دبیر جشنواره فیلم کودک:
پیام بیست و پنجمین دوره جشنواره فیلم کودک، همدلی و وفاق اهالی سینماست

دبیر بیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان اعلام کرد: پیام این رویداد همدلی و وفاق میان تمامی اهالی سینما اعم از هنرمندان ، مسئولان، اهالی رسانه و مخاطبان است.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم کودک، سید احمد میرعلایی در نشست رسانه ای جشنواره در جمع خبرنگاران، افزود: نشاط و شادابی برای کودکان، امید و تعالی برای نوجوانان و مهربانی و همدلی برای خانواده ها، پیام اصلی جشنواره امسال است و علاقمندیم این پیام به سراسر ایران اسلامی و جهان ارایه شود.
نشست رسانه ای دبیر جشنواره فیلم کودک روز دوشنبه چهاردهم شهریور ماه با حضور سیداحمد میرعلایی دبیر جشنواره و جعفر گودرزی مدیر روابط عمومی و اطلاع رسانی این رویداد برگزار شد.
در ابتدای این نشست جعفر گودرزی ضمن خوش آمد به اهالی رسانه ها ، گفت : جشنواره فیلم کودک سرمایه ای گران بها و ثروتی ملی است که باید از آن به خوبی حفاظت کنیم. امیدوارم با برگزاری این جشنواره عزمی ملی برای تعالی سینمای کودک فراهم شود تا بتوانیم این سینما را به روزهای اوج بازگردانیم.
در ادامه میرعلایی با اشاره به اینکه رسانه ها نقش مهمی در جهت دهی فعالیت های فرهنگی به ویژه سینما دارند، خاطرنشان کرد: با توجه به توافقات به عمل آمده بیست و پنجمین جشنواره فیلم کودک از 23 تا 27 آبان ماه (شب عید غدیر) در شهر اصفهان برگزار می شود.
وی یادآور شد: ستاد اجرایی جشنواره فعالیت خود را آغاز کرده و برنامه ریزی های لازم صورت گرفته است. البته نگاه ما تنها محدود به این دوره از جشنواره نمی شود بلکه در برنامه ریزی ها به 5 سال آینده توجه داشته ایم و قرار است جشنواره در دوره های بعدی در روز جهانی کودک برگزار شود. البته این دوره بنا به دلایلی که به آن اشاره خواهم کرد جشنواره را آبان ماه برگزار می کنیم.
دبیر جشنواره فیلم کودک با اشاره به اینکه در شرایط فعلی، تهران می توانست گزینه اول برگزاری جشنواره باشد، ادامه داد: برای برگزاری این رویداد شهرهای استان های مختلف از جمله همدان، خراسان رضوی، مازندران، آذربایجان غربی، فارس ، یزد و اصفهان را بررسی کردیم و ضمن تشکر از مسئولان این استان ها، در نهایت به این نتیجه رسیدیم که شهر اصفهان واجد زیرساخت های لازم برای برگزاری این دوره از جشنواره و 5 دوره بعدی است. خوشبختانه مسئولان این استان به خوبی فرق بین میزبانی جشنواره و برگزاری را درک کردند و اصفهان این آمادگی را دارد که به نمایندگی از ایران این رویداد را برگزار کند. مسئولان استان اصفهان تعامل خوبی با ما داشتند و به یاری خدا جشنواره ای پربار را در این شهر برگزار خواهیم کرد. همچنین قرار است همزمان با استان اصفهان در 25 استان و 250 منطقه محروم فاقد سینما فیلم های جشنواره فیلم کودک را نمایش دهیم. برگزاری نمایشگاه و کارگاه های آموزشی از دیگر برنامه های جنبی جشنواره است که متعاقبا در خصوص آن ها اطلاع رسانی خواهد شد.     
وی درخصوص عدم برگزاری جشنواره در شهر همدان، افزود: با توجه به اقبال مردم همدان از این رویداد، ما در ابتدا سعی کردیم زمینه برگزاری جشنواره را در این شهر فراهم کنیم و به نوعی نشانی جشنواره را عوض نکنیم. همانطوریکه می دانید در طول دوره برگزاری جشنواره در این شهر ، سالن های همدان از 2 به 10 سالن رسید که این از کوچکترین نتایج جشنواره فیلم کودک است. اما میزبان جشنواره می باید به تعهداتی عمل کند که این اتفاق نیافتاد و ما جشنواره فیلم کودک را به شهری منتقل کردیم که چندین دوره میزبان این رویداد بوده است. جشنواره فیلم کودک و نوجوان معتبرترین رویداد ایرانی در سطح بین الملل است و جزو نقاط مثبت فرهنگی ما به شمار می رود به همین دلیل ما سعی داریم این رویداد را به بهترین شکل ممکن برگزار کنیم و از همه دوستان و اهالی سینما برای برگزاری جشنواره دعوت به عمل می آوریم.

 


میرعلایی در خصوص بخش های مختلف جشنواره گفت: مسابقه آثار سینمایی ، مسابقه آثار ویدیویی و مسابقه آثار پویانمایی از جمله بخش های رقابتی جشنواره است. همچنین نمایش آثار مطرح 24 دوره گذشته جشنواره ، ره آورد جشنواره فیلم فجر و مرور آثار شاخص کودک و نوجوان اکران نشده از جمله بخش های جشنواره است. البته ما به صورت جدی در حال برنامه ریزی برای اکران فیلم های کودک و نوجوان هستیم و امیدوارم گرم شدن تنور جشنواره به مرور زمینه رونق سینمای کودک را فراهم کند. البته مقرر شده یک سالن از شهر اصفهان به صورت خاص به نمایش فیلم های کودک اختصاص یابد و همچنین این روند را در سایر شهرها از جمله تهران نیز اعمال کنیم. ما در بنیاد سینمایی فارابی توجه به استانداردهای محتوایی و ساختاری را در کنار جذابیت آثار برای مخاطبان را در اولویت فعالیت های خود قرار داده ایم. در این دوره از جشنواره نیز سعی می کنیم فیلم هایی را نمایش دهیم که برای مخاطبان کودک و نوجوان است و نه درباره آن ها، خوشبختانه 15 فیلم از 3 نسل از فیلمسازان کشور آماده نمایش در جشنواره است که این آمار نسبت به سال های گذشته افزایش یافته و حدود 80 درصد از این آثار جدید هستند و برای اولین بار به روی پرده می روند.
وی ادامه داد: مرور آثار پویانمایی کشور فرانسه، مرور سینمای کودک و نوجوان کشورهای اسلامی با توجه به بیداری اسلامی، جایزه ویژه محمد الدوره در بخش بین الملل، بخش اقتباس در سینمای کودک از جمله بخش های دیگر جشنواره فیلم کودک به شمار می رود.
همچنین در بخش فیلمنامه نویسی سینمای کودک و نوجوان آخرین مهلت ارسال آثار 16 مهرماه است و جوایز این بخش نیز در جشنواره اهدا می شود. در بخش بین الملل نیز تاکنون آثاری از 20 کشور صاحب صنعت سینما برای حضور در جشنواره انتخاب شده اند و به دلیل اینکه سینمای کودک سینمایی اخلاقی است در این بخش ما با محدودیت رو به رو نیستیم.
دبیر جشنواره فیلم کودک درباره بخش نکوداشت گفت : امسال در بخش نکوداشت از شهید نوجوان بهنام محمدی که در 13 سالگی به شهادت رسید تقدیر می شود و همچنین دیگر نکوداشت جشنواره به محمد علی کشاورز هنرمند پیشکسوت اصفهانی اختصاص یافته است و بقیه بزرگداشت ها نیز متعاقبا اعلام خواهد شد.
وی با اشاره به رونمایی از پوستر جشنواره ، افزود: پوستر جشنواره روز 16 مهر ماه رونمایی می شود و همچنین در این روز از تمبر جشنواره بیست و پنجم فیلم کودک رونمایی خواهد شد.

کد خبر: 961    |    تاریخ و زمان انتشار: دوشنبه ، ۱۴ شهریور ۱۳۹۰ ، ۱۴:۱۰
Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir