امروز: شنبه 1399/03/10
×
قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی:
تصویر و فیلم یکی از راه‌های تاثیرگذاری در موضوع جامعه ایمن است

قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی گفت: موضوع جامعه ایمن موضوعی فرهنگی است و قطعا یکی از موثرترین راه‌های این فرهنگ‌سازی استفاده از ابزار تصویر و فیلم است که با آموزش غیر مستقیم و تاثیرگذاری در ناخودآگاه افراد تاثیر فرهنگی خودش را بگذارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حبیب ایل‌بیگی در نشست خبری «دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه جامعه ایمن» که در سینما هویزه برگزار شد، اظهار کرد: به عقیده من تلاشی که در شهرداری مشهد انجام و این جشنواره راه‌اندازی شد قابل تقدیر است، چرا که به هر حال ما تمام نتایج فرهنگ‌سازی نکردن در حوزه ایمنی را این روزها در کشور شاهد هستیم و این‌که به دلیل فرهنگ‌سازی نکردن چه اتفاقاتی در گوشه و کنار کشور رخ می‎دهد.

وی افزود: ما هم به عنوان بخش سینمایی کشور مانند باقی نهادها به برگزاری این جشنواره در صدور مجوز، هم فکری و همراهی از این نوع برنامه‌ها به خصوص در استان‌های کشور استقبال می‌کنیم و فکر می‌کنیم که حضور شهرداری‌ها در کنار مراکز فرهنگی برای برگزاری این نوع رویدادها می‌تواند موثرتر و ماندگارتر باشد و شاید نقش درستی را که از حوزه مدیریت شهری می‌خواهیم همین است که به این موضوعات توجه و در حوزه فرهنگ‌سازی ورود کنند تا بتواند جلب توجه کرده و تمام علاقه‌مندان به این حوزه و آثار را دور هم جمع کرده، آموزش دهد، تشویق کند و شرایط را برای تولید آثار بهتر در این حوزه فراهم کند.

قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی ادامه داد: خوشبختانه در یک ساله گذشته بحث آموزش و شناسایی آثار در این حوزه به شکل خوبی انجام شده است. به نظر من دنیای امروز که دنیای ارتباطات و استفاده از تلفن همراه است باید جهت‌دهی شود، مردم و تمام کسانی را که توانایی دارند از این ابزار استفاده کنند برای ساخت آثاری که می‌تواند در فضای مجازی به شکل گسترده‌تری منتشر شود و تاثیرگذار باشد با هدایت، نظارت و جهت‌دهی در بخش محتوایی در این جشنواره می‌تواند اتفاق بیافتد.

ایل‌بیگی خاطرنشان کرد: در سینمای ایران هم شاهد بوده‌ایم که در این زمینه آثاری را کم و بیش تولید شده؛ در همین جشنواره هم از دوستانی که در این زمینه کار کرده بودند دعوت به عمل آمد و ازآثار آن‌ها تقدیر شده است مانند فیلم چهارراه‌استابول و این پیامی که از سوی این جشنواره به فیلم‌سازارن مخابره شد می‌تواند برای آن‌ها امید بخش باشد تا اگر ایده و طرحی در این حوزه داشتند بتوانند آن را به جریا بیاندازند.

وی مدعی شد: به عقیده من این جشنواره می‌تواند یکی از جشنواره‌های تخصصی و موضوعی خوب در کشور ما باشد که با همت دکتر عزیزی و راهجردی راه‌اندازی شده است.

قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی یادآورشد: بنیاد سینمایی فارابی در حوزه فیلم‌های سینمایی فعالیت می‌کند، منتهی ارتباطی با انجمن سینما جوانان ایران و مرکز گسترش سینمای مستند برقرار شد تا تمام فیلم‌سازان عضو سینمای جوان در سراسر کشور از وجود چنین جشنواره‌ای که تشویق و حمایت می‌کند مطلع شوند که به عقیده من قدم بزرگی است.

ایل‌بیگی مطرح کرد: در کشور ما سینماگران زیادی مشغول فعالیت هستند که شاید در بسیاری از کشورها چنین پدیده‌ای وجود نداشته باشد. ما خوشحالیم که هر سال تعدادی فیلم‌ساز درجه یک در سینمای حرفه‌ای‌مان در جشنواره فیلم فجر مطرح می‌شوند و در فیلم کوتاه نیز از این موهبت بهره‌مند هستیم.

وی اضافه کرد: کار این جشنواره تشویق و استعدادیابی است. قطعا زمانی که می‌توان ارتباطات خوبی با مراکز دیگری که از ساخت آثار حمایت می‌کنند و می‌تواند شرایط تولید و حمایت از تولید آن اثر را در همین زمینه فراهم کنند پیدا کنیم، البته خواهش می‌کنم از دوستان که شرایط حمایتی را نیز فراهم کنند.

قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی ادامه داد: درست است که وجود یک جشنواره باعث می‌شود بسیاری از افراد فیلم‌ساز راجع به آن موضوع فکر کنند، اگر ایده‌ای داشتند در رابطه با آن فیلم بسازند و مطمئن باشند که اثرشان در جایی دیده می‌شود؛ به خصوص فیلم‌سازان فیلم کوتاه در حوزه مستند این گونه هستند که اگر جشنواره‌ای موضوعی وجود داشته باشد به آن موضوع فکر می‌کنند.

ایل‌بیگی عنوان کرد: اما برای این‌که آثار حرفه‌ای‌تر با محتوایی دقیق‌تر و کارشناسی شده‌تری صورت گیرد نیازمند ایجاد یک صندوق حمایتی از آثاری که در این حوزه‌ها ساخته می‌شود هستیم که به نظر من در قدم‌های بعدی این جشنواره می‌توان به این موضوع فکر و اثرگذاری کار را بیشتر کرد تا آثار خوبی ساخته شود.

وی اظهار کرد: گرایش بسیاری از فیلم‌سازان ما در ایران سینمای اجتماعی است که اتفاقا این بخش هم به نظر می‌رسد که جزء ژانر گونه سینمای اجتماعی قلمداد می‌شود اما خب بیشتر فیلم‌سازان در حوزه اجتماعی،آن هم رابطه انسان‌ها به ساخت فیلم پرداخته‌اند.

قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی مدعی شد: به عقیده من در سینمای ایران اشکالی وجود دارد و از موضوعاتی که می‌تواند سفارشی باشد دوری کرده و فکر می‌کنند که نباید به سراغ موضوعات سفارشی بروند در صورتی که در حال حاضر در تمام دنیا بسیاری از فیلم‌های خوب با همین سفارش‌ها تولید می‌شود.

ایل‌بیگی تشریح کرد: احساسی برخورد کردن با برخی از موضوعات آثار را آثار خوبی نمی‌کند، ما معمولا زمانی که اتفاقی رخ می‌دهد همه می‌گویند ما می‌خواهیم راجع به آن کار کنیم در صورتی که باید با تحقیق و پژوهش و بررسی‌های درست پیش رفت نه به واسطه هیجانات که در جامعه اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: به نظرم کار فرهنگی کاری طولانی است که به سرعت به نتیجه نمی‌رسد و باید ممارست کرد و انرژی گذاشت. ما در بنیاد فارابی از فیلم‌هایی که می‌تواند یک پایه و بحث جامعه ایمن، ایمنی و امنیت را به تصویر بکشد استقبال می‌کنیم به شرط این‌که ایده خوبی وجود داشته باشد.

قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی گفت: ما باید در چهارچوب قوانین و مقررات کار کرده و نمی‌توانیم پیش داوری کنیم؛ همانطور که گفتم نهادهایی که جشنواره را برگزار می‌کند باید این موضوع را برای اهل سینما داغ کنند تا این موضوعات در اولویت‌های فیلم‌سازها قرار گیرد و آن موقع است که ساز و کار حمایتی آن فراهم می‌شود، البته برای ساخت فیلم تامین سرمایه آن یکی از مسائل اساسی است که در تمام دنیا نیز این مسئله وجود دارد.

ایل‌بیگی مطرح کرد: در حال حاضر وضعیت به شکلی شده است که کشورهای مختلف باهم برای ساخت فیلم همکاری می‌کنند. ما به برکت پول نفت در 40 سال گذشته پول‌های خوبی به فیلم‌سازها داده‌ایم تا فیلم بسازند، فرصت‌هایی که در کشور وجود دارد را شناسایی کنند و بر اساس این فرصت‌ها موضوعاتی که کم‌تر ب سراغش رفته‌اند را بسازند و بیشتر بتوانند ایده‌های خودشان را بیاورند.

وی بیا کرد: امیدوارم روزی برسد که فیلم‌سازان ما به فرصت‌هایی که در جامعه وجود دارد و مسائلی که می‌تواند اثربخشی داشته باشد بیشتر توجه کنند، بالاخره اگر در هر یک از فیلم‌ها این موضوعات به شکل هنری مطرح شود می‌تواند به حل معضلاتی که در زمان سیل، زلزله و امثال آن‌ها پیش رویمان است کمک کند.

کد: 1768 | پنجشنبه 12 ارديبهشت 1398 ساعت 16:13
309
FCF News | پنجشنبه 12 ارديبهشت 1398 ساعت 16:13