امروز: جمعه 1398/11/04
×
با نمایش «مادری» رقیه توكلی صورت گرفت؛
آغاز «شب سینمای ایران» در جشنواره «منار» بلغارستان

در جریان «شب سینمای ایران» در جشنواره بین‌المللی فیلم «منار» بلغارستان، فیلم «مادری» در خانه سینمای صوفیه (پایتخت) به نمایش درآمد و به این ترتیب، «شب سینمای ایران» آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت سفارت و رایزنی فرهنگی ایران در بلغارستان و با همکاری بنیاد سینمایی فارابی در جریان «شب سینمای ایران» در بلغارستان و همزمان با اکران فیلم «مادری» در خانه سینمای صوفیه، رقیه توکلی، نویسنده و کارگردان این فیلم در این مراسم حضور یافت و ضمن سخنرانی در این مراسم، مورد تشویق حضار قرار گرفت.

حمیدرضا آزادی، رایزن فرهنگی ایران در بلغارستان ضمن اعلام این خبر به تشریح مشارکت رایزنی فرهنگی در یازدهمین جشنواره فیلم «منار» پرداخت. آزادی گفت: در این دوره از جشنواره که با تمرکز بر سینمای ایران از 15 تا 31 ژانویه برگزار می‌شود، 7 فیلم بلند «مادری» به کارگردانی رقیه توکلی، «روزهای نارنجی» به کارگردانی آرش لاهوتی، «اتاق تاریک» ساخته روح‌الله حجازی، «آپاندیس» به کارگردانی حسین نمازی، «برگ جان» ساخته ابراهیم مختاری، «سورنجان» به کارگردانی محمدرضا رسولی و «مغزهای کوچک زنگ‌زده» ساخته هومن سیدی در سینماهای مختلف صوفیه اکران خواهند شد.

وی ادامه داد: همچنین 3 فیلم کوتاه «گاو آمریکایی» به کارگردانی فاطمه طوسی و «کدر» ساخته ابوذر پاک‌نژاد و «مرد دودکشی» به کارگردانی مهرداد اخوان، در بخش کوتاه این جشنواره به نمایش درخواهد آمد.

رایزن فرهنگی کشورمان افزود: یکی دیگر از اقدامات رایزنی فرهنگی ایران در بلغارستان در جریان برگزاری جشنواره «منار» برپایی نمایشگاه عکس عشایر ایران در «خانه سینمای صوفیه» است. این نمایشگاه شامل 30 اثر از آثار عکاسی اسحاق آقایی، از هنرمندان استان کهگیلویه و بویراحمد است. این هنرمند عکاس کشورمان، برای برقراری ارتباط نزدیک با عشایر و تصویربرداری مناسب از آنها، مدتی را در میان آنان زندگی کرده است و از نزدیک روش زندگی آنان را حس کرده است.

آزادی همچنین ضمن اعلام برنامه‌ریزی مناسب برای حضور رقیه توکلی، نویسنده و کارگردان فیلم «مادری» در جشنواره «منار» به برگزاری مصاحبه‌های زنده رادیو و تلویزیونی او اشاره کرد و گفت: یک مصاحبه زنده در شبکه یک تلویزیون ملی بلغارستان و 4 مصاحبه رادیویی در برنامه‌های مختلف رادیو ملی بلغارستان با حضور کارگردان فیلم «مادری» برگزار شده است. همچنین رقیه توکلی در ابتدای اکران فیلم خود برای تماشاگران سخنرانی کرد.

گفتنی است؛ شب سینمای ایران با حضور صدها نفر از علاقمندان سینمای ایران، ایرانیان مقیم، مسئولین وزارت خارجه بلغارستان از جمله آنجل اوربتسوف، مدیر بخش آسیا، استرالیا و اقیانوسیه وزارت خارجه بلغارستان، دیپلمات‌های کشورهای مختلف، دانشجویان بخش ایران‌شناسی دانشگاه صوفیه و فارسی‌آموزان رایزنی فرهنگی كشورمان، برگزار شد.

در ابتدای این دیدار مسئولین جشنواره ضمن قدردانی از رایزنی فرهنگی کشورمان به معرفی فیلم‌های ایرانی این جشنواره پرداختند. سپس رسولی‌محلاتی، سفیر کشورمان در بلغارستان به ایراد سخنرانی پرداخت. رسولی گفت: سینما یکی از مؤثرترین ابزارهای فرهنگی در جهان کنونی محسوب می‌شود و تبلور فرهنگ هر کشوری را می‌توان در سینمای آن کشور مشاهده کرد. از آنجا که انقلاب اسلامی ایران ـ که در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی آن قرار داریم ـ اساساً انقلابی فرهنگی بوده است، سینمای ایران نیز متأثر از آن تفاوت‌های بسیاری با سینمای قبل از انقلاب دارد.

وی افزود: تغییر رویکرد از سینمای صرفاً تجاری به سینمای اخلاق‌مدار، انسان‌ساز بر پایه ارزش‌های انسانی، عاری از خشونت و ابتذال فرهنگی، توجه ویژه به موضوع زن و خانواده و ظهور کارگردانان سینمایی زن که نمونه آن سرکار خانم رقیه توکلی، نویسنده و کارگردان فیلم «مادری» هستند، همواره مورد تأکید و حمایت مسئولین تراز اول ایران بوده است.

سفیر کشورمان در ادامه گفت: پیشرفت سینمای ایران به خصوص در سال‌های اخیر بسیار چشمگیر بوده است. کسب جوایز و رتبه‌های برتر در جشنواره‌های معتبر بین‌المللی همچون کن و اسکار از جمله دستاوردهای سینمای ایران است که همچنان رو به پیشرفت است و مطمئناً در آینده شاهد شکوفایی بیشتر آن خواهیم بود.

پایان‌بخش این قسمت از مراسم صحبت‌های رقیه توکلی، نویسنده و کارگردان فیلم مادری بود. توکلی با اشاره به آینکه این فیلم در شهر زادگاهش، یزد ساخته شده است گفت: داستان این فیلم واقعی است و من بر اساس زندگی اطرافیان خود این فیلم را ساخته‌ام.

وی در ادامه گفت: داستان این فیلم عشق و محبت است و هر کسی می‌تواند بر اساس روحیات خود برداشتی از فیلم داشته باشد.

این خبر ادامه می‌دهد؛ صحنه‌های مختلف این فیلم تأثیر زیادی بر روی تماشاگران داشت و واکنش‌های مختلف آنان را در طول فیلم در پی داشت. پس از اکران فیلم خانم توکلی مورد تشویق حضار قرار گرفت و علاقمندان با وی عکس یادگاری انداختند.

برچسب‌ها:
کد: 1619 | دوشنبه 01 بهمن 1397 ساعت 16:05
403
FCF News | دوشنبه 01 بهمن 1397 ساعت 16:05