همزمان با سالگرد شهادت هموطنان ایرانی در حمله ناجوانمردانه به هواپیمای ایرباس
مراحل تولید پروژه سینمایی مرثیه ای برای یک دوست آغاز شد

با موافقت مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی به صورت رسمی تولید فیلم سینمایی "مرثیه ای برای یک دوست" با موضوع حمله ناجوانمردانه ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرباس در سالگرد این فاجعه ناگوار انسانی، آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، سید احمد میرعلایی در دیدار با سعید اسدی کارگردان و قاسم قلی پور تهیه کننده پروژه مرثیه ای برای یک دوست، از آغاز تولید این فیلم با موضوع شهادت مظلومانه تعدادی از هموطنانمان در این فاجعه ضد بشری، خبر داد. نسخه بازنویسی نهایی فیلمنامه نهایی دیروز(دوشنبه دوازدهم تیر ماه) به مدیر عامل بنیاد ارایه شد.

 


میرعلایی با اشاره به اینکه فیلم مرثیه ای برای یک دوست محصول بنیاد سینمایی فارابی است، در این دیدار یادآور شد:‌ کشوری که دم از آزادی، تمدن و حقوق بشر می زند سال ها پیش آنچنان ظلمی بر مردم ایران روا داشت که در تضاد کامل با این ادعاهای پوچ و توخالی قرار می گیرد. تمدن نوپای غرب و سردمدار این تمدن یعنی امریکا برای حذف کشورهایی که نفوذ بی چون و چرای آن را نمی پذیرند و هویت و تمدن خود را در جهان فریاد می زنند همواره نسخه های خصمانه ای می پیچد که به حمد الله نظام اسلامی در قبال این توطئه ها نه تنها سر خم نکرده بلکه با قدرت و حتی در قبال تحریم های فراگیر آن ها استقلال و ارزش های خود را حفظ و تحکیم کرده است.
وی به سناریوهای پوشالی کشورهای غربی و به ویژه آمریکا در قبال ایران اشاره کرد و افزود: مگر می توان هجوم خصمانه نرم را در تخریب چهره مسلمانان و به ویژه کشور ما کتمان کرد. عملیات ناموفق طبس و یا حمله به هواپیمای ایرباس و شهادت مظلومانه جمعی از هموطنان ما نشان می دهد که این کشور برای تضعیف نظام اسلامی از هیچ کوششی دریغ نمی کند. آمریکا با بهره گیری از رسانه های پرقدرت خود همواره این تصویر ددمنشانه خود را تلطیف کرده و حقیقت را بر اساس منافع خود به گونه ای دیگر برای مخاطبان جهانی ترسیم کرده است. بر ماست که با تمامی امکانات خود به تقابل برخیزیم و نگذاریم حق هموطنان مظلوم و شهیدمان بیش از این پایمال شود. امید است این فیلم بتواند حق مطلب را در این خصوص ادا کند.
سعید اسدی نیز در این دیدار تصریح کرد: علت اصلی بازگشت من به ایران بعد از 22 سال ، تولید دو فیلم یکی در خصوص فاجعه ایرباس و دیگری اثری با موضوع کودتای 28 مرداد است. فیلمنامه مرثیه ای برای یک دوست با همکاری دوست آمریکایی ام که سیاست های ضد بشری سردمداران این کشور را بر نمی تابد، نوشته شده است.
وی ادامه داد: در جهان امروز با تبلیغات فراگیر غرب، همواره برچسب تروریست بودن به مسلمانان جهان و به ویژه کشور ما زده می شود در حالی که یک ناو آمریکایی در مرزهای دریایی و هوایی کشورمان ایران، هواپیمایی مسافربری ما را به گونه ای ناجوانمردانه مورد حمله قرار می دهد و با تبلیغات رسانه ایی کاذب، قبح این عمل ددمنشانه و غیر انسانی را برای مخاطبان جهانی توجیه می کند.
این کارگردان خاطر نشان کرد: ما غیرت ملی داریم و باید همواره بر این شاخصه هویتی خود تاکید و آن را تحکیم بخشیم و وظیفه داریم در قبال هر گونه تعرضی که به کشورمان می شود عکس العمل مناسبی نشان دهیم.

 

کد خبر: 1556    |    تاریخ و زمان انتشار: سه شنبه ، ۱۳ تیر ۱۳۹۱ ، ۱۲:۲۰
Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir