امروز: شنبه 1397/12/04
×
مرتضی شعبانی: نگاه امیدبخش باعث موفقیت بیشتر آثار مستند می‌شود

در پی رهنمودهای مقام معظم رهبری به مستندسازان جوان، مرتضی شعبانی تهیه‌کننده موفق سینمای مستند که «زنانی با گوشواره‌های باروتی» را در بخش رقابتی جشنواره فیلم فجر دارد، اظهار کرد: نگاه امیدبخش می‌تواند در تمامی فیلم‌های مستند وجود داشته باشد و این باعث موفقیت بیشتر این آثار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، وی با بیان این که معمولاً شخص مستندساز تمام تلاش خود را می‌کند تا موضوعات غیرمعمول جامعه را به تصویر بکشد، گفت: همواره موضوع یا معضلی توجه مستندساز را به خود جلب می‌کند که بتواند پیرامون آن اطلاع‌رسانی درستی داشته باشد و یا آن را به خوبی بازنمایی کند. اگر معضلی وجود نداشته باشد و همه‌چیز به درستی پیش برود که مستندساز علاقمند به بیان آن نمی‌شود.

این تهیه‌کننده سینمای مستند در ادامه گفت: مستندسازان همواره به دنبال بیان مشکلاتی هستند که توجه مردم یا مسوولان را به آن جلب کنند تا شاید راهکاری برای حل آن یافت شود. اگر رویکرد مستندساز به مسائل نصیحت‌گونه باشد و در عین حال راهکاری در اثرش ارائه دهد، می‌توانیم در حوزه مستند موفق‌تر باشیم.

وی تاکید کرد: بیان برخی مشکلات ممکن است ناامیدکننده باشد، اما اگر در کنار آن مستندساز راهکارهایی ارائه دهد که با استفاده از آن بتوان تا حدودی معضلات را مرتفع کرد، این امر مثبتی خواهد بود.

به گفته شعبانی، مستندسازان و البته تمامی هنرمندان نسبت به اتفاقات پیرامون‌شان حساس هستند و همین باعث می‌شود توجه بیشتری به بیان معضلات داشته باشند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ارائه‌ی نگاه امیدبخش در آثار مستندی که روایت‌کننده‌ی بخشی از معضلات و تلخی‌های جامعه هستند، امکان‌پذیر است، گفت: در فیلم‌های بسیاری معضل اعتیاد مطرح شده است که اکثر آن‌ها تنها به بیان مشکل پرداخته‌اند، در حالی که در مستند «آوانتاژ» که سال گذشته در جشنواره سینماحقیقت و همین‌طور جشنواره فجر حضور داشت، معضل اعتیاد با نگاهی امیدبخش بیان می‌شود. چند معتاد به مرور بهبود یافته و وارد جامعه می‌شوند. آن‌ها مانند مردم دیگر به زندگی ادامه می‌دهند و این مستند به همین دلیل می‌تواند نگاه جامعه را به افراد معتاد تغییر دهد و البته فرد معتاد هم می‌تواند با تماشای این فیلم شاهد این تحول مثبت باشد. پس مستندساز در این مستند به خوبی از پس سوژه برآمده و امید به زندگی را در اثرش به تصویر می‌کشد. این نگاه می‌تواند در تمامی آثار مستند وجود داشته باشد، به شرطی که فیلمساز از نگاه هنرمندانه‌ای برخوردار باشد.

کد: 941 | سه شنبه 03 بهمن 1396 ساعت 15:43
337
FCF News | سه شنبه 03 بهمن 1396 ساعت 15:43