با حضور عوامل فيلم «شب واقعه» بر سر مزار شهيد درياقلي سوراني در بهشت زهرا (س) اعلام شد:
اكران اين فيلم‌ سينمايي از 7 دي ماه آغاز مي‌شود

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی،‌ در اين مراسم كه عصر روز گذشته ـيكشنبه 20 آذر ـ در قطعه 34 بهشت زهرا (س) برگزار شد، احمد ميرعلايي ـ تهيه‌كننده اين فيلم ـ در سخناني گفت:‌ تاخير اكران «شب واقعه» قطعا حكمتي داشته است و ما بايد امروز در اين مكان جمع مي‌شديم، در روزهايي كه همچنان صداي ياحسين به گوش مي‌رسد.

وي خاطرنشان كرد: امروز «درياقلي» هيچ نيازي به ما ندارد بلكه ما به او نياز داريم. ما نياز داريم تا خدا كمك كند مانند اين شهيد كه با تصميمش حماسه‌اي را رقم زد، ما هم تصميم‌هاي درست و آني كه لازم است را بگيريم.
ميرعلائي ادامه داد: من از صدا و سيما تقاضا دارم كمك كند تا اين فيلم كه متعلق به شهيد است، خوب ديده شود. «شب واقعه» فيلمنامه خالصانه‌اي دارد كه همايون شهنواز آن را نوشته است و در واقع فيلم خوب و جذابي ساخته شده و عوامل آن خون و دل‌هاي زيادي خورده‌اند.
وي اظهار اميدواري كرد شرايط خوبي براي اكران اين فيلم فراهم شود.
تهیه کننده این فیلم خاطر نشان كرد: شهيد «درياقلي» يك نفره مقابل لشكر مكانيزه عراق ايستاد. اميدوارم جوانان اين فيلم را ببيند و از اين كار تاثير گذار سرمشق بگيرند.
همايون شهنواز ـ نويسنده فيلمنامه «شب واقعه» ـ هم با بيان اينكه همه ما در سينما تنها با عشق كار مي‌كنيم ادامه داد:‌ ما هر كاري مي‌كنيم براي فرزندان آينده اين مملكت است.
وي يادآور شد: «درياقلي» در ابتدا و قبل از ورودش به ماجرا، اعتقادي به جنگ و ادامه‌ي آن نداشت بنابراين ما خواستيم تاكيد زيادي روي رفتارش در آن دوران داشته باشيم و اين درسي است كه بياموزيم.

 

شهنواز به آشنايي‌اش با اين شهيد اشاره كرد و گفت: من حتي نام درياقلي را نشنيده‌ بودم. اما بعد از خواندن كتاب «داستان‌هاي شهر جنگي» حبيب احمدزاده و حضورم در آبادان، بيشتر با اين شخصيت آشنا شدم. در يك آخر هفته‌، طرح اوليه اين فيلم‌نامه را نوشتم و فكر مي‌كردم درياقلي، رئيسعلي ديگري است.
وي افزود:‌ او شخصي بود كه ياقوت درون خودش را نمي‌شناخت و شرايط آن را در موقعيتي گذاشت كه جوهر وجودش را نشان داد. بايد توجه داشت كه اين سرزمين هيچ وقت از وجود چنين دلاوراني تهي نخواهد بود.
در ادامه حميد فرخ نژاد كه ايفاگر نقش «درياقلي» در فيلم «شب واقعه» است، گفت: خدا را شكر مي‌كنم به واسطه شغلي كه داريم، مي‌توانيم در افتخارات اين مملكت سهيم باشيم و در حافظه ملت ثبت شويم.
وي افزود: مانند هر بازيگري وقتي مي‌خواهم كاري كنم به رزومه‌اش مراجعه مي‌كنم، درياقلي ويژگي‌هايي داشت و براي ما درس بزرگي در زندگي است. او سر پل آخر بين مردي و نامردي‌، مردي را انتخاب كرد.
فرخ نژاد در ادامه به وضعيت بد شهر آبادان اشاره كرد و گفت:‌ شهري كه درياقلي در آنجا اين حماسه را آفريد و خانواده‌اش و بچه‌هاي ديگر شهدا در آنجا زندگي مي‌كنند، متاسفانه فراموش شده است.
وي ادامه داد: اين شهر به لحاظ فرهنگي بسيار بالا بوده و خواهش مي‌كنم به احترام خون درياقلي و ساير شهدا حداقل شهر را به يك روز قبل از آغاز جنگ برگردانند.
سپس، احمد ميرعلائي به عنوان مديرعامل بنياد سينماي فارابي گفت: به بنياد شهيد پيشنهاد مي‌كنم عوايد فروش اين فيلم را كاملا به بازسازي مراكز فرهنگي آبادان اختصاص دهد و ما هم كمك خواهيم كرد.
در پايان اين مراسم، محسن صادقي ـ مديرعامل موسسه جبرائيل فيلم ـ به عنوان پخش كننده «شب واقعه» اظهار كرد: شهيد درياقلي دو غربت داشت يكي در زمان جنگ و يكي هم در زمان بعد از شهداتش كه خارج از زادگاه و دور از همرزمانش دفن شده است. ما آمده‌ايم تا از اين شهيد اجازه بگيريم و او را معرفي كنيم.

وي افزود: برنامه‌هاي خوبي براي اكران اين فيلم تدارك ديده شده كه از هفت دي ماه آغاز مي‌شود.
در اين مراسم، حبيب احمدزاده‌، محسن قهرماني‌، عليرضا سربخش،‌ جعفر گودرزي و .. حضور داشتند.
فيلم «شب واقعه» بخشي از زندگي شهيد درياقلي سوراني را به تصوير مي‌کشد که در جريان حمله عراقيها به ايران، مسير عمليات نيروهاي بعثي براي اشغال آبادان را متوجه مي‌شود و اين موضوع را گزارش مي‌دهد و به اين ترتيب خوزستان را از اشغال در آبان ماه 59 نجات ميدهد.
«شب واقعه» به كارگرداني شهرام اسدي در 10 رشته نامزد دريافت جايزه از بيست و هشتمين جشنواره فيلم فجر شد و به اين ترتيب رکورد نامزدي در رشته‌هاي مختلف از جمله، بهترين فيلم، کارگرداني، بازيگري، فيلمبرداري و شش رشته ديگر را از آن خود کرد.
موضوع اين فيلم از اين قرار است که چهل روز بعد از آغاز جنگ تحميلي ، درياقلي که يک اوراقچي ماشين است پس از آن که خانواده‌اش را از آبادان خارج مي کند به مغازه اوراق فروشي خود در حاشيه بهمن شير برمي‌گردد و در اين بازگشت درگيرحوادثي مي‌شود که مسير داستان را شکل مي‌دهد.
در «شب واقعه» به جز فرخ‌نژاد، لادن مستوفي و حبيب دهقان‌نسب بازي کرده‌اند.

 مشاهده گالری تصاویر این مراسم...

کد خبر: 1153    |    تاریخ و زمان انتشار: دوشنبه ، ۲۱ آذر ۱۳۹۰ ، ۱۵:۳۴
Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir