امروز: پنجشنبه 1397/12/02
×
توسط مجمع خویی‌های مقیم تهران:
آیین نكوداشت «آيدا پناهنده» برگزار شد


مراسم نكوداشت «آيدا پناهنده» كارگردان سينما با عنوان " دیار آشنا- سخن آشنا" با همت مجمع خويى هاى مقيم استان تهران، عصر روز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت در سالن زنده یاد عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیادسینمایی فارابی؛ در ابتدای این مراسم که اجرای آن بر عهده پژمان بازغی بازیگر سینما بود، دکتر انصاریان مدیرعامل مجمع خویی هاى مقيم استان تهران گفت: این مجمع یک سازمان مردم نهاد است که برای پیگری برنامه های توسعه و عمران شهر خوی تشکیل شده و پل ارتباطی میان مردم و مسئولین و مقامات قانونگذار است.

برنامه «دیار آشنا - سخن آشنا» در راستای اهداف مجمع خویی‌های مقیم تهران برگزار شد
وی با اشاره به اینکه برنامه «دیار آشنا – سخن آشنا» در راستای اهداف این مجمع برگزار می شود، افزود: در حقیقت برگزاری چنین آیین هایی، تجدید دیدار با همشهریان و دوستانی است که علاقه مند به شهر خوی بوده و یا همشهری افتخاری این شهر محسوب می شوند.
انصاریان با تاکید بر اینکه خانم آیدا پناهنده یکی از چهره های جوان و شاخص فرهنگی شهر خوی هستند بیان کرد: اين كارگردان سينماى ايران، از یک خانواده اصیل و قدیمی شهر خوی بوده که ضمن ساخت آثار شاخص و چشمگیر در سینمای ایران به موفقیت های جهانی نیز دست یافته است.
وی با بیان اینکه 5 سال پیش پس از تماشای مستند "ایراندخت" تولید آثار ارزشمند و ماندگار را به آسانی در ناصيه ایشان مشاهده کردم افزود: یقینا آثاری که پس از این مستند، تولید شد شاهد این مدعا هستند. امیدوارم در آینده نیز این مجمع بتواند در معرفی هر چه بهتر آثار هنرمندان خوى مثمر ثمر باشد.

سينما بیش از سایر رشته ها نام ایران عزيز را در جهان زنده و سرفراز نگه داشته است

در ادامه علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی نیز ضمن خیرمقدم به حاضرین در این مراسم از برگزارى این آیین تقدير کرد و با تاکید به اینکه نقش سینما در عرصه های مختلف زندگی بشر از جمله در روزگار ما بسیار تعیین کننده است گفت: سینمای ایران در چهار دهه گذشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در معرفی چهره متفاوت از مردم ایران در مجامع مختلف هنری جهان بسیار کارساز و تعیین کننده بوده که نمونه بارز آن فيلم هاى كوتاه و حرفه اى خانم آیدا پناهنده است.
تابش همچنین به دريافت 370 جایزه جهانى در سال گذشته توسط هنرمندان سینمای ایران اشاره کرد و افزود: این تعداد جايزه جهانى برأى سينما در مقایسه با سایر رشته ها از جمله ورزش، فعالیت های علمی و فن آوری قابل توجه است و سينما بیش از سایر رشته ها نام ایران عزيز را در جهان زنده و سرفراز نگه داشته است.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی به حدیث «حب الوطن من الایمان» از پیامبر اکرم (ص) اشاره كرد و گفت: شما موطن خود "خوى" را دوست داريد و به شخصيت هاى فرهنگى خوى اداى احترام مي گذارید، در سطح ديگري عشق به دیار و موطن همه ما، دوست داشتن ایران عزیز است،
تابش در ادامه گفت: شما عشق و علاقه خودتان را نسبت به شهر خوی به اثبات رسانده اید و با برگزاری چنین آیین هایی به جامعه فرهنگی و هنری یادآور می شوید تا قدر و منزلت سرمایه های فرهنگى و انسانى شهر خود را بيشتر بدانند و در گوشه گوشه ايران عزيز هنرمندان خلاق و تاثيرگذارى هستند كه بايد قدردان آنان و هنرشان بود.

«آیدا پناهنده» توانایی خود را در سینمای ایران ثابت کرده است
مديرعامل بنياد سينمايى فارابى با اشاره به كارنامه سينمايى آيدا پناهنده گفت: اين زن فيلمساز پس از سالها سعی و تلاش درعرصه سینما و ساخت فیلم های کوتاه، تله فیلم و دو فیلم بلند سینمایی "ناهید" و "اسرافیل" توانايى خود را در سینمای ایران ثابت كرده است.
وی موفقیت های جهانى فیلم سینمایی «ناهید» را برشمرد و ضمن اشاره به اینکه این فیلم در جشنواره های معتبر جهانی مورد استقبال سینماگران و علاقه مندان به صنعت سینما قرارگرفته اظهار داشت: این فیلمساز خلاق و هنرمند در آثارش بخشی از مسایل امروز جامعه ى در حال گذار ايران را با نگاه و بينش خود روایت می کند که طبعا برای مخاطبان و منتقدان بين المللى سينما، چنین نگاهی از زاویه یک زن هنرمند به شخصيت ها و موضوعات جامعه ایرانی قابل توجه است.
وی از اینکه دومين فیلم سينمايى خانم پناهنده «اسرافیل» به تهیه کنندگی خانم مهاجر سال گذشته از سوی بنیاد سینمایی فارابی حمایت شده ابراز خرسندی كرد و گفت: در ارزیابی فیلم های حاضر در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر ميتوان گفت جشنواره سي و پنجم فيلم فجر "زنانه" و "جوانانه" بود ، چراكه تعدادى از فیلم هایی که به بخش های اصلی جشنواره فجر راه یافت و درمعرض دید عموم قرار گرفت فیلم هایی بودند که توسط جوانان و زنان فيلمساز تولید شده بودند.
تابش افزود: امروز در سینمای کشورمان شاهد بروز خلاقیت های نسل جوان فيلمساز هستیم، نسلی که با تکیه بر پشتوانه های فکری، فرهنگی و با ادای احترام به پیشکسوتان این عرصه، افتخارات ارزشمندی برای سینمای کشور کسب کرده اند.
این مدیر سينمايى در ادامه بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از اتفاقات مهم در سینمای کشور ظهور نسل جدیدی از فیلمساز و تهیه کنندگان زن در سینماست . زنها با توجه به اینکه روحیه مادرانه ، احتياط ، برنامه ريزى و دقت نظر در کارهای خود دارند، حقیقا در رشته سینما نیز با حساسیت و دغدغه بیشتری فیلم تولید می کنند.
مدیرعامل بنیاد فارابی ضمن قدردانی از ارسلان امیری همسر آیدا پناهنده گفت: اميري در این سالها به عنوان یک هنرمند خلاق هم به طور مستقل آثار ازشمندی را به سینمای ایران ارایه کرده و هم به عنوان یک پشتیبان، همسرش را یاری کرده است، تابش افزود: دیروز در همین سالن آیین رونمایی پوستر فیلم سینمایی «ویلایی ها» به کارگردانی خانم منیر قیدی برگزار شد. فیلمی که کاملا زنانه است و فیلمنامه آن توسط آقای ارسلان امیری به همراه خانم قیدی نوشته شده و به حوادث و مسایلی که زنان ایران در دوران دفاع مقدس داشتند می پردازد.
تابش با یادآوری اینکه تبار خانم پناهنده یک تبار فرهنگی است اظهار داشت:، چنانچه مادر بزرگ ایشان به عنوان یک زن پیشرو ایرانی بنیانگذار تعلیم و تربیت در خوی بودند و درآن مقطع ده ها دانش آموز را تعلیم دادند. امیدوارم آیدا پناهنده و همسرشان سالهای سال خوش بدرخشند و به ارزشهای سینمای ایران بیفزایند.
تابش در پايان سخنانش تاكيد كرد: امیدوارم مجمع خویی ها موضوع سینما را به عنوان هنر صنعت در دستور کار برنامه هاى خود قرار دهد.

در دولت یازدهم بین دولت و هنرمندان آشتی برقرار شد

دکتر سید طه مرقاتی عضو شورای پروانه نمایش فیلم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این مراسم گفت: بسیار خرسندم در این آیین از جوانی فيلمساز به نحو شایسته ای تجلیل می شود.
وی اظهار داشت: در ده سال گذشته کارهای متعدد و ارزشمندی در حوزه فرهنگی و عمراني و خدماتى توسط مجمع خویی ها صورت گرفته است و مراسم امروز اولین تجربه مجمع در حوزه تجلیل از بانوی کارگردان و هنرمند خویی است.
مرقاتى به حضور خود در شورای پروانه نمایش فیلم اشاره کرد و گفت: همیشه خودم را در کنار هنرمندان احساس میکنم و با دیدن خلاقيت و توانمندى در آثارشان، لذت می برم.
وی با بیان اینکه خانم پناهنده در زمان تصمیم گیری برای اجرای این برنامه استنکاف داشتند تاکید کرد: سن و سال برای مجمع خويى ها مطرح نیست، چنانچه اثر ارزشمندی تولید شده و مورد استقبال مردم قرار گیرد وظیفه هنرشناسان تجلیل از صاحبان چنین آثارى است.
دكتر مرقاتى اظهار امیدواری کرد: توفیقات آیدا پناهنده در عرصه سینما استمرار داشته و نشاط و غرور را برای مردم ایران به ارمغان بیاورد.
وی با یاد آوری اینکه در دوره هایی افت و خیزهایی در هنر و سینما شاهد بوده ايم گفت: گاه هنرمندان به کارهای سفارشی روی آورده بودند و گاهی نیز به اندیشه هنرمند بهاء داده ميشد، در دولت نهم و دهم هنرمندان از دولتمردان آزرده خاطر شده بودند و تقریبا انفکاکی میان آن دو ایجاد شد بود که خوشبختانه در دولت یازدهم بین دولت و هنرمندان آشتی برقرار شد طوری که رکورد فروش فیلم در سال 95 شکسته و از مرز صد و هشتاد میلیارد تومان گذشت.
او افزود: چنانچه آرامش و نشاط در جامعه فراهم شده و فیلم خوب تولید شود قطعا مردم برای دیدن فیلم و رفتن به سينما رغبت نشان می دهند و این بهترین پاسخی است که هنرمندان می توانند دریافت کنند .مرقاتي در ادامه گفت: امیدوارم آرامش و همدلي همیشه در سینمای ایران حکمفرما باشد تا فضای کار برای هنرمندانی چون آیدا پناهنده مناسبتر باشد.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به تبار خانوادگي پناهنده گفت: بايد از خانم «محترم ریاضی» مادر بزرگ خانم پناهنده ياد كنيم که بانويی عالم، فرهنگی صاحب نام و تاثیر گذار و مدیر وقت مدرسه "ایراندخت" شهر خوی بود و خدمات ارزشمندى در حوزه فرهنگ و آموزش داشتند.

سینما مسئولیت مهمی در آگاهی بخشی برای جوانان و نسل آینده بر عهده دارد
پژمان بازغی بازیگر سینما نیز در سخنانی به چگونگی همکاریش با آیدا پناهنده اشاره کرد و گفت: در اختتامیه بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر با خانم پناهنده که فیلم ویدئویی «قصه داود و قمری» ایشان که توانست دیپلم افتخار را کسب کند آشنا شدم و در ادامه برای بازی در فیلم «ناهید» دعوت شدم و پس از مطالعه فیلمنامه علاقمندی خودم را برای همکاری اعلام کردم و نکته جالب اینکه تهیه کنندگی فیلم دوم خانم پناهنده را مستانه مهاجر همسر بنده که از تدوینگرهای خوب سینمای ایران و خود اهل خوی نیز هستند برعهده گرفت.
وی با بیان اینکه عملکرد رسانه ها تغییر کرده و سینما نیز به عنوان یک رسانه مسئولیت مهمی را در حوزه آگاهی بخشی و اطلاع رسانی برای جوانان و نسل آینده بر عهده دارد. از مسئولین مجمع خویی های مقیم استان تهران خواست تا حمایت از سینما را نیز به سایر فعالیت های ارزشمند خود اضافه کنند.
بازغی ضمن اشاره به اینکه آیدا پناهنده اولین فیلم کوتاه خود را با مبلغ 100 هزار تومان که از مادرشان قرض کرده بود تولید کرد و در جشنواره فیلم تهران جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کرد. افزود: به یاد دارم لحظه ای که پس از دریافت جایزه سیمرغ جشنواره فیلم فجر برای «ناهید» در اولین جمله خود از مادرش تشکر و جایزه را به ایشان تقدیم کرد.
آیدا پناهنده کارگردان سینمای نیز طی سخنانی از مجمع خويى ها، بنیاد سینمایی فارابی، مادر و همسر خود که همیشه پشتیبان وی بوده اند و خانواده اش تقدیر و تشکر کرد
در پایان این مراسم هدایای از سوی دکتر سیدطه مرقاتی و علیرضا تابش به «آیدا پناهنده کارگردان سینما اهداء شد. و در ادامه فیلم مستند «ایراندخت» به نمایش درآمد.


کد: 137 | چهارشنبه 20 ارديبهشت 1396 ساعت 13:08
919
FCF News | چهارشنبه 20 ارديبهشت 1396 ساعت 13:08