امروز: شنبه 1399/03/17
×
افتتاحیه اکران فیلم «یه وا» در ارمنستان با استقبال روبرو شد؛
تابش: همکاری‌های سینمایی ایران و ارمنستان وارد فصل نوینی شده است

افتتاحیه اکران فیلم سینمایى «یه وا» با حضور کارگردان و عوامل فیلم، وزیر فرهنگ ارمنستان، سفیر جمهورى اسلامى در ایروان، رییس مرکز سینمایى ارمنستان و مدیرعامل بنیاد سینمایى فارابى، هنرمندان ، خبرنگاران و منتقدان، شامگاه شنبه اول مهر در سینما مسکو شهر ایروان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومى بنیاد سینمایى فارابى، در ابتداى این مراسم خانم «شوشانیک میرزاخانیان» رییس مرکز سینمایى ارمنستان با خیرمقدم به حضار، گفت: باید خشنودى خود را به مناسبت اکران فیلم سینمایى «یه وا» در شهرهاى «ایروان»، «گومرى» ، «آشتاراک» ، «گریس» ابراز کنم. گردهمایى امشب ما یکى از مهمترین اتفاقات هنرى شهر ایروان است و باعث اتفاق مبارکى شده و ما در روزهای آتى شاهد عقد تفاهم‌نامه سینمایى بین ایران و ارمنستان خواهیم بود.

وى با تقدیر از تلاش و حمایت‌هاى بنیاد سینمایى فارابى در ساخت این فیلم، از حضور علیرضا تابش در این مراسم قدردانى کرد و گفت : همکارى با ایران در ساخت فیلم «یه وا» تجربه ارزشمندى براى سینماى ارمنستان است و هنرمندان و مردم ما در انتظار دیدن این فیلم هستند.

رییس مرکز سینمایى ارمنستان با تقدیر از «آناهید آباد» کارگردان، «تقى علیقلى زاده» تهیه کننده و سایر هنرمندان و عوامل فیلم سینمایى «یه‌وا» گفت: این فیلم سرآغاز همکاری‌های سینمایی با ایران است و نتیجه این همکاری، ما را برای ادامه کارهاى مشترک دلگرم می‌کند.

در ادامه این مراسم، آناهید آباد کارگردان فیلم سینمایى «یه وا» در سخنانى به تجربه خود و همکارانش در تولید این فیلم اشاره کرد و گفت: فیلم «یه وا» نتیجه بضاعت و توانایی‌هاى سینمایی گروه ایرانى و نیروى خلاق هنرمندان ارمنستانى است. امیدوارم پیام انسانى و اخلاقى فیلم در ذهن و جان هر مخاطبى روى کره زمین آشنا و شنیدنى باشد.

وى حمایت‌هاى مرکز سینماى ارمنستان و بنیاد سینمایى فارابى را در تولید این فیلم مهم توصیف کرد و گفت: از عوامل ایرانى و همراهانم در این فیلم که امروز در این مراسم حاضر نیستند به خصوص «تقى علیقلى‌زاده» تهیه کننده فیلم تشکر می‌کنم.

علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابى دیگر سخنران مراسم افتتاحیه فیلم، از حضور وزیر فرهنگ ارمنستان و سفیر جمهورى اسلامى و هنرمندان و اهالى رسانه در افتتاحیه فیلم تشکر کرد و طی سخنانى گفت: مرزهای مرئی و نامرئی در دنیا انسان‌ها را به مرزبندی میان «ما» و «آنها» ترغیب می‌کنند. این مرزها هستند که با خود تحقیر و خصومت می‌آورند و دنیا را به سمت جنگ و خشونت می‌رانند. همین که باعث می‌شوند «ما» و یا «آنها» به خود جرأت دهیم که انسانی دیگر را با برچسب‌هایی مثل «پناهجو» و «مهاجر»، مثل «خارجی»، به انزوا برانیم و در مرزهایی نامرئی محصور کنیم، مخاطراتی بزرگ را برای دنیا رقم زده‌ایم.

تابش با اشاره به روابط فرهنگى دو کشور افزود: از بخت خوش، تاریخ موید آن است که رابطه بسیاری از ارمنیان و ایرانیان رابطه‌ای از جنسی دیگر بوده است؛ رابطه‌ای از جنس هموطنی. سینمای ایران نیز همواره در این هموطنی‌ها شریک بوده و همچون زبان گویای احوال و آداب جامعه ایرانی از ظرفیت‌های متنوع و متکثر فرهنگی و اجتماعی اقوامی که در محدوده جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران زندگی کرده‌اند بهره برده‌اند.

مدیرعامل بنیاد سینمایى فارابى در ادامه گفت: حال که سینما چنین قابلیت‌هایی را به اثبات رسانده، راهی برای گذر از مرزها و ورود به مسیر بین‌المللی سازی تولیدات و ارتقاء همکاری‌های مشترک سینمایی را نمایان کرده است. با این رویکرد، سینمای ایران نیز آمادگی دارد اولویت‌هایی را برای همکاری با سینماهای کشورهای منطقه، همسایه و دوست در نظر بگیرد.

مدیرعامل بنیاد سینمایى فارابى منابع انسانی را سرمایه‌های اصلی هنر صنعت سینما برشمرد و گفت: سینماى ایران در دهه‌های اخیر، با عزمی راسخ برای فعالسازی منابع انسانی در این حوزه، زبانزد خاص و عام و سرشار از این سرمایه ها شده است، لازم می‌داند در این برهه از تاریخ، با ورود به تولیدات مشترک، نه فقط بین ایران و ارمنستان، بلکه با سایر کشورهای همسایه و دوست که دارای ریشه‌های مشترک و پیوندهای فرهنگی هستند، راه رشد سینمایی مبتنی بر اخلاق و انسانیت را در منطقه هموار کند.

وى با اشاره به سوابق حرفه اى کارگردان فیلم «یه وا» تصریح کرد: در این مسیر، بانوى سینماگر ارمنی، سرکارخانم آناهید آباد، به عنوان هنرمندی باسابقه و پرتلاش در حوزه سینماى ایران، در این راه پیشقدم شده، همکارى مشترکی بین سینمای ایران و ارمنستان را با همراهی تهیه کننده فیلم، مرکز ملى سینماى ارمنستان و بنیاد سینمایى فارابی به خوبى به سرانجام رساندند.

تابش افزود: امشب در حضور وزیر فرهنگ ارمنستان اذعان می‌کنم که همکاری‌های سینمایی دو کشور با تولید فیلم «یه‌وا» وارد فصل نوینی شده است. فیلمی که تبعات تقید به مرزهای افتراق را به روشنی به نمایش می‌گذارد.

مدیرعامل بنیاد سینمایى فارابى اظهار امیدوارى کرد در پی این گام بلند، زمینه اکران فیلم‌های ایرانی در ایروان و فیلم‌های ارمنستانی در تهران و همچنین برگزاری هفته‌های فیلم در این کشورها بیش از پیش فراهم شود.

تابش در پایان اضافه کرد: خشنودیم که در جهت گسترش همکاری‌ها، هفته فیلم ارمنستان ماه گذشته با موفقیت در ایران برگزار شد. اکران فیلم سینمایی «یه وا» از ٢۴ سپتامبر برابر با ۲ مهر در سینماهای ارمنستان اکران شد. این فیلم اردیبهشت امسال در سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر و شهریور در جشنواره فیلم مونترال به نمایش در آمد.

‎فیلم «یه وا» برای مخاطبان فارسی زبان در سه سینمای ایروان با زیرنویس فارسی به نمایش درمی‌آید.

کد: 602 | يكشنبه 02 مهر 1396 ساعت 15:51
1029
FCF News | يكشنبه 02 مهر 1396 ساعت 15:51