امروز: يكشنبه 1398/11/06
×
نمایش 130 فیلم خارجی در 12 بخش جشنواره جهانی فجر

معاون بین الملل جشنواره جهانی فیلم فجر، گفت: در طول روزهای برگزاری جشنواره سی و ششم، 160 فیلم متشکل از 130 فیلم خارجی و 30 اثر ایرانی در 12 بخش مختلف این جشنواره به نمایش گذاشته می شود.

امیر اسفندیاری در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا،اظهارکرد: بخش قابل توجهی از 130 فیلم خارجی حاضر در جشنواره جهانی فیلم فجر امسال، به کشورهای منطقه از جمله افغانستان، عربستان، عراق، سوریه، ترکیه و تاجیکستان تعلق دارد.

وی افزود: در این میان کارگردان سرشناسی چون 'سمیح کاپلان اوغلو' از ترکیه به عنوان فیمساز در بخش رقابتی یا 'برمک اکرم' از افغانستان به عنوان داور بخش فیلمهای اول جشنواره حضور دارند.

اسفندیاری در پاسخ به این پرسش که چقدر می توان امیدوار بود که این جشنواره روزی به مهمترین رویداد سینمایی کشورهای منطقه بدل شود؟ گفت: به زعم من، اکنون هم جشنواره جهانی فیلم فجر بین 15 جشنواره مطرح رقابتی فیلم دنیا قرار دارد.

این مدیر حوزه سینما ادامه داد: در مقایسه با جشنواره های فیلم مشابه در منطقه ما یک سر و گردن بالاتر هستیم؛ این تنها گفته من نیست بلکه من در صحبت با نماینده فیاپ(فدراسیون بین المللی فیلم و عکس) که سال گذشته هم به ایران سفر کرده بود این را شنیدم.

وی افزود: اساس اتفاقاتی که برای سینمای ایران می افتد توجه به مفاهیم انسانی است و سینمای ایران هم در دنیا به سینمای بشردوستانه مشهور شده است.

معاون بین الملل جشنواره تاکید کرد: تمایل داشتیم جشنواره جهانی فیلم ما به گونه ای برگزار شود تا علاوه بر اینکه نمونه های گوناگون و دیده نشده سینما و مولفه های متفاوت از سایر جشنواره ها را داشته باشد، به کشورهای منطقه نیز توجه کند و مفاهیم انسانی را در متن خود جای دهد.

اسفندیاری اضافه کرد: ما در این دوره از جشنواره مجموعه متنوعی از فیلم ها را برای نمایش در اختیار داریم که بعد از کشور خودشان نخستین نمایش جهانی این فیلم ها در جشنواره فجر بوده و اتفاقا تعداد تعداد این فیلم ها زیاد است.

وی که داوری تعدادی از جشنواره های بین المللی فیلم را عهده دار بوده، گفت: البته جشنواره جهانی فیلم فجر این سابقه را هم دارد که به فیلمی توجه کرده و آن فیلم در دنیا توجهات زیادی را به خود جلب کرده است.

اسفندیاری ادامه داد: فیلم های حاضر در جشنواره امسال، غنی و متنوع هستند و بازتاب آرای مخاطبان نیز نشان دهنده این است که از کیفیت فیلم ها راضی هستند.

وی افزود: 110 فیلمساز جوانی که از 30 کشور در قالب کارگاه های آموزشی به ایران آمده اند، در نقطه شروع فیلمسازی خود قرار دارند که امیدواریم این تاثیر و تعامل با مفاهیم سینمای مولف انسانی ما در زندگی و آثار آینده این کارگردانان جوان هم اثرگذار باشد.

اسفندیاری یادآورشد: ما در هفت دانشگاه کشور، کلاس های آموزشی تخصصی را هم برگزار می کنیم که وجهه آکادمیک و علمی جشنواره هم حفظ و ارتقا یابد.

سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از پنجشنبه (30 فروردین ماه) آغاز شده و تا 7 اردیبهشت در تهران برگزار می‌شود.

کد: 1174 | سه شنبه 04 ارديبهشت 1397 ساعت 13:26
675
FCF News | سه شنبه 04 ارديبهشت 1397 ساعت 13:26