امروز: جمعه 1399/03/16
×
کامیار محسنین گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا؛
جشنواره فجر پل سینمای خاورمیانه، قفقاز و آناتولی به جهان خواهد بود

مدیر ارتباطات بین الملل جشنواره جهانی فیلم فجر می گوید: ما می خواهیم از طریق جشنواره، پلی برای معرفی سینمای خاورمیانه، آسیای میانه، آناتولی و قفقاز به جهان باشیم و به این خواسته بزرگ نزدیک شده ایم.

کامیار محسنین روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگی ایرنا در پاسخ به اینکه هدفگذاری جشنواره جهانی فیلم فجر پس از استقلال چهارساله از بخش ملی چیست و اکنون روی کدام ریل قرار گرفته است، گفت: ما اکنون به جایی رسیده ایم که تصمیم گرفتیم خودمان را به یک بازار بین المللی تبدیل کنیم.

وی تشریح کرد: سال 1376 برای اولین بار قرار شد برای جشنواره، هیات داوران بین المللی تعیین کنیم و همان سال اولین بار بود که بازار فیلم راه افتاد.

محسنین ادامه داد: این هدفگذاری ها در مقاطع مختلف تغیراتی می کنند؛ ما ابتدا فکر کردیم که جشنواره را به یک رویداد بین المللی با حضور کارگردانان برجسته و فیلمهای خوب بین المللی تبدیل کرده و از این موقعیت برای برگزاری بازار فیلم ایران استفاده می کنیم.

این مدرس تاریخ سینما گفت: در دوره های اول، بازار فیلم فقط با حضور غرفه های ایرانی و تهیه کننده ها و پخش کننده های ایرانی به علاوه برنامه ریزان خارجی برگزار می شد و غرفه خارجی در آن وجود نداشت.

وی افزود: به مرور به جایی رسیدیم که تصمیم گرفتیم خودمان را به یک بازار بین المللی تبدیل کنیم اما بازار ما با توجه با هزینه های کمی که کردیم در قیاس با بازارهایی که در منطقه شروع به کار کردند و توانستند برای مدت کوتاهی تسهیلات فوق العاده خوبی به شرکت کنندگان دهند، تفاوت داشت.

محسنین تصریح کرد: ما به جای هزینه زیاد، از اعتبار سینمای ایران استفاده کرده و شرکت کنندگان خارجی را به بازار جذب کردیم و در نتیجه یک قابلیت برای جشنواره ایران به وجود آوردیم که بر اساس آن خودمان را در چند نام بزرگ متوقف نکردیم.

وی اضافه کرد: بسیاری از فیلمسازان اول خارجی با همین قابلیت بازار ما و در همین نمایش های بازار ما شناخته شدند و به جشنواره های بزرگ بین المللی راه پیدا کردند.

مسئول تحقیقات بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی تاکید کرد: این جریان با بازار فیلمی که در دبی برگزار می شد و حداکثر چند فیلم کوتاه از کشورهای عربی آنجا حضور پیدا می کردند، فرق زیادی داشت؛ بازاری که همه آن در اختیار سینمای آمریکا بود.

وی ادامه داد: بازار فیلم فجر، در ضمن تفاوت محسوسی داشت با بازار فیلم آنتالیا که در آن اروپایی ها شرکت می کردند و اتفاق خاصی هم در آن نمی افتاد.

محسنین یادآور شد: اما ببینید بعد از چند سال رقابت، بازار ما با هزینه خیلی اندک کماکان ادامه پیدا کرده است درحالیکه بازار جشنواره فیلم ابوظبی تعطیل شده؛ دبی دوسالانه شده و دیگر سالانه نیست؛ بنابراین ما با بازار جشنواره جهانی فیلم فجر ظرفیتی به وجود آوردیم که باید از این فرصت استفاده کنیم.

هدف جشنواره جهانی فجر، کشف سینماهای نوظهور است
مدیر ارتباطات بین الملل جشنواره جهانی فجر گفت: برای اینکه جشنواره ما یک خصوصیت منحصر به فرد داشته باشد، به این نتیجه رسیدیم در منطقه ای زندگی می کنیم که فیلم های خوبی در آن ساخته می شود و این خود یک ظرفیت است.

وی ادامه داد: سینمای آسیای میانه و سینمای کشورهای عربی در سالهای اخیر فیلمهای خوبی تولید می کنند و موقعیتی برای عرضه مستقیم به برنامه ریزان خارجی و جشنواره های بین المللی ندارند و ما می خواهیم سینمای این منطقه را به خوبی به دنیا معرفی کنیم.

محسنین افزود: از این پس اگر یک شرکت جهانی بخواهد فیلم خوبی مثلا از قزاقستان ببیند باید بداند که در جشنواره جهانی فیلم فجر می تواند به دنبال آن باشد و بازار ما دیگر فقط فیلمهای ایرانی را کشف نمی کند بلکه منطقه ای شده است.

منتقد و مترجم با مجلات سینمایی گفت: کشف سینماهای نوظهور ملی معمولا در تمام جشنواره های سینمایی یکی از اهداف اصلی ست و ما به این مساله دست یافتیم.

وی افزود: از یک سو، رشد کیفی خوبی در فیلمسازی کشورهای منطقه می بینیم و از سوی دیگر، برخی از جشنواره هایی که قبلا وجود داشتند دیگر وجود ندارند مثلا جشنواره دمشق که زمانی فیلمهای عرب را پوشش می داد کاملا از بین رفته و این یک فرصت برای ما است.

سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر که از 30 فروردین در تهران آغاز شده بود، شب گذشته هفتم اردیبهشت به کار خود پایان داد.

کد: 1182 | شنبه 08 ارديبهشت 1397 ساعت 16:19
859
FCF News | شنبه 08 ارديبهشت 1397 ساعت 16:19