امروز: پنجشنبه 1398/09/14
×
گزارش صحبت‌های دبیر جشنواره در جمع خبرنگاران؛
ارائه 1120 اثر به کودکآنلاین؛ بالاتر از استاندارد جشنواره‌ها

به گزارش ستاد خبری جشنواره کودکآنلاین، سیدجمال هادیان دبیر جشنواره در جمع خبرنگاران گفت: ما وارد تولید محتوا نشدیم و قصد آن را هم نداریم. کودکآنلاین زمینه ساز است و این رویداد برای اولین بار از ایده‌های ناب فارغ از این که چه کسی و از کجا آن را ارائه دهد، حمایت می کند. در این فرآیند تسهیل گری، به بیست ایده هزینه ساخت داده می‌شود و تجهیزات برای تولید به آنها ارائه خواهد شد و مشاور هنری و تجاری سازی در کنار صاحب اثر قرار خواهد گرفت. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تلاش است تا با برگزاری جشنواره فیلم کودکآنلاین زنجیره تولید محتوا را تسهیل کند که براساس تعریف بین‌المللی کودکان از سن صفر تا 18 سال را شامل می‌شود. آنها حلقه اول مخاطبان هدف ما هستند. حلقه دوم تولیدکنندگان و حلقه سوم سکوهای توزیع و پخش در VOD‌ها هستند. از سوی دیگر حلقه واسطی داریم که والدین هستند و با فراهم کردن شرایط نظارت دقیق والدین برکودکان و آموزش نظارت درست به آن‌ها این حلقه تکمیل می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: هدف اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با برگزاری این جشنواره ساماندهی این زنجیره است که تلاش کردیم با یک رویداد فرهنگی این اتفاق رخ دهد تا تسهیل‌گر امور باشیم. ما نمی‌خواهیم وارد شرایط تولید محتوا شویم و تنها شرایط و بستر را برای تولیدکنندگان فراهم می‌کنیم تا آنها در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

دبیر جشنواره وب‌سری و فیلم کودکآنلاین همچنین اظهار کرد: براساس آمار بیش از 80 درصد محتوایی که امروز بچه‌های ما در فضای مجازی از آن استفاده می‌کنند و می‌بینند متناسب با سن آن‌ها نیست و یا آثاری خارجی هستند که متناسب با سبک زندگی ما نیست و این جای تاسف دارد. از سوی دیگر کمتر از 20 درصد از فضای مجازی را به خود اختصاص داده‌ایم و اگر فرزندان ما از ما بپرسند که ما ابزار لازم را داریم اما باید از چه چیزی استفاده کنیم قطعا پاسخ درستی برای آن‌ها نخواهیم داشت؛ بنابراین این رویداد فرهنگی برای نخستین بار است که از ایده‌های ناب حمایت می‌کند و آن‌ها را برای ورود به بازار آماده می‌کند.

هادیان همچنین افزود: این آثار در دو مرحله داوری می‌شوند و پس از تایید و واجد شرایط بودن با حمایت مادی و معنوی و امکاناتی که در اختیار تولید کنندگان قرار می‌گیرد آثار را تولید می‌کنند. در حال حاضر ما ظرفیت پذیرش 20 ایده را داریم که برای هر کدام از آن‌ها مبلغ 30 میلیون تومان در مرحله پایلوت در نظر گرفته شده است و چنانچه دوستان امکاناتی چون سرور، مکان مناسب برای تولید و حتی مشاورانی در سطح کارگردان، تهیه کننده، انیماتور و ... را بخواهند در اختیارشان قرار خواهیم داد. در واقع ما هم شرایط برای رشد ایده به دوستان می‌دهیم و هم این که مشاورانی در سطح هنری و تجاری سازی در اختیارشان می‌گذاریم تا بتوانند ایده‌هایشان را به منصه ظهور برسانند.

اوبا اشاره به این که تعداد حامیانی که برای حمایت از ایده‌ها آمادگی کردند از ظرفیت اولیه فراتر رفته است، گفت: 1120 ایده و فیلم به دبیرخانه جشنواره رسیده که 638 ایده و 482 فیلم را شامل می شود و از فردا هیأت انتخاب کار بررسی فیلم و ایده‌ها را آغاز خواهند کرد.

دبیر جشنواره اظهار داشت: ما نه بودجه دولتی گرفتیم نه امکانات، انرژی خود را با مشارکت بخش خصوصی برای کودکان این سرزمین گذاشتیم. تعداد آثار رسیده چند برابر برخی از جشنواره‌های بزرگ است.

او همچنین گفت: بعد از جلسه وزیر ارتباطات با وی.او.دی‌ها، بخش ویژه کودک یا اپ اختصاصی کودک راه‌اندازی می شود تا زمینه برای دیده شدن آثار فراهم شود

هادیان گفت: آثار در دومرحله داوری می‌شوند و در نهایت یک تا دو فصل بین 12 تا 24 قسمت از این آثار در بخش سریال تولید می‌شوند. خوشبختانه تعداد حامیانی که تاکنون برای همکاری به ما مراجعه کرده‌اند بسیار زیاد است و حتی شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که از ظرفیت اعلامی ما نیز بیشتر است و اگر ایده‌های خوبی ارائه شود این میزان حمایت به 50 اثر خواهد رسید. کار ثبت نام به پایان رسیده است و از فردا چهارشنبه 19 دی ماه هیئت انتخاب کار خود را آغاز می‌کند.

هادیان ادامه داد: برای اولین بار در کشور یک تیم 7 نفره متخصص ایده‌ها را بررسی خواهند کرد. در بخش ایده حدیث لزرغلامی شاعر و نویسنده، دکتر مهدی حجوانی استاد دانشگاه، علی درخشی کارگردان انیمیشن، بنفشه بدیعی فیلمنامه نویس و عروسک گردان، امیرحسین اکرمی مدرس کارآفرینی و حامد تاملی پژوهشگر و بزرگمهر حسین‌پور کاریکاتوریست براساس تخصص‌های خود ایده‌ها را بررسی می‌کنند و همچنین از حوزه تجاری سازی نیز دوستانی در این گروه حضور دارند که صرفا به تولید بسنده نکرده باشیم و به بخش تجاری نیز توجهات لازم را داشته‌ایم. در بخش فیلم کوتاه نیز آرش رصافی، بیژن میرباقری، بهتاش صناعی‌ها، محمد نجاریان، مجیدبرزگر، مجید شیخ انصاری و جعفر صانعی مقدم آثار را انتخاب می‌کنند. امیدواریم با توجه به تعداد زیاد آثار تا اول بهمن کار انتخاب آثار به اتمام برسد.

وی همچنین درباره جوایز این بخش نیز اظهار کرد: بیش از 200 میلیون تومان جایزه افراد منتخب در این جشنواره خواهد بود و این جدای بحث حمایتی است. تکلیف فیلم‌ها مشخص است و در فضای مجازی به انتشار درخواهند آمد، اما درباره ایده‌ها در قالب یک شتاب دهنده برنامه‌هایی داریم و تلاش می‌کنیم تا قبل از عید مرحله پایلوت به پایان برسد و تا 20 اسفند نیز آثار تحویل دبیرخانه داده شود تا اردیبهشت آثار نهایی مشخص و معرفی شوند.

او در این نشست گفت: وزیر ارتباطات جشنواره را به شکل جدی دنبال می کند و دغدغه دارد. به عنوان مثال او در پی است که بزرگ ترین امکان رایانه ای برای مراحل فنی و رندر آثار در اختیار جشنواره قرار گیرد و پارک فناوری سجاد را برای بستر سازی در تولید آثار فراهم شود.

او تاکید کرد: این جشنواره بعد از پایان اولین دوره به اتمام نخواهد رسید و به شکل مستقل ادامه خواهد یافت.

هادیان گفت: ما با کثرت اسپانسر برای حمایت از جشنواره روبه رو هستیم. ناشران، وی.او.دی‌ها، برخی مراکز دولتی تولیدکننده محتوا و نیز بخشی از حامیان بخش خصوصی در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند. در حال مذاکره جهت توافق نهایی با اسپانسرها هستیم.

او در پاسخ به خبرنگاران اظهار داشت: محدودیت موضوعی نداریم اما امسال باوجود درخواست‌ها، نتوانستیم بازی‌های رایانه ای را در جشنواره‌ داشته باشیم.

هادیان در پاسخ به پرسشی درباره هم افزایی وزارتخانه‌ها با اشاره به جلسه وزیر ارتباطات با وزیر آموزش و پرورش گفت: در این نشست مباحث مفیدی صورت گرفت و این تعامل به نفع جشنواره خواهد بود ضمن آن که جلسه با سمن‌های وزارت ورزش و جوانان انجام شد و جلسه با سمن‌های وزارت آموزش و پرورش برگزار خواهد شد. استفاده از سمن‌ها برای ترویج تولید محتوا برای والدین، آگاه سازی برای تجاری سازی و تولید اسباب بازی از جمله فعالیت‌های ترویجی جشنواره است.

او در پاسخ به پرسش دیگری درباره دولتی بودن یا نبودن جشنواره گفت: جشنواره کودکآنلاین بیش از جشنواره بودن، وظیفه تسهیل گری دارد. ما حتی آماده ایم کل جشنواره را واگذار کنیم و خودمان هم حامی آن باشیم. تمایل ما حمایت از این جشنواره در ادامه راه است. البته باید توجه داشت که همه چیز ایده و امکانات نیست. خلاقیت و چگونگی استفاده از ظرفیت‌ها اهمیت بیشتری دارد.

هادیان گفت: ایده این جشنواره از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شد و شکل گرفت اما سیستم اجرایی و مدیران و منابع مالی آن هیچ یک از وزارتخانه نیستند و ما از منابع مالی دولتی در این جشنواره بهره نگرفتیم. همراه اول و بنیاد سینمایی فارابی مهمترین حامی ما در این امر هستند و بسیاری از موسسات، ناشران و تولیدکنندگان نیز در حال مذاکره هستند تا وارد چرخه حمایتی شوند و برای تولید اقدامات لازم را انجام دهند. ما تنها برگزار کننده هستیم و پس از برگزاری نیز جشنواره ظاهرا به پایان می‌رسد اما وارد مرحله آموزش و تجاری سازی می‌شود. پیوندی که بین سرمایه گذاران، ایده پردازان و هنرمندان است مهمترین دستاورد جشنواره است. چرا که در کشور ما سرمایه و امکانات و نیروی انسانی هست اما ایده وجود ندارد.

او همچنین اظهار داشت: طیف سنی ارائه دهنده ایده به کودکآنلاین جالب توجه است و نوجوانان از 11 ساله به بالا در فراخوان ما شرکت کرده اند.

به گفته هادیان آثار رسیده به جشنواره کودکآنلاین در خانه سینما ثبت خواهد شد تا آن حقوق صاحبانش صیانت شود.

کد: 1599 | چهارشنبه 19 دی 1397 ساعت 13:39
237
FCF News | چهارشنبه 19 دی 1397 ساعت 13:39