معاونت بازرگانی و پشتیبانی تولید

معاونت بازرگانی و پشتيباني توليد بنياد سينمايي فارابي متشکل از سه واحد می باشد:

1- واحد پشتیبانی تولید
در زمينه سرويس‌دهي و ارائه خدمات به پروژه‌هاي سينمايي فعاليت داشته و در اين راستا سعي مي‌نمايد تا ضمن پيش‌بيني و برآورد نيازهاي مواد خام و تجهيزات فني نسبت به تهيه و تأمين آنها اقدام نمايد. به همين منظور تمهيدات ويژه‌اي را در خصوص تجهيز و تأمين کمبودها و رفع آنها بکار بسته و در مواردي که بخش خصوصي تمايل به مشارکت ندارد مستقيماً وارد عمل شده و با برنامه‌ريزي به پروژه‌هاي سينمايي و غيرسينمايي خدمات ارائه مي‌دهد.

نوع فعاليت واحد توليد در دو بخش خلاصه مي‌شود:
الف) پيش‌بيني نيازها و استفاده از فن‌آوريهاي جديد:
به منظور بهينه سازي و همگام شدن با پيشرفتها و فن‌آوريهاي روز دنيا در زمينه تجهيزات صنعت سينما اين واحد با بکارگيري کارشناساني که خود مستقيماً در عرصه توليدات سينمايي حضور دارند و استفاده از نقطه نظرات و راهبردهاي آنان در جهت خريد و تجهيز سيستمهاي پيشرفته و به روز فني گام برداشته و همچنين در راستاي تأمين نيازهاي مواد خام و مصرفي نيز با ارتباط با شرکتهاي معتبر توليد‌ کننده مواد خام دنيا مانند فوجي و کداک و ... از دستاوردها و توليدات جديد آنها براي ارتقاء سطح کيفي فيلمبرداري و اکران استفاده مي‌نمايد.
ب) ارائه خدمات و سرويس‌دهي:
در اين بخش از فعاليت بنياد که داراي اهميت ويژه‌اي نيز هست با عنايت به موارد ياد شده در بالا پس از تأمين و تهيه مواد مصرفي و لوازم و تجهيزات فني استراتژيک و مهم با برنامه‌ريزي مدون و براساس سياست‌گذاري معاونت سينمايي به پروژه‌هاي سينمايي که داراي پروانه ساخت از اداره نظارت و ارزشيابي هستند. در موارد خاص پروژ‌ه‌هاي غيرسينمايي خدمات در سه بخش تجهيزات فني فيلمبرداري، مواد خام و مصرفي و سرويس و تعميرات ارائه مي‌گردد که در ذيل به طور مشروح عنوان مي‌شود:
1-1) دوربين‌ها - اين بخش شامل دوربين‌ها با صداي سر صحنه ( Belimp ) و بدون صداي سرصحنه مي‌شود. دوربين‌هاي با صداي سرصحنه جديد با عناوين ARRI 535 و Movicam و نيز دوربين‌هاي BL 4 ، BL 3 ، L2 ، BL1 مي‌باشد. دوربين‌هاي بدون صداي سرصحنه شامل: ARRI 3 هستند. اين دوربينها با متعلقات کامل مانند ويدئو، اسيست، انواع سه پايه، انواع لنز، متباکس، باطري، شارژ، هد و سرسه پايه و .... مي‌باشند.
1- بخش تجهيزات فني فيلمبرداري: بخش تجهيزات فني فيلمبرداري خود از چهار قسمت تشکيل مي‌شود:
1- 3) لوازم نوري - در بخش لوازم مي‌توان به انواع چراغهاي مورد استفاده در امر سينما به همراه پايه بجز آرک اشاره کرد. از قبيل: انواع چراغهاي فرنل 1 کيلووات تا 10 کيلووات، ميزار 500 وات، 2 کيلووات يانيرو، 800 وات يانيرو، 500 وات پشت جيوه‌اي فلات، انواع چراغهاي سافلايت يک لامپي تا چهار لامپي، ژوپيتر، فلاش باطري ساچلر، انواع چراغهاي لنزدار اسپات مخصوص نورپردازي سالنها نمايش و .....
1-2) لوازم حرکتي- اين قسمت کليه ادوات و لوازم حرکتي مانند: اسپايدر،‌ شاريو، تراولينگ، کارمانت هليکوپتر مانت،‌ کرين، ميني‌ کرين و تاور کرين (که در نوع خود ويژه بوده و داراي قابليت‌هاي زيادي در امر فيلمبرداري مي‌باشد) است.
1-4) تجهيزات صدابرداري ـ انواع ضبط‌هاي حرفه‌اي صدابرداري ناگرا با سيستم مونو ( Mono ) و استريو ( Sterio ) در اين بخش وجود دارد. اين سيستمها به صورت کامل با متعلقات خود شامل انواع ميکروفن‌هاي سنايزر دستي،‌ يقه‌اي و سوزني به همراه انواع گانهاي کوچک و بزرگ و کابلهاي مخصوص و ساير متعلقات مي باشد.

2ـ مواد خام و مصرفي: در اين بخش انواع مواد خام مصرفي که داراي اهميت ويژه هستند تهيه و در اختيار پروژ‌ه‌هاي سينمايي و غيرسينمايي قرار مي‌گيرد اين موارد بطور اهم و اخص شامل انواع نگاتيوهاي فوجي و کداک با حساسيت‌هاي مختلف، پزتيو، اينترمديات‌هاي کنتراست، نگاتيو اپتيک و لوازم و تجهيزات نمايش فيلم ويژه سينماها (آپارات، ويدئو پروژکتور، پرده اکران، صداي سالن و ...) و انواع نوارهاي خام ويدئويي و... مي‌باشند.

3ـ سرويس و تعميرات: در اين قسمت به شکل تخصصي و با دستگاههاي هوشمند مجهز دوربينها و متعلقات آن پس از هر بار استفاده بازديد و سرويس شده و در صورت لزوم و بروز خرابي يا اشکال مورد تعميرات تخصصي قرار مي‌گيرند. شايان ذکر است که اين مهم در جهت حفظ و نگهداري از لوازم استراتژيک و حائز اهميت فني صورت پذيرفته و عمر مفيد اين لوازم را بالا مي‌برد به همين منظور در صورت مراجعه بخش خصوصي موارد خارج از سازمان را نيز تحت پوشش قرار داده و رفع اشکال مي‌نمايد.


2- واحد بازرگاني

:: الف – هدف:
پشتيباني فعاليت‌هاي سينماي كشور بطور اعم و فعاليت‌هاي بنياد بطور اخص از طريق برنامه‌ريزي و پيش‌بيني برآورد و تدارك به موقع نيازهاي صنعت سينمايي كشور و بنياد (لوازم و تجهيزات, مواد اوليه و مواد مصرفي توليد و مواد پر شده نمايشي) در چارچوب برنامه و بودجه مصوب بنياد به منظور ارتفاع سطح كيفي و فني و اثرگذاري بر اقتصاد سينماي ايران, تهيه و آماده سازي و توزيع فيلم‌هاي ايراني و خارجي, رشد و ارتقاء سطح هنري و فني سينما, تأمين درآمد.

:: ب – ماموريت‌هاي اين بخش:
• پيش‌بيني و برآورد لوازم و تجهيزات اساسي مورد نياز صنعت سينماي كشور و بنياد اعم از داخلي و خارجي.
• پيش‌بيني و برآورد لوازم و مواد اوليه و مواد مصرفي مورد نياز صنعت سينماي كشور و بنياد اعم از داخلي و خارجي.
• برنامه‌ريزي خريد نيازهاي مصوب.
• انجام كليه فعاليت‌هاي خريد (بيمه, حمل, ترخيص و انبار).
• تنظيم و پيشنهاد آيين‌نامه‌هاي مربوط به فروش و واگذاري موقت.
• سرپرستي و اداره مراكز فني و تأسيسات سينماهاي بنياد در چارچوب ضوابط و سياستهاي بنياد.
• جمع‌آوري اطلاعات از وضعيت توليد فيلم‌هاي ايراني.
• فروش حقوق فيلم‌هاي ايراني و خارجي در شبكه ويديويي (نمايش خانگي) و تلويزيوني براساس سياستهاي بنياد.
• اداره امور سينماهاي بنياد.
• اخذ مجوزهاي لازم براي نمايش فيلم‌هاي ايراني و خارجي متعلق به بنياد.
• تأمين درآمد.

:: ج – تشكيلات:
بخش بازرگاني براي انجام ماموريت‌هاي محوله داراي تشكيلات زير است:
• واحد تحقيق و بررسي و پژوهش و بازار شناسي (بازارها و نيازها).
• واحد سفارشات و خريد و بازاريابي.
• شوراي قيمت‌گذاري.
• واحد فروش حقوق فيلم‌هاي بنياد.
• امور سينماها.
• شوراي انتخاب فيلم براي سينماها و تبليغات.

:: واحد تحقيق و بررسي و پژوهش و بازار شناسي (بازارها و نيازها) :
الف – جمع‌آوري و نگهداري اطلاعات مربوط به بازار لوازم و تجهيزات سينمايي و سمعي و بصري, مواد اوليه و مواد مصرفي براي توليد فيلم در صنعت سينماي ايران در چارچوب برنامه و سياستهاي بنياد.
ب – جمع‌آوري و نگهداري اطلاعات مربوط به بازارهاي عرضه فيلم‌هاي سينمايي خارجي و مراكز توزيع و پخش در سطح جهاني.
ج – برقراري ارتباط با مراكز تجاري و بازارهاي داخلي و خارجي براي جمع‌آوري اطلاعات مذكور در بند الف و ب.
د – بررسي و برآورد نيازهاي كوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت صنعت سينماي كشور و بنياد در چارچوب و مصوبات بنياد.
هـ - مطالعه و بررسي و هماهنگي با واحدها و مراكز مصرف سينما براي انتخاب احسن.

:: واحد سفارشات :
الف – سفارش و خريد بهنگام و تهيه نيازهاي اساسي توليد فيلم و صنعت سينماي كشور در چارچوب برنامه‌هاي مصوب بنياد.
ب – انجام كليه عمليات برنامه‌ريزي براي تأمين و تدارك بهينه و به موقع كالا و مواد و خريد و فروش حقوق فيلم‌هاي خارجي و ايراني براساس برنامه‌هاي مصوب بنياد.
ج – تماس با مراكز فروش معتبر و اخذ قيمت و پيش فاكتور و بررسي و انتخاب قيمتها و كيفيت‌هاي مناسب و انجام تشريفات قانوني خريد طبق خريد آيين‌نامه‌ها و ضوابط بنياد.
د- خريد و انعقاد قراردادهاي بيمه, حمل و ترخيص كالاهاي خريداري شده (لوازم و وسايل و تجهيزات فيلمبرداري و لوازم و تجهيزات سمعي و بصري, مواد اوليه, مواد مصرفي توليد و مواد پر شده نمايشي).
هـ - اقدام براي اخذ مجوزهاي قانوني خريد و عمليات بانكي و ارزي خريد و پيگيري و نظارت در بارگيري و حمل و تحويل و به موقع تهيه كالاهاي خريداري شده.

الف - كليات
سياست خريد براساس دو مبنا تحقق مي‌يابد.
• مناقصه
• استعلام بهاء
بنياد بعلت عدم ارتزاق از بودجه عمومي بايد از روش آزاد و طريق استعلام بهاء خريدهاي خود را تهيه نمايد. استعلام بهاء در نوع خود داراي محاسني بشرح ذيل است:
• خريد با قيمت مناسب را امكان‌پذير مي‌سازد.
• امكان مقايسه كيفي بالا را فراهم مي‌آورد.
• تصميم‌گيري در خريد را تسهيل مي‌نمايد.
بنابراين با انتخاب و پيروي از روش استعلام بهاء فرصتي به مسئولين و مديران داده مي‌شود كه با ضريب اطمينان بيشتري در جهت حفظ منافع بنياد فروشنده منصف تري را يافته و كالا را از آن منبع تهيه نمايد. چگونگي دريافت استعلام بهاء لازمه هرگونه اقدام, دارا بودن سفارش خريد به تأييد مديرعامل است و

گوياي مطالب زير:
نام و مشخصات كامل كالا، تعداد، ذكر شماره فني، علامت يا نشان كارخانه، كشو توليد كننده، گواهي عدم توليد در داخل، طول زمان مصرف، قسم‌نامه و شرايط عمومي.

ب – منابع تهيه
• شركت‌هاي توليد كننده اصلي
• شركت‌هاي سازنده تحت ليسانس
• نمايندگي‌هاي فروش مجاز و انحصاري (مستقر در ايران – خاورميانه – اروپا – جنوب شرقي آسيا)

پ – درخواست استعلام
با توجه به شناخت از منابع تهيه, حداقل از سه منبع پيشنهاد قيمت درخواست گردد.
تبصره: چنانچه كالايي با مارك خاص و تعيين‌شده‌اي مدنظر باشد (انحصاري) درخواست يك استعلام به اضافه درخواست تخفيف.
پس از دريافت قيمت و مكاتبات لازم جهت دريافت تخفيف براساس مفاد فوق كليه پيشنهادات واصله به تأييد شوراي قيمت‌گذاري و خريد برسد.

ث – دريافت پروفروماي قطعي
ضمن اعلام قبولي قيمت توافق شده به استناد مجوز مديرعامل و تأييد شوراي قيمت‌گذاري و خريد بلافاصله صدور و ارسال آن از سوي فروشنده درخواست شود.

ج – مراحل گشايش اعتبار
• دريافت مجوزهاي ورود از وزارت بازرگاني و وزارت ارشاد.
• تخصيص ارز و صدور برگه رايانه‌اي بانك مركزي.
• انجام امور بانكي.

شعبه ارزي بانك كارگشا به مجرد وصول برگه رايانه‌اي تخصيص ارز از بانك مركزي, خواستار تأمين هم ارز ريالي و تحويل مدارك مورد نياز براي افتتاح اعتبار اسنادي از خريدار مي‌شود. خريدار به استناد مجوزهاي صادره و كارت بازرگاني معتبر خود و تأمين هم ارز ريالي ضمن تكميل و ارسال فرم‌هاي گشايش اعتبار تقاضاي افتتاح اعتبار اسنادي مي‌نمايد.
بانك كارگشا پس از رسيدگي و دريافت مدارك فوق, مقررات واردات اقدام به ارسال فول تلكس و اعلام به ذي‌نفع گشايش اعتبار نموده و نسخه‌اي از آن را تحويل خريدار مي‌نمايد. اجراي دقيق و صحيح شرايط اعتبارات اسنادي گشايش شده مستلزم پيگيري مستمر و رفع اختلافات احتمالي تا مرحله حمل كالا و وصول اسناد حمل مي‌باشد.

:: شوراي قيمت‌گذاري و خريد :
الف – بررسي سياستها و قيمت‌هاي پيشنهادي واحدها و اتخاذ تصميم.
ب – تعيين قيمت‌هاي فروش و واگذاري و يا اجاره‌ مواد و وسايل در چارچوب اهداف و سياستها بنياد.
ج – اعضاء شورا شامل:
نماينده مديرعامل, نماينده خزانه‌دار, مديريت پخش بازرگاني, مدير توليد نماينده حقوقي عندالزوم دو نفر كارشناس فني و كيفيت كالا و مواد.
د – اخذ مجوز و تأييد مدير عامل براي اجرا.
هـ – تأييد نهايي قيمت فروش فيلم‌ها به شبكه ويديو (نمايش خانگي) و شبكه‌هاي تلويزيوني.

:: واحد توزيع و فروش :
الف – توزيع و فروش حقوق فيلم‌هاي سينمايي ايراني و خارجي.
ب – جمع‌آوري اطلاعات از مشخصات و فعاليت مراكز و موسسات توزيع نمايش خانگي و شبكه‌هاي مختلف تلويزيوني.
ج – برنامه‌ريزي و جمع‌آوري اطلاعات مربوط به حقوق فيلم‌هاي خريداري شده و ارائه به شبكه‌هاي نمايش خانگي (ويديو) و شبكه‌هاي تلويزيوني.
د – برنامه‌ريزي و جمع‌آوري اطلاعات فروش و درآمد سينماها.

:: امور سينماها :
الف – اداره سينماهاي بنياد به منظور اعتلا و رشد فرهنگي محيط سينما و تماشاچي.
ب – انتخاب و پيشنهاد نصب و عزل مديران سينماهاي بنياد و ارزيابي عملكرد آنها.
ج – بازرسي و نظارت بر كليه فعاليتهاي سينماهاي بنياد.
د – همكاري در برآورد و رفع نيازهاي فني و تأسيساتي سينماهاي بنياد.
هـ - برنامه‌ريزي و تنظيم نمايش‌هاي سينماها.

:: شوراي انتخاب :
بازبيني و انتخاب فيلم‌هاي پيشنهادي جهت اكران در سينماهاي بنياد.
مدير واحد: محسن شمس - آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید

تلفن: 66707168- 66719548- 66720332
فکس: 66721859
ایمیل: commercial [ AT ] fcf . ir

3- واحد ویدئو

اين بخش از بنياد سينمايي فارابي انجام کليه خدمات ويدئويي را برعهده دارد. اين خدمات عبارتند از:
- آماده سازي فيلم: انجام امور تله سينما
- تبديل فيلم 35 ميلي‌متري (16و8) به ويدئو (برروي انواع نوارهاي ويدئويي و ديسک‌ها (بتا کم، دي‌وي‌کم DVC و دي‌وي‌دي DVD )
- صداگذاري فيلم‌هاي خارجي
- تدوين ويدئويي (بتاکم، دي‌وي‌کم DVC و دي‌وي‌دي DVD)
- زير نويس ويدئويي فيلم‌هاي سينمايي به زبان‌هاي مختلف
- تکثير و تبديل سيستم نوارهاي ويدئويي و ديسک‌ها
شايان ذکر است که واحد ويدئو، اين خدمات را هم به بخش خصوصي و هم به بخش دولتي ارائه مي‌دهد.


Farabi Cinema Foundation
www.fcf.ir