امروز: يكشنبه 1398/09/17
×
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: رویداد تبریز ٢٠١٨ سفیر فرهنگ و ادب ایران در دنیا است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امشب در مراسم آغاز رویداد «تبریز ۲۰۱۸» که در تالار پتروشیمی تبریز با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی و سفرای برخی از کشورهای اسلامی همراه بود، اظهار داشت: رویداد تبریز ٢٠١٨ حکم سفیر فرهنگ و ادب ایران به دنیا را خواهد داشت.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی با اشاره به اهمیت انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی گفت: رویداد تبریز ۲۰۱۸ این امکان را فراهم می کند تا همه با هم از مزیت‌های تبریز و آذربایجان در جهت توسعه منطقه و کشور استفاده کنیم.

وی با بیان این‌که فرهنگ منطقه آذربایجان به واسطه این رویداد مهم بین المللی به آن سوی مرزها معرفی خواهد شد، خاطر نشان کرد: تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام انتخاب شد که نمادی اسلامی بوده و در تاریخ به عنوان نخستین پایتخت جهان تشیع شناخته می‌شود.

صالحی با اشاره به این‌که هویت تبریز با دیپلماسی فرهنگی و هنری ایران پیوند تاریخی داشته است، گفت: تبریز نگین و چشم و چراغ ایران است و آذربایجان در طول تاریخ توانسته ترکیب موفقی از وحدت دین، ملیت و قومیت را به نمایش بگذارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این‌که سابقه درخشان تبریز در عرصه‌های بین المللی به واسطه مکاتب هنری این دیار شناخته شده است، گفت: آذربایجان قرن‌هاست که ویترین ایران در منطقه بوده و توانسته فرهنگ ایرانی، اسلامی و شیعی را به کشورهای جهان انتقال دهد.

صالحی رویداد تبریز ٢٠١٨ را فرصتی مغتنم برای انتقال فرهنگی ایران زمین به آن سوی مرزها دانست و تصریح کرد: وحدت و انسجام ملیت، مذهب، زبان و قومیت با تعصب در استان آذربایجان‌شرقی نهفته است و این ویژگی مهم تجربه‌ای موفق از همزیستی جامع و کامل و الگویی در عرصه بین الملل است.

وی با تأکید بر این‌که ایران وام‌دار پل ارتباطی و فرهنگی خود یعنی تبریز است، افزود: در هیچ کجای جهان نمونه‌ای چون مقبره‌الشعرا نداریم که صدها شاعر و ادیب همچون استاد شهریار را در خود جای داده باشد.

صالحی با اشاره به این‌که مکاتب هنری فعال و خلاق تبریز نام این دیار را جاودان کرده است، گفت: هنرهای موسیقی، نگارگری و فرش‌بافی تبریز به قدری ارزشمند و اثرگذار بوده و هستند که مفاخر این دیار در کشورهای مختلف جهان شناخته شده‌اند.

کد: 895 | شنبه 16 دی 1396 ساعت 14:12
573
FCF News | شنبه 16 دی 1396 ساعت 14:12