امروز: چهارشنبه 1398/04/26
×
تقدیر از سینمای ایران در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم داکا

شانزدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم داكا كه با شركت 64 كشور برگزار شده بود، با موفقيت سينماي ايران در 4 بخش از اين جشنواره، در پايتخت بنگلادش به كار خود پايان داد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم داکا موسوم به «فستیوال رینبو» در محل تالار اجتماعات موزه ملی داکا، با حضور وزیر فرهنگ بنگلادش و نيز چهره‌های فرهنگی و هنری، دیپلمات‌های مقیم داكا و میهمانان خارجی و با معرفی و تقدیر از برگزیدگان جشنواره پایان یافت.

این جشنواره با شعار «فیلم بهتر، مخاطب بهتر و جامعه بهتر» 22 دی‌ماه گذشته آغاز به کار كرده بود. در این جشنواره که تا 30 دی ادامه داشت، 216 فیلم بلند و کوتاه از 64 کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران به نمایش درآمد. از جمهوری اسلامی ایران تعداد 29 فیلم کوتاه و بلند در اين جشنواره شرکت داشت.

در آيين اختتاميه اين جشنواره از 19 فیلم برتر در 6 گروه تقدیر به عمل آمد. ‌فیلم‌های شرکت‌کننده در بخش مسابقه جشنواره در 6 گروه دسته‌بندی شده بود كه شامل «سینمای آسیا»، «مروری بر آثار سینمای جهان»، «سینمای کودک و نوجوان»، «فیلم‌های کوتاه و مستقل»، «زنان فیلم‌ساز» و «سینمای معناگرا» مي‌شد.

از مجموع فیلم‌های ایراني که در این جشنواره شرکت كرده بود از 4 فیلم با اهداء تندیس جشنواره تقدیر به عمل آمد. بر اين اساس از علی قوی‌تن در بخش فیلم‌های کودکان براي کارگردانی فیلم «پل سفید»، پریناز ایزدیار و مینا سعادتی در بخش بازیگران زن به عنوان بهترین بازیگر در فیلم «تابستان داغ» ساخته ابراهیم ایرج‌زاد. آرش یزدانی در بخش بهترين فيلم كوتاه براي فیلم «کماکان بودن» و مسعود سلامی به عنوان بهترین فیلمبردار در فیلم «خفگی» ساخته فریدون جیرانی.

سينما و انتقال مفاهيم انساني

اسدالزمان نور، وزیر فرهنگ بنگلادش در سخنراني خود در مراسم اختتامیه، پس از اعطاء جوایز به برگزیدگان جشنواره در سخنان کوتاهی در باب اهمیت جایگاه فیلم در رساندن پیام‌های انسانی به جامعه بشری گفت: زبان فیلم یکی از قوی‌ترین زبان‌هاست که می‌تواند در جذب و متحدساختن مخاطبان از نقاط مختلف جهان تأثیر بسزایی داشته باشد.

وي افزود: جهان امروز گرچه خود را متمدن می‌نامد؛ اما از مشکلات فراوانی رنج می‌برد. فقر و گرسنگی و کمبود مواد غذایی، آلودگی محیط زیست، خشونت و درگیری‌ها به نام مذهب و سیاست، مهاجرت و موضوعاتی نظیر آن، مشکلات جدی جوامع امروز ماست.

وزير فرهنگ بنگلاش ادامه داد: فیلمسازان و سینماگران در عرصه بین‌المللی نشان داده‌اند که توانسته‌اند با ساخت فیلم‌های مناسب، اثرگذارترین و قوی‌ترین پیام‌ها را به افکار عمومی جهان منتقل کنند.

بهترين‌ها

کشورهای ترکیه، افغانستان، ایران، بنگلادش، تاجیکستان، هند، فلیپین، فرانسه، روسیه، نروژ، بریتانیا، نپال، عراق، ترکیه، استرالیا، اندونزی، آمریکا و چک، از جمله کشورهایی بودند که از فیلم‌های آنها در اين جشنواره تقدیر به عمل آمد.

كشور ترکیه ضمن آنکه تندیس جشنواره را در چند بخش از مسابقات دریافت كرد، عنوان بهترین فیلم جشنواره را نيز با جایزه 1200 دلاری به خود اختصاص داد.

در طول ایام جشنواره، فیلم‌ها شركت‌ داده شده در 7 مرکز و سالن‌های نمایشی مختلف شهر داکا از جمله خانه فرهنگ فرانسه و خانه فرهنگ روسیه، به نمایش درآمدند.

کد: 943 | چهارشنبه 04 بهمن 1396 ساعت 14:24
652
FCF News | چهارشنبه 04 بهمن 1396 ساعت 14:24

پربازدیدترین برچسب‌ها