واکنش مسئولان، هنرمندان و رسانه ها به قانون جدید منع ورود ایرانیان به آمریکا


در پی تصویب قانون جدید از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور ر آمریکا مبنی بر جلوگیری از ورود ایرانیان به این کشور، مسئولان، هنرمندان و رسانه های داخلی و خارجی واکنش نشان داده و با صدور بیانه ای ضمن محکوم کردن آن از اقدام عوامل فیلم فروشنده برای تحریم مراسم اسکار حمایت کردند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در توئیت خود نوشت: اعمال محدودیت برای مسلمانان نشانه بی اساس بودن ادعاهای آمریکا در دوستی با مردم علی رغم وجود برخی مسایل با دولت ایران است و  یک هدیه برای افراط‌گرایان و حامیانشان در تاریخ ثبت خواهد شد
—-------------------
علي لاریجانی رييس مجلس شوراي اسلامي در واکنش به تصمیم "ترانه علیدوستی" بازیگر فیلم فروشنده اظهار داشت: موضع هنرمند گرامی ما در تحریم حضور در جشنواره هنری آمریکا  (اسكار)  نمونه ای از غیرت ملی ملت ایران است.
دولت آمریکا باید از این نمونه درس بگیرد که در مقابل یک ملت بزرگ، ریشه دار و متمدن قرار دارد و اینگونه اقدامات عجولانه و نارس بیش از آن که قدرت آن ها را نشان دهد، هراس و ضعف آن ها را هویدا می کند.
—-------------------
محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: کشورهای آمریکا و انگلستان جزو کشورهای راهبردی در حوزه های علم و فناوری ایران نیستند بنابراین ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا کوچک ترین اثری در فرایند توسعه علمی کشور ندارد. در حال اندیشیدن تدابیری هستیم تا آنهایی که در آن دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند.
—-------------------
بازیگر «فروشنده» در اعتراض به طرح ترامپ برای جلوگیری از ورود ایرانیان به آمریکا  به نیویورک تایمز گفت: «تصمیم گرفتم حتی اگر امکان حضور در اسکار را داشته باشم در این مراسم شرکت نکنم، چون دیدن اینکه مردم معمولی هموطنم از حق قانونی خود برای دیدن فرزندانشان یا ادامه تحصیل در آمریکا محروم می‌شود، عمیقا مرا آزرده است.»
علیدوستی با اشاره به اینکه آمریکا در تهران سفارتخانه ندارد و ایرانیان برای انجام کارهای مربوط به ویزا به کشورهای همسایه سفر می‌کنند گفت:‌«بسیاری از مردم کارهای ضروری پزشکی دارند. من مطمئنم که بسیاری از آن‌ها برای خوش‌گذرانی یا تعطیلات به آمریکا سفر نمی‌کنند و کارهای بسیار مهم‌تری دارند.»
—-------------------
حجت اله ایوبی رئیس سازمان سینمایی بیان کرد: وقتی در فیلمی مثل فروشنده یک بانوی نخبه ایرانی اعلام تحریم اسکار را می‌کند و بعد در رسانه‌های خارجی هم بازتاب آن را می‌بینم، باید بگویم که سینماگران ما مرزداران فرهنگ ما هستند چنانچه وقتی عباس کیارستمی‌ها و اصغر فرهادی‌ها آثار سینمای ایران را به جهان عرضه می‌کنند، موجب شگفتی همه می‌شوند، آن هم در شرایطی که کشورهای منطقه عقیم هستند.
—-------------------
غلامرضا موسوی تهیه کننده سینمای ایران نیز در آیین بزرگداشت خود در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر تاکید کرد: در نهایت از ترانه علیدوستی سپاسگزارم و به احترام او کلاه از سر برمی دارم. همچنین از همسرم که ۳۸ سال من را تحمل کرده است تشکر می کنم.
—-------------------
مجله میرور در واکنش به ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا نوشت؛
دستور جدید ترامپ به معنای عدم حضور اصغر فرهادی در مراسم اسکار است
—-------------------
جشنواره ترايبكا در واكنش به ممنوعيت ورود اصغر فرهادى با چاپ عكسی از ایشان متنى را در صفحه اينستاگرام خود نوشت:  اصغر فرهادى نامزد جايزه اسكار براى حضور در مهمانى آكادمى در ماه فوريه به ممنوعيت ورود به آمريكا روبرو شده است. اين خبرى ناراحت كننده و غير پذيرفتنى است. در اين مشكل ما هم كنار دوست مان اصغر ايستاده است...
ترايبكا همچنين جمله "نه ممنوعيت، نه ديوار" را در اعتراض به تصميم رييس جمهور منتخب آمريكا در پايان بيانيه اش آورده است.
—-------------------
سخنگوی اسکار نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «آکادمی بدون درنظر گرفتن تفاوت‌های ملی، قومی یا مذهبی، دستاوردهای هنر فیلمسازی را که برای عبور از مرزها و صحبت کردن با تماشاگران جهانی است، تجلیل می‌کند. ما به عنوان حامی فیلمسازان – و حقوق همه انسان‌ها – در سراسر جهان بسیار نگرانیم که اصغر فرهادی کارگردان فیلم برنده اسکار «جدایی نادر از سیمین» از ایران، در کنار بازیگران و عوامل فیلم «فروشنده» که امسال نامزد اسکار است، از ورود به کشور منع شوند.»
کد خبر: 3488    |    تاریخ و زمان انتشار: يكشنبه ، ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ، ۱۴:۲۸
Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir