امروز: جمعه 1398/12/09
×
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛
تشریح جزئیات بخش بین‌الملل جشنواره جهانی فجر

معاون امور بین‌الملل جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: «فانوس خیال» علاوه بر ژانر وحشت، دیگر گونه های سینمایی را هم در دل خود جای داده است.

امیر اسفندیاری معاون امور بین‌الملل جشنواره جهانی فیلم فجر در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: از بین 1300 اثر رسیده به دبیرخانه 130 فیلم انتخاب شده، این فیلم‌ها برای 12 بخش اصلی و جنبی جشنواره امسال شامل سینمای سعادت، جلوه‌گاه شرق، جام جهان‌نما، نمایش فیلم‌های کلاسیک مرمت شده، ‌مستند زیر ذره‌بین، نمایش‌های ویژه (بهترین کشورها و دنیای ما) و فانوس خیال انتخاب شده است. «فانوس خیال» هم یکی دیگر از بخش های جنبی است که شامل نمایش های نیمه شب است که علاوه بر ژانر وحشت، گونه‌های مختلف را هم در دل خود جای داده است، زیتون های زخمی، مروری بر آثار سینمای ایتالیا، مروری بر آثار سینمای گرجستان، زنگ سینما و جشنواره فیلم کوتاه آلمان هستند.

وی تاکید کرد: مهمانان ویژه‌ای که امسال در سی و ششمین دوره جشنواره جهانی به ایران می‌آیند، برجسته و شناخته شده هستند که تاکنون نام اولیویه مگاتون کارگردان دو قسمت از فیلم سینمایی «ربوده شده»، کارن شاخنازاروف تهیه‌کننده، نویسنده و کارگردان روس و توماس ماخ فیلمبردار آثار ورنر هرتزوگ اعلام شده و نام‌های دیگر نیز طی روزهای آینده اعلام خواهد شد.

اسفندیاری با اشاره به رشد تعداد کشورهای حاضر در جشنواره امسال اظهار داشت: در دوره قبلی جشنواره جهانی فیلم فجر مهمان‌هایی از 66 کشور جهان داشتیم که این رقم امسال به 78 کشور رسیده و همچنین امسال از 45 کشور جهان فیلم‌های بلند و کوتاه در جشنواره حضور دارند. تمامی آن ها از افراد معروف و نامی دنیا هستند که علاوه بر اکران آثارشان، ورک شاپ هایی هم در جشنواره برای علاقمندان به هنر هفتم برگزار خواهند کرد.

وی در مورد آثار دیده نشده در این دوره از جشنواره عنوان کرد: در این دوره از فیلم ها بیست فیلم بلند و کوتاه داریم که برای اولین بار در این جشنواره اکران خواهند شد و فیلم های روز دنیا هستند، تمامی فیلم ها با چارچوب‌های کشورمان همخوانی دارند و هرگز سعی نکردیم با سانسورهایی فاحش آن ها را به نمایش دربیاوریم.

وی درباره مهمان‌های خارجی که امسال در جشنواره جهانی فیلم فجر حضور دارند، عنوان کرد: امسال بیش از 300 مهمان خارجی خواهیم داشت که شامل مدیران و برنامه‌ریزان جشنواره‌های مختلف، خریداران فیلم، غرفه‌داران، فیلمسازان حاضر در بخش دارالفنون، داوران و مهمان‌های ویژه می‌شوند.

اسفندیاری در پایان صحبت‌هایش درباره ترکیب داوران بخش های مختلف توضیح داد: در جشنواره جهانی امسال در بخش بین‌الملل 5 داور خارجی و 2 داور ایرانی، در بخش جلوه‌گاه شرق 4 داور خارجی و یک داور ایرانی، در بخش بین الادیان 2 داور خارجی و یک داور ایرانی و در بخش جایزه نت‌پک 2 داور خارجی و یک داور ایرانی حضور خواهند داشت.

کد: 1142 | چهارشنبه 22 فروردين 1397 ساعت 12:08
682
FCF News | چهارشنبه 22 فروردين 1397 ساعت 12:08