امروز: پنجشنبه 1398/08/30
×
ایل ‌بیگی:
المپیاد فیلمسازی نوجوانان به قصد ماندگاری آمده است/ پایین آمدن سن سینما

قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی معتقد است المپیاد فیلمسازی نوجوانان جریانی نیست که پس از ۲ سال برگزاری به دست فراموشی سپرده شود، بلکه این جریان سینمایی به قصد ماندگاری و ایجاد فضایی مناسب برای تجربه کردن فیلمسازی توسط نوجوانان پدید آمده است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی به نقل از خبرگزاری تسنیم حبیب ایل‌بیگی درباره جریان فیلمسازی نوجوانان 9 تا 16 سال گفت: خوشبختانه سینما در کشور ما در شرایطی قرار دارد که هر استعداد بالقوه ای در هر گوشه ای از ایران می تواند با صرف کمترین هزینه سینما را تجربه کند و به یک نیروی کارآمد و به الفعل تبدیل شود.

وی افزود: در واقع نتیجه فراهم بودن همین شرایط مناسب برای فیلمسازی است که طبق آمار شاهد هستیم شهر کوچکی مثل آباده بیشترین آمار حضور فیلمساز نوجوان را در دومین المپیاد فیلمسازی نوجوانان به خود اختصاص داده و با 4 فیلم در این بخش از سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان حضور دارند.

ایل بیگی ادامه داد: از همین رو المپیاد فیلمسازی به مرور زمان می تواند به پایگاهی برای کشف استعدادهای سینمایی تبدیل شود. توجه به این موضوع که یونیسف هم علاقمند بود سهمی از این المپیاد در آموزش نوجوانان داشته باشد به دلیل اهمیت موضوع آموزش فیلمسازی به نوجوانان بود.

این مدیر سینمایی با اشاره به این مطلب که المپیاد فیلمسازی می تواند به نوجوانان هویت ببخشد، گفت: مهمترین تاثیر برگزاری المپیاد فیلمسازی نوجوانان این است که این رویداد می تواند در هویت بخشی و ایجاد اعتماد به نفس در نوجوانان موثر باشد. با تداوم جریان این المپیاد به جرات می توان گفت هیچ استعداد فیلمسازی در ایران به دلیل هزینه های گزاف فیلمسازی و یا کمبود امکانات از سینما جا نمی ماند.

مدیراسبق وعضو هیات مدیره فعلی انجمن سینمای جوان با بیان این نکته که المپیاد فیلمسازی در جهت شناخت خواست های مخاطب نوجوان موثر است گفت: مخاطب شناسی در سینما مهم است و اگر فیلمساز نداند برای چه طیفی از مخاطب فیلم می سازد حتما به مشکل برمی خورد و این قاعده در سینمای کودک و نوجوان هم وجود دارد. بنابراین المپیاد فیلمسازی نوجوانان و فیلم هایی که در این دوره از نوجوانان دیده می شود تا اندازه ای تعیین کننده نیازهای نسل جدید از مخاطبان سینمای ایران است.

وی متذکر شد: طبق بررسی انجام شده گروه سنی مخاطب اصلی سینما بین 15 تا 35 سال است که بیشترین آمار حضور در سینما را به خود اختصاص داده اند. بنابراین نوجوانان بسیاری هستند که سینما رفتن و تماشای فیلم های روز سینما را دوست دارند.

ایل بیگی خاطرنشان کرد: در دهه های گذشته سن ورود نوجوانان به سینما 14 سال بود و علاقمندان به دفاتر انجمن در مراکز استان ها مراجعه می کردند و آموزش می دید. این در حالی است که در شرایط فعلی سن سینما پایین آمده است و علاقمندان قبل از ورود به سینمای حرفه ای می توانند این مهم را تجربه کنند و براساس شناخت خود وارد سینما شوند.

کد: 1386 | يكشنبه 11 شهریور 1397 ساعت 14:53
464
FCF News | يكشنبه 11 شهریور 1397 ساعت 14:53