حجت‌الاسلام علوی:
فرهنگ در جامعه با ثبات رشد و تعالی می‌یابد


وزیر اطلاعات با اشاره به ضرورت حفظ و تقویت امنیت در جامعه گفت که در جامعه امن و با ثبات، فرهنگ نیز رشد و تعالی می‌یابد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، سید محمود علوی وزیر اطلاعات در کنگره مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت طی سخنانی ضمن تبریک روز ولادت حضرت زهرا (س) گفت:  در جمع شما از فرهنگ سخن گفتن زیره به کرمان بردن است و البته فرهنگ و امنیت را به هم چسباندن کار شواری است. چسباندن فرهنگ و امنیت را می‌توان در آیات قرآن دید که می‌گوید: فرهنگ ایمان و تقوا که در جامعه حکم فرما بشود رحمت در جامعه سرازیر می شود. و اگر خلاف این موضوع شکل بگیرد اسیب دیدن جامعه می‌ و به جای حرمت  بی حرمتی و ... شکل گیرد باعث هدف خلقت بندگی خدا در پیشگاه خدا است. عبادتی هم که می‌کنیم سودش به خود انسان باز می‌گردد.

تاریخ نشانگر انحراف انسان از سیره عبودیت است

علوی کار وزارت ارشاد را فرهنگسازی بر پایه ارزشها مذکور دانست و گفت: حیات جامعه در پایه‌ریزی این ارزشهایی است که خدا و پیامبرش مردم را به آن فرا می‌خوانند. در رهنمودهای امام راحل و ومقام معظم رهبری سمت‌ و سو به ارزشهای اخلاقی جامعه است که باید تثبیت شود. اگر در جامعه فرهنگ ارزشی شگل بگیرد اثرات خود را خواهد گذاشت. اما این موضوع پیش نیازی می‌خواهد که نام ‌آن اقتصاد شکوفاست. باید تمام تلاشها برود به سمتی که اقتصاد پویا باشد. فرهنگ ارزشی در جامعه بر امنیت جامعه اثر می‌گذارد.

وی تصریح کرد: به طور طبیعی وقتی مردمی ایمان بیاورند و عمل صالح انجام دهند، زمینه خلافت آنها بر دنیافراهم می‌شود. امنیت و فرهنگ تاثیر دو سویه روی هم دارند و نیازی نیست با چسبی آنها را به هم بچسبانیم . چون فرهنگ زمانی در جامعه حکم فرما می‌شود که امنیت حکم فرما باشد. اندیشه‌های نوی فکری در سایه امنیت شکوفا می‌شود.

وزیر اطلاعات گفت: اگر در جامعه‌ای امنیت بدون سرور باشد در این جامعه هیچ جرقه خلاقیتی زده نمی‌شود و لذا وزات اطلاعات رسالت خود را در دولت ایجاد امنیت همراه با سرور  می‌داند. چرا که در این فضا جامعه رشد پیدا می‌کند.
خداوند بر دلهای مومنین آرامش را حکم فرما کرده است تا ایمان بر دلهایشان حکم فرما شود. آرامش جامعه همراه با امنیت، ویژگی است که در دولت تدبیر و امید تحقق یافته است. امروز مردم از نام وزارت اطلاعات احساس امنیت می‌کنند.

علوی ادامه داد: یکی از رسالتهای وزارت اطلاعات این است که برای جامعه امنیت ایجاد کند و نامش آرامش بخش باشد. خدایی که امنیت برای بشر ایجاد می‌کند نامش برای بشر هراس آفرین نیست لکه آرامش بخش است. از سوی دیگر ما نیازمند رشد جامعه خواهیم بود چرا هرچقدر جامعه رشد پیدا کند امنیت آن بیشتر می‌شود. حضرت علی می‌فرماید کسی که شخصیتش بین خودش شکل گرفته باشد کسی نمی‌تواند شخصیتش را پایین بیاورد. وقتی در جامعه این شخصیت برای هر شخصی به وجود بیاید خود به خود امنیت کشور بالا می‌رود. ببین کسانی که جرم و جنایت شدند افرادی هستند شخصیت آنها شکل نگرفته و منتج به وجود خفاش شب و امثال شده است. اگر کرامت انسانها به کمال برسد امنیت هر کشور بالا می‌رود. انسانهای با ایمان در تور دام های فساد آلود نمی‌افتند. اگر جامعه از بهداشت فرهنگی برخوردار شد بهترین پدافند غیرعامل خواهد بود. انسالهای با تقوا وقتی شیطان و سرویسهای جاسوسی به آنها نزدیک شود سریع متوجه می‌شوند و در دام آنها نمی‌افتند. این است که هرچقدر فرهنگ بالا برود امنیت نیز افزایش می‌یابد. حضرت علی می‌فرمانید«کسی که درخت تقوا بکارد میوه هدایت برداشت می‌کند».

وزیر اطلاعات به دستور اسلام برای تعامل با فرهنگهای دیگر اشاره و اظهار کرد که باید در تعامل فرهنگی با فرهنگهای دیگر آثار خوبشان را مورد توجه قرار داد. در بخشهای مختلف فرهنگی ما بسیاری از پتانیسلها را دارا هستیم ولی تاکید داریم که آنها را از خارج بیاوریم؛ یکی از مثال های این موضوع شعر و داستان است. در عرصه تئاتر دستمان خالی نیست، ما سالهای سال است که حضور داشته‌ایم فقط اسم تئاتر نداشته است.اما چه دلیلی دارد که نمایشنامه هایمان را هم از خارجی‌ها برداشت کنیم.در عرصه سینما و موسیقی و غیره هم همینطور. در عرصه رسانه انقلاب ما هم آزادی بیان بوده است در ابتدای انقلاب هم گفتیم استقلال آزادی و جمهوری اسلامی. وزارت اطلاعات وظیفه خود را در خفه کردن گلوله‌ها می‌داند نه خفه کردن گلوها. اسلام از حق شخصی مردم نمی‌گذرد؛ حق الناس مهم است. اگر کانالی و سایتی بر حریم خصوصی کسی ضربه بزند حق الناس است.

کد خبر: 3566    |    تاریخ و زمان انتشار: سه شنبه ، ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ، ۱۵:۳۲
Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir