امروز: شنبه 1399/03/17
×
مسعود نقاش زاده:
تهمت به‌دلیل رد کیفی یک فیلمنامه، اخلاقی نیست

مسعود نقاش‌زاده، معاون فرهنگی و پژوهشی بنیاد سینمایی فارابی، در قالب یادداشتی به اظهارات انسیه شاه‌حسینی در باب عدم حمایت این بنیاد از آثار دفاع مقدس که در روزنامه جام‌جم منتشر شده بود، پاسخ داد.

گر انگشت سلیمانی نباشد، چه خاصیت دهد نقش نگینی

- امروز که همه ما ایرانیان زخم خورده‌ایم و داغ سپهبد سلیمانی را بر دل داریم، چنان که مقام معظم رهبری خاطرنشان فرموده‌اند، پاسخ نظامی اولین و کمترین خونخواهی ماست. خونخواهی سپهبد سلیمانی، خونریزی نیست؛ خونخواهی او، بازنماییِ خویِ پهلوانی او و صیانت از حیثیت و هویت ایران اسلامی در عرصه جهانی و کوتاه‌سازی دست دیو استکبار از دست‌اندازی به سرزمین و فرهنگ کشورهای جهان اسلام است.

- امروز هر که دل در گرو شهید سپهبد سلیمانی و هویت ایرانی دارد، حرفی برای گفتن، چیزی برای نوشتن، و روایتی برای عرضه کردن دارد. طرفه آن که در این ایام که غوغایِ شهادت سالار پهلوانی، سپهبد قاسم سلیمانی، یک بار دیگر روح ایرانی را به خشم و خروش آورده و دیو بزرگترین قدرت جهان را به زانو در آورده؛ باید که رمز عزت و شوکت پهلوان‌مان در جهان را پیش چشم آوریم و در میدان فرهنگ و هنر، روایتی در خور به میان آوریم و از ساده‌سازی و ساده‌پردازی بپرهیزیم.

- روز چهارشنبه هجدهم دی ماه 98 روزنامه جام جم در صفحه 9 شماره 5571 مطلبی را با عنوان «به خط شدن سربازهای فرهنگی حاج قاسم» منتشر و در حاشیه آن به نقل از یکی از معاونان فارابی که نخواسته نامش فاش شود! توضیح کوتاهی در باره اظهارات سرکار خانم شاه حسینی درج کرد. فارغ از این که خبرنگار محترم این روزنامه، بر خلاف قرار شفاهی و تلفنی با اینجانب که گفته بودم مصاحبه تلفنی انجام نمی دهم (زیرا معمولا امانت رعایت نمی شود) و فقط محض اطلاع ایشان سوال‌شان را پاسخ می‌دهم، عمل کرد و به طرز نادرست و وهن‌آمیزی پاسخ اینجانب را در روزنامه درج کرد؛ لازم است برای روشن شدن موضوع توضیحاتی ارائه کنم.

- سرکار خانم شاه حسینی در اواخر بهمن ماه سال 96، فیلمنامه‌ای با عنوان «به کودکان شلیک نکنید» به بنیاد فارابی ارائه نمودند. فیلمنامه ایشان در تاریخ دوم اسفند ماه همان سال، در شورای کارشناسی و در سیزدهم اسفند ماه در شورای تخصصی مقاومت بررسی و به دلایل فنی و ساختاری و از جمله فقدان استحکام و انسجام داستانی، واجد ظرفیت‌های لازم برای تولید و یا مشارکت تشخیص داده نشد. اما در عین حال شورا پیشنهاد کرد تا مرحله اصلاح و بازنویسی فیلم‌نامه می‌توان از پروژه حمایت نمود و در صورت رسیدن به یک فیلم‌نامه ایده‌آل و استاندارد، به صورت طبیعی امکان مشارکت و حمایت هم وجود خواهد داشت. حدود یک سال و نیم بعد، یعنی در بیست و نهم مهر ماه 98، نسخه دیگری از فیلمنامه مذکور به فارابی ارائه شد. فیلمنامه در شورای تخصصی مقاومت بررسی و برای تسریع در اخذ نتیجه مطلوب، جلسه‌ای با سرکار خانم شاه حسینی و جناب آقای سیدزاده برگزار شد. در این جلسه به منظور شتاب بخشیدن به فرآیند فیلمنامه نهایی، از یکی از فیلمنامه‌نویسان صاحب‌نام سینمای مقاومت، تقاضا شد تا در جلسه مشورت و گفتگو در باره بازنویسی فیلمنامه حضور یابند. اما به دلیل اصرار بر متن موجود، جلسه مشورتی بی نتیجه ماند.

- ضمن ارج و احترام به دغدغه هنرمندانی چون سرکار خانم شاه حسینی، بنیاد فارابی همان اندازه که خود را در حمایت از آثار عرصه مقاومت مسئول می‌داند؛ به منظور حفظ و تقویت جایگاه هنر مقاومت، خود را در تلاش برای تولیدات با کیفیت بویژه در فرآیند تحقیق و نگارش فیلمنامه، و پرهیز از تولید محصولات میانمایه نیز مسئول و موظف می‌داند. یادمان باشد که دل‌بستگی به موضوعات و شخصیت‌های ارزشمند، برای پدید آوردن یک اثر ارزشمند و اثرگذار کافی نیست. چنان‌که خواجه‌ی شیراز فرمود: گر انگشت سلیمانی نباشد، چه خاصیت دهد نقش نگینی.

- از فیلمساز محترم و متخلق به اخلاقی چون سرکار خانم شاه حسینی جای بسی حیرت و شگفتی است که به خاطر عدم حمایت از فیلمنامه‌اشان در بنیاد سینمایی فارابی به دلایل کیفی، چنین بی‌پروا، تهمت بزنند و یک موسسه فرهنگی را که معمولا هر ساله در تولید برخی از مهم‌ترین آثار انقلاب اسلامی و مقاومت، مشارکت دارد، چنین به تیغ جفا بنوازند و رسماً متمایل به آمریکا نشان دهند. سرکار خانم شاه‌حسینی! گفته‌اید در فارابی به شما گفته‌اند، آمریکا به این بدی‌ها هم نیست و فارابی پولی برای حمایت از این قبیل کارها ندارد! آیا می‌دانید چه می‌گویید؟ آیا می‌دانید چه افترایی می‌بندید؟ خدا را در نظر بیاورید و بگویید آیا معاون فرهنگی یا مدیر عامل بنیاد فارابی، چنین جملاتی به شما گفته‌اند؟ کجاست آن اخلاقی که قرار است خوی پهلوانی شهید سلیمانی را به نمایش درآورد؟ راستی اگر بنیاد فارابی چنان که گفته‌اید با حمایت از فیلم ضد آمریکایی شما موافقت نکرده است، چرا سازمان‌ها و مؤسسات دیگر سینمای انقلاب و مقاومت از فیلمنامه شما حمایت نکرده‌اند؟ چرا سازمان رسانه‌ای اوج که مأموریتش فقط حمایت از فیلم‌های سینمای انقلاب و مقاومت است، از فیلم شما حمایت نکرده است؟ سازمان سینمایی حوزه هنری چرا حمایت نکرده است؟ نکند علت دیگری وجود دارد؟!

- نگاهی به سابقه مشارکت چند سال اخیر بنیاد فارابی در تولید فیلم‌هایی چون ماجرای نیمروز، ردخون، ویلایی‌ها، سرو زیر آب، چ، و... در حوزه‌ی انقلاب و مقاومت نشان می‌دهد اتفاقاً دغدغه بنیاد تولید محصولاتی با کیفیت در این زمینه است.

کد: 2131 | دوشنبه 23 دی 1398 ساعت 10:42
203
FCF News | دوشنبه 23 دی 1398 ساعت 10:42