امروز: جمعه 1398/12/09
×
تجدید چاپ دو کتاب بنیاد سینمایی فارابی

کتاب‌های «فیلمنامه‌نویسی پیشرفته» به نویسندگی لیندا سیگر و «نما به نما: کارگردانی فیلم از تصور ذهنی تا تصویر سینمایی» به نویسندگی استیون دی‌ کاتز با ترجمه‌هایی از محمد گذرآبادی از سوی انتشارات بنیاد سینمایی فارابی به چاپ رسید.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، کتاب «فیلمنامه‌نویسی پیشرفته» به تحلیل و بررسی برخی فیلم‌ها می‌پردازد و درباره آن‌ها به سؤالاتی مانند: مؤثر بودن آن‌ها، کارکرد بهتر تکنیک آن‌ها پاسخ می‌دهد.

در فصل اول این اثر نیز مؤلف به ساختارهای متفاوت در یک قصه واقع‌گرا پرداخته و در فصل دوم در مورد خلق سکانس، خلق رشته پیوند به کمک ایده، مکان و شی‌ء و درک اطلاعات میان‌برش‌های بحث می‌کند.

در فصول بعدی به ترتیب به ساختن صحنه‌های مختلف، چرخش‌ها و عطف‌ها، نظام‌های بصری، هدف درونی، طراحی منحنی تحول، گفت‌وگو و ریتم و... اشاره می‌کند.

«نما به نما» نیز کتابي کامل درباره تکنيک‌هاي سينمايي و عناصر سبک‌گرايانه براي فيلم‌سازان سينمايي و ويدئويي، کتابي درسي که فيلم‌سازان و حتي فيلم‌نامه‌نويسان مي‌توانند به کمک آن دانش سبک‌گرايانه‌شان را گسترش دهند.

برخي از مطالب کتاب عبارت‌اند از: شناخت تجهيزات سينمايي، استفاده از استوري بورد، شناخت تکنيک‌ها و دوربين‌هاي سينمايي، آشنايي با تکنيک‌هاي قاب‌بندي، ترکيب‌بندي، حرکت دوربين، نماهاي تراکينگ و تجزيه و تحليل فيلم‌نامه.

اين کتاب همچنين شامل بيش از ۷۵۰ تصوير، عکس و استوري‌بورد از فيلم‌هايي همچون: پرندگان هيچکاک، همشهري کين ولز و امپراطوري خورشيد اسپيلبرگ است.

علاقه مندان برای تهیه این دو اثر تجدید چاپ شده می‌توانند به پخش انتشارات «ققنوس»، «آوند دانش» و «آبان» مراجعه کنند.

کد: 1554 | چهارشنبه 21 آذر 1397 ساعت 12:13
383
FCF News | چهارشنبه 21 آذر 1397 ساعت 12:13