نوبخت در کنگره مسئولان فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
فرهنگ را یک زیر ساخت می‌دانیم


معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه‌ریزی و بودجه گفت: وسعه سیاسی ابعاد خاص خود را دارد برای جمهوری اسلامی ایران موضوع امنیت یکی از ابعاد توسعه است. بعد دیگر توسعه موضوع فرهنگ است. ما در برنامه‌هایمان موضوع فرهنک را نه یک بعد بلکه زیر ساخت میدانیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، کنگره مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز سه‌شنبه 17 اسفندماه در تالار وحدت برگزار شد.

محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه‌ریزی و بودجه در ابتدای این مراسم گفت: حضورم در بین شما مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاب می‌کند که از لحاظ سازمانی و بودجه فرهنگ و ارشاد اسلامی تبیین داشته باشیم. ماموریت سازمان برنامه ریزی و بودجه ارتقاع پیشبرد توسعه در جمهوری اسلامی ایران است. هر مطالبه‌ای که شما داشته باشید می‌تواند در ذیل سر فصل توسعه گنجانده شود. وقتی آقای رئیس جمهوری این ماموریت را به من دادند احساس رسول اکرم را داشم که خداوند به او ماموریت هدایت داده بود البته در اشل بسیار پایین تری از رسول اکرم.

وی ادامه داد: امروز ما در جایگاهی هستیم که باید برای توسعه ایران تلاش کنیم. هر کشوری ارتقاع بشتری می‌یابد که در توسعه موفق باشد. اولین هدف در سند راهبری ما توسعه بود. توسعه از سال 1328 قانونمند شد. تا این زمانی که خدمت شما هستیم 5 دستور کار در مسیر توسعه انجام داده شده و در حال ادامه توسعه کشور هستیم. عنوان توسعه یک عنوان نوپا است.امروز ایده‌های بهتری در مسیر اهداف توسعه شکل گرفته است که اگر این ایده‌ها تحقق یابد انسان‌ها زندگی بهتری خواهند داشت. انسان محور توسعه است، همه ما نمی‌توانی در تمام حوزه‌‌ها توسعه یابند برخی مانند شما در می‌توانند در حوزه  فرهنگ باعث توسعه کشور شوند.هر کسی استعدادی دارد و جامعه‌ای موفق است که بتواند از این استعدادها در مکان درست استفاده کند تا تمام اهداف توسعه کشور تحقق یابد.

نوبخت تصریح کرد: توسعه یافتگی یک هدف است. چه کنیم که بگوایم توسعه یافته ایم. از نگاه یک بعدی فاصله گرفتیم. اینکه توسعه اقتصادی باشد و عدالت اجتماعی هم باشد یک امر پسندیده اما عقب افتاده است. توسعه سیاسی ابعاد خاص خود را دارد. برای جمهوری اسلامی ایران موضوع امنیت یکی از ابعاد توسعه است. بعد دیگر توسعه موضوع فرهنگ است.  ما در برنامه‌هایمان موضوع فرهنک را نه یک بعد بلکه زیر ساخت میدانیم.

رئیس سازمان برنامه‌ریزی و بودجه ادامه داد: اگر فرهنگ جایگاه خود رانداشته باشد نمیتوانیم بگویم توسعه یافته هستیم . آنچه هم بعد است هم زیر بنا موضوع فرهنگ است و همه باید بدانیم چه مسئولیتی داریم. این وظیفه ما را سنگینی میکند برای هدفی که تعیین شده است. بودجه برنامه یک ساله است. برش یک ساله از یک برنامه پنج تا هفت ساله است.

نوبخت گفت: بودجه فرهنگ در این دولت حدود 5 هزار میلیارد بود که به 7 هزار و 220 میلیارد تومان در این چهار سال افزایش یافت. این آماری بود که از سهم فرهنگ و هنر در دولت یازدهم خدمت شما اعلام کردم. در حال حاضر با در نظر گرفتن  فروش میعانات نفتیمان ما در حال حاضر وضعیت مالی بهتری نسبت به سال گذشته داریم.

کد خبر: 3565    |    تاریخ و زمان انتشار: سه شنبه ، ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ، ۱۵:۱۶
Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir