امروز: جمعه 1398/11/04
×
جشنواره بین المللی فیلم بلغارستان با حضور فیلم ایرانی افتتاح شد


بیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم بلغارستان در شهر وارنا با شرکت فیلم ایرانی و با حضور شخصیت های فرهنگی، هنری، سفیران و دیپلمات های خارجی مقیم افتتاح شد.

در مراسم افتتاحیه این جشواره که روز جمعه در سالن کاخ فرهنگ شهر ساحلی وارنا بلغارستان برگزار شد باحضور شهرداراین شهر، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در صوفیه و تعدادی از بازیگران و کارگردانان فیلم از کشورهای مختلف به ویژه بازیگران و کارگردانان ایرانی برگزارشد.

فیلم های کشورهای مختلف در این جشنواره تا سوم شهریورماه امسال به اکران در می آیند.

جشنواره بین المللی فیلم وارنا از سوی وزارت فرهنگ، کاخ ملی فرهنگ شبعه وارنا و با حمایت استانداری وشهرداری این شهر، مرکز ملی فیلم و انجمن فیلمسازان بلغارستان و با همکاری و هماهنگی سفارتخانه ها و رایزنی های فرهنگی خارجی مقیم این کشور برگزار شده است.

'محمد علی کیانی' رایزن فرهنگی کشورمان در بلغارستان در مراسم افتتاحیه این جشنواره طی سخنانی گفت: سینمای ایران خصوصیات و ویژگی لازم برای حضور در جمع کشورهای مطرح و صاحب نام این صنعت را دارد و به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران فرهنگ و هنر، سینمای ایران نه تنها در موضوعات، بلکه در پرداخت ارزش های اخلاقی و محتویات انسانی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی همچنین افزود که فیلم های هنری با مفاهیم مهمی نظیر؛ پرهیز از خشونت، تکریم خانواده و عدم نگاه ابزاری به زن و تکریم جایگاه زنان را ترویج کرده است و حضور بازیگران و کارگردانان ایرانی در تقویت روابط دیپلماسی فرهنگی دو کشور نقش بسزائی دارند.

وی گفت: در این جشنواره هر ساله کارگردانان و بازیگرانی از کشورمان با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان و مرکز ملی و انجمن فیلم سازان این کشور حضور می یابند.

امسال نیز فیلم سینمائی مالیخولیا به کارگردانی و تهیه کنندگی مرتضی آتش زمزم و بازیگرانی همچون لاله اسکندری، محمد رضا هدایتی و لیلی اوتادی در این جشنواره حضور دارند.

لاله اسکندری، لیلا اوتادی، محمد رضا هدایتی، نادر فلاح، محمد فیلی، سپیده مظاهری، افسانه فتاحی همراه با هنرمند خردسال دیانا پاژنگ بازیگران فیلم سینمائی مالیخولیا هستند.

طی سال گذشته، حدود 33 فیلم سینمائی و مستند کوتاه و بلند با همکاری و هماهنگی رایزنی فرهنگی کشورمان در جشنواره های مختلف بلغارستان شرکت کرده و همچنین این فیلم ها نیز زیرنویس زبان بلغاری داشته اند و در سینماهای شهرهای صوفیه، وارنا، پلودیف، بوگارس، ولیکوترنوا و گابروا اکران شده است که مورد استقبال چشمگیر علاقه مندان به هنر و سینمایی ایران قرار گرفته است.

جشنواره بین المللی فیلم وارنا به نام «عشق دیوانگی است» برای اولین بار در سال 1993 برگزار شد.

این جشنواره 25 سال است که برای توسعه فرهنگ و صنعت سینمای بلغارستان تلاش می کند و بزرگترین جشنواره بین المللی فیلم می باشد که در این کشور برگزار می گردد.

هر ساله درحدود یکصد فیلم از فیلم های ساخت جدید از کشورهای مختلف جهان در چارچوب این جشنواره به نمایش در می آیند و از این تعداد دوازده فیلم خارجی که تاریخ ساخت فیلم ها از دو سال بیشتر نباشند در بخش بین المللی مسابقات این جشنواره حضور می یابند.

مشارکت در جشنواره بین المللی فیلم وارنا فقط ازسوی کارگردانان یا تهیه کنندگان فیلم امکان پذیر است.

طبق قانون جشنواره، فیلم می بایستی بلندمدت و ساخت فیلم از دو سال بیشتر نباشد.

هیئت داوران جشنواره دارای پنج عضو هستند که توسط رئیس جشنواره بین المللی فیلم وارنا از سوی کشورهای مختلف جهان و بلغارستان انتخاب می شوند.

داوران جشنواره می توانند جایزه ویژه را به کارگردانان و یا تهیه کنندگان فیلم و یا به بهترین بازیگر نقش زن یا مرد اعطاء کنند.

امسال بیست و پنجمین سالگرد جشنواره و همچنین صدمین سالگرد قدیمی ترین فیلم بلغاری موجود «عشق دیوانگی است» که نام جشنواره نیز بدین جهت گذاشته شده است.
کد: 515 | شنبه 04 شهریور 1396 ساعت 10:30
737
FCF News | شنبه 04 شهریور 1396 ساعت 10:30