مندی است و باید میراث اصیل و فاخر ما که بهترین هنرهای روایی هستند بازخوانی، شناسایی و معرفی شوند.

شهردار اصفهان گفت: اصفهان به عنوان اسطوره شهر نیاز به بازخوانی دارد و سینما، تئاترو هنرهای مختلف بهترین هنر روایی شهر هستند که می توانند اصفهان امروز را روی صحنه بیاورند.

وی با اشاره به  اینکه شهر اصفهان به عنوان شهر شاخص اسلامی متصف به صفات الهی است، اظهار داشت: امیدوارم این بازخوانی را به بهترین نحو انجام دهیم که این جشنواره بهترین راه برای این بازخوانش فرهنگی است.

جمالی نژاد  با تاکید بر اینکه اگر اصفهان نیمی از جهان است نه به خاطر جاذبه های صرف تاریخی است بلکه میراث معنوی و هنرمندان خالق آنها نیمی دیگر از جهان اصفهان را رقم زدند، تصریح کرد: اصفهان به عنوان شهر اسطوره ای نباید هنرش نیز مانند رودخانه زاینده رود خشک شود.

ششمین جشنواره فیلم کوتاه حسنات اصفهان پس از چهار روز پر شور و پر فراز و نشیب با حضور علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، علیرضا رضاداد دبیر سی اُمین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، غلامرضا موسوی، کیومرث پوراحمد، کیانوش عیاری، امیر اسفندیاری، داریوش باباییان و...  به پایان رسید.
کد خبر: 3571    |    تاریخ و زمان انتشار: پنجشنبه ، ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ، ۱۱:۴۰
Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir