امروز: سه شنبه 1398/01/06
×
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با همتای تونسی تاکید کرد: سرمایه‌گذاری جدی ایران در حوزه سینما


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سفر خود روز جمعه ۱۱ فروردین در دیدار با همتای تونسی بر توجه و اهمیت ایران به صنعت سینما تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار گفت: دو کشور می‌توانند زمینه‌های همکاری را طوری تعریف کنند که شاهد جهش در روابط باشیم.

وی افزود: وجه اشتراکات بسیاری بین جوامع ایران و تونس وجود دارد و نخبگان دو کشور می توانند گفت‌وگوهای سازنده‌ای با یکدیگر داشته باشند.

صالحی امیری ادامه داد: گفت‌وگوی فرهنگی نقش به سزایی در شناخت دو ملت از یکدیگر دارد و ایجاد جبهه واحد در مقابله با تروریسم و خشونت ضروری است.

وی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نهاد حاکمیتی فرهنگ و هنر ایران می‌تواند با تولید آثار مشترک در حوزه فیلم، سینما، ارکستر و موسیقی، برگزاری دوره‌های آموزشی هنری و... بر گسترش روابط فرهنگی و هنری دو کشور بیفزاید.

صالحی امیری با اشاره به در پیش بودن نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ادامه داد: بیش از ١٢ هزار ناشر در ایران داریم و نمایشگاه کتاب تهران بیش از ٣ میلیون بازدید کننده دارد.

وی ضمن دعوت از همتای تونسی خود برای حضور در آیین گشایش سی امین نمایشگاه بين المللی کتاب تهران، افزود:گستردگی حوزه فرهنگ و هنر آنقدر زیاد است که نمی‌توان فقط به هفته فرهنگی اکتفا کرد و باید رفت و آمدهای اصحاب فرهنگ و هنر دو کشور با هدف شناخت فرهنگ و تمدن یکدیگر را افزایش دهیم.
صالحی امیری افزود: صلح و آرامش موجود در تونس باعث خوشحالی است و ما آمادگی هرگونه انتقال تجارب به این کشور را داریم.
در ادامه این دیدار محمد زین العابدین وزیر فرهنگ تونس با اشاره به اشتراکات فرهنگی دو کشور، گفت: مناسبات ایران و جهان عرب در زمینه های گوناگون علمی و فرهنگی در هر دو جانب تاثیر گذاشته است که منتهی به تمدن غنی اسلامی شد و اسلامی را مطرح کرد که ناظر بر عقلانیت و معنویت است.

وی افزود: از سال ٢٠١١ مراودات دو کشور فعال تر شد و طی ٥ سال گذشته شاهد برگزاری هفته های فرهنگی، رویدادهای سینمایی و... میان دو کشور بوده‌ایم که آثار مثبتی را به همراه داشته است.

زین العابدین گفت: امروز هم شاهد برخی فعالیت‌های دو جانبه از جمله هفته فیلم فرهنگی در تونس هستیم و به زودی نیز هیاتی را برای حضور در جشنواره جهانی فیلم فجر به تهران اعزام می‌کنیم.

وی افزود: انسان منبع فرهنگ و هنر است و تلاش ما این است تا روح تازه‌ای در فضای جدید حاکم بر فرهنگ بدمیم.

در بخش دیگری از این دیدار محمدمهدی حیدریان معاون وزیر و رییس سازمان سینمایی، سمعی و بصری گفت: حدود ١٠ سال پیش ایران و تونس یک فیلم مشترک ساختند و به زودی نیز میزبان فیلمسازان جوان تونسی در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر هستیم.

وی افزود: سالانه حدود ٢٠٠ فیلم بلند و ٤٠٠ فیلم کوتاه در ایران ساخته می شود و فیلم‌های ایرانی به طور سالانه بیش از ٣٠٠ جایزه بین‌المللی را کسب می‌کنند.

حیدریان ضمن تاکید بر گسترش همکاری‌های سینمایی بین دو کشور، ادامه داد: روابط نباید محدود به برگزاری هفته‌های فرهنگی باشد و آثار فرهنگی و هنری باید به بازار محصولات فرهنگی دو کشور راه یابد.
کد: 75 | شنبه 12 فروردين 1396 ساعت 16:56
380
FCF News | شنبه 12 فروردين 1396 ساعت 16:56