امروز: چهارشنبه 1397/12/29
×
جشنواره بین‌المللی فیلم وارناي بلغارستان


بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم وارناي بلغارستان در سالن کاخ فرهنگ و هنر شهر وارنا افتتاح شد.

محمدعلي كياني در حاشيه برگزاري بيست‌وپنجمين جشنواره فيلم وارنا بلغارستان، گفت: در 4 سال اخير 33 فیلم سینمايی و مستند با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در جشنواره‌های فيلم بلغارستان شرکت کرده‌اند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم وارناي بلغارستان با حضور شخصیت‌های فرهنگی و هنری اين كشور، شهردار وارنا، سفرا و دیپلمات‌های خارجی مقیم بلغارستان از جمله محمدعلی کیانی، رایزن فرهنگی ایران در بلغارستان و تعدادی از بازیگران و کارگردانان سينما از سراسر جهان، در سالن کاخ فرهنگ و هنر شهر وارنا افتتاح شد.

محمدعلی کیانی، رایزن فرهنگی کشورمان در بلغارستان با بيان سخناني به مناسبت برگزاري اين دوره از جشنواره وارنا، با اشاره به جايگاه سينماي كشورمان در جشنواره‌هاي سينمايي مطرح جهان، گفت: سينماي ايران خصوصيات و ويژگي‌هاي لازم براي حضور در جمع كشورهاي مطرح و صاحب‌نام اين صنعت را دارد و به اعتقاد بسياري از صاحب‌نظران فرهنگ و هنر، سینمای ایران نه تنها در موضوعات، بلکه در پرداخت ارزش‌های اخلاقی و محتویات انسانی از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و مفاهيم مهمي نظير پرهیز از خشونت، تکریم خانواده و عدم نگاه ابزاری به زن و تكريم جايگاه زنان را ترويج كرده است.

وي افزود: حضور بازیگران و کارگردانان ایرانی در جشنواره فيلم وارنا، در تقویت روابط دیپلماسی فرهنگی دو کشور نقش بسزايی ايفا خواهد كرد.

کیانی ادامه داد: در این جشنواره هر ساله کارگردانان و بازیگرانی از کشورمان با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان و مرکز ملی و انجمن فیلمسازان بلغارستان حضور می‌یابند و امسال نیز فیلم سینمايی «مالیخولیا» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مرتضی آتش‌زمزم و بازیگرانی همچون لاله اسکندری و محمدرضا هدایتی حضور دارد.

رایزن فرهنگی ایران همچنين گفت: طی چهار سال گذشته حدود 33 فیلم سینمايی و مستند کوتاه و بلند با همکاری و هماهنگی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جشنواره‌های مختلف بلغارستان شرکت کرده‌اند و همچنین این فیلم‌ها با زیرنویس بلغاری در سینماهای شهرهای صوفیه، وارنا، پلودیف، بوگارس، ولیکوترنوا و گابروا، اکران شدند.

کیانی سپس در معرفي جشنواره بین‌المللی فیلم وارنا، گفت: اين جشنواره با عنوان «عشق دیوانگی است» برای اولین بار در سال 1993 برگزار شد. این جشنواره 25 سال است که برای توسعه فرهنگ و صنعت سینمای بلغارستان تلاش می‌کند و بزرگ‌ترین جشنواره بین‌المللی فیلم است که در این کشور برگزار می‌شود. هر ساله در حدود یکصد فیلم از فیلم‌های ساخت جدید از کشورهای مختلف جهان در چارچوب این فستیوال به نمایش درمی‌آیند و از این تعداد 12 فیلم خارجی که تاریخ ساخت فیلم‌ها در دو سال گذشته بوده باشد، در بخش بین‌المللی مسابقات این جشنواره نیز حضور می‌یابند. همچنين هر ساله بیش از 20 هزار نفر از ميهمان‌های ویژه جشنواره شامل کارگردان، بازیگران و شخصیت‌های فرهنگی و هنری بلغاری و خارجی که در صنعت فیلمسازی فعال هستند، در این جشنواره حضور می‌یابند.

بنا بر اعلام اين خبر، فیلم «مالیخولیا» در جشنواره وارنا بلغارستان با نواختن قطعه‌اي از موسیقی سنتی ایران توسط گروه موسیقی «اوای تبری» به نمایش درآمد.

کد: 537 | شنبه 11 شهریور 1396 ساعت 10:43
367
FCF News | شنبه 11 شهریور 1396 ساعت 10:43