امروز: چهارشنبه 1398/11/02
×
پیام علیرضا تابش به سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان:
جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان متقبل نقشی تاثیرگذار در سینمای کودک است

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در یادداشتی با عنوان «جشن آغاز یک آرزو» جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به عنوان محل مواجهه‏ مستقیم فیلمسازان کودک و نوجوان کشورمان، می‏‌تواند متقبل نقشی تاثیرگذار در این فضا باشد.

به گزارش ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در آستانه برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در پیامی به مخاطبان و دست اندرکاران این رویداد، کودکان را راهنمایانی دانست که در استفاده از محصولات رسانه‏ای، به ویژه در حوزه‏های رسانه‏های نوین ارتباطی بزرگسالان را یاری می کنند.

در متن این پیام آمده است:

«سی و یکمین دوره‏ جشنواره‏ فیلم‏های کودک و نوجوان، در حالی در آستانه‏ آغاز است که وضعیت صنایع و حوزه‏‌های فرهنگی مرتبط با کودکان و نوجوانان، در وضعیتی استثنایی و کم‏ نظیر در نیم‏‌ قرن اخیر قرار دارد. وضعیتی که می‏‌تواند همزمان بیم و امید را در دل علاقه‏‌مندان و دغدغه‏‌مندان این حوزه بیدار کند.

از یکسو، حجم استفاده‏ نسل جدید کشورمان از محصولات فرهنگی، به سقفی رسیده است که تاکنون تجربه نکرده‏‌ایم، به گواه آمار و مطالعات پژوهشی، این نسل، بیش از یک چهارم زندگی خود را در حال استفاده از محصولات متنوع فرهنگی (سینما، تلویزیون، رسانه‏‌های نوین ارتباطی و کتاب‌ها) می‏‌گذرانند، و این از امید‏بخش‏ترین واقعیت‌های فضای فرهنگی امروز است. اگر نگرانی دیروز ما، عدم استقبال کودکان و نوجوانان از محصولات فرهنگی بود و دغدغه اصلی ما، ترغیب آنها به استفاده از این محصولات، حالا با کودکان و نوجوانانی روبرو هستیم که نه تنها خود به صورت روزانه و مستمر از این محصولات استفاده می‏‌کنند، بلکه چنان سطح سواد رسانه‏‌ای این قشر بالا رفته است، که گاه آنان می‏‌توانند راهنمای ما در استفاده از محصولات رسانه‏‌ای، به ویژه در حوزه‏‌های رسانه‏‌های نوین ارتباطی باشند.

اما این واقعیت نوید بخش، روی نگران‏ کننده‏ ای هم دارد، و آن اینکه مبادا این عرصه از محصولات مطلوب وطنی خالی باشد و نسل تشنه و علاقه‏‌مند به ناگزیر و به دلیل فقدان محتوای مناسب، به سمت استفاده از محصولاتی سوق داده شود که تناسب چندانی با فرهنگ، ادبیات و باورهای ایرانی ندارند. این دغدغه و نگرانی، بیم‏آفرین است و اگر در جهت رفع آن گامی برداشته نشود، می‏‌تواند این فرصت مهم و تاریخی را، به تهدیدی عظیم و نگران کننده تبدیل کند.

به گمان ما، جشنواره‏ بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، و پروانه‏‌های زرین‌اش، می‏‌توانند مهمترین همراه ما، برای رفع این دغدغه، و تقویت آن امید باشند. این جشنواره، به عنوان محل مواجهه مستقیم فیلمسازان کودک و نوجوان کشورمان، می‏‌تواند متقبل نقشی تاثیرگذار در این فضا باشد. سینمای کودک و نوجوان، به عنوان یک صنعت مادر، اگر بتواند رابطه‏ سالم و زایای خود با مخاطبانش را حفظ کند، آنگاه نه تنها خود به رونق و آرامش خواهد رسید، بلکه صنایع مجاور خود را نیز، به تحولی قابل توجه سوق خواهد داد. حوزه‏‌هایی همچون نشر، صنایع سرگرمی دیجیتال، هنرهای زیبا و مجموعه صنایع مرچندایزینگ و محصولات جانبی، همه می‌‎توانند متاثر از رونق و پویایی سینمای کودک و نوجوان، جانی تازه بگیرند و فضای عمومی محصولات کودک و نوجوان را به رنگ و طعم خود درآورند.

اگر بنا باشد در آغاز سی و یکمین جشنواره سینمای کودک و نوجوان آرزویی داشته باشیم، شاید آرزویی بزرگتر، مفیدتر و امید‏آفرین‏تر از این بتوان پیدا کرد که آرزو کنیم سینمای کودک و نوجوان ایران، از مسیر و از طریق همین جشنواره، بار دیگر جایگاه خود را در زندگی روزمره مخاطبانش بیابد، و باز به سلسله‏ جنبان و پیش‏ قراول صنایع فرهنگی کودک و نوجوان در کشورمان تبدیل شود.»

سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به دبیری علیرضا رضاداد تا ۱۴ شهریور ۹۷ در شهر اصفهان در حال برگزاری است.

کد: 1380 | جمعه 09 شهریور 1397 ساعت 21:39
492
FCF News | جمعه 09 شهریور 1397 ساعت 21:39