امروز: جمعه 1399/03/16
×
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی:
سینمای ایران پیشگام حمایت از کالای ایرانی است

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی سینمای ایران را از پیشگامان حمایت از تولید کالای ایرانی دانست و گفت: این سینما پس از پیروزی انقلاب در تعامل با مخاطبان موفق بوده است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، علیرضا تابش روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: شعار و محور برنامه‌ریزی و مدیریت سینمای ایران در سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی و زیر بمباران‌های دشمن و فشار جنگ تحمیلی، احیای سینمای ملی در مقابل هجوم سینمای بیگانه با حمایت از تولید ملی بود.

وی افزود: این سیاست به عنوان یک سیاست راهبردی برای حفظ برتری فیلم ایرانی در مقابل فیلم غیرایرانی در بازار حفظ شده و اساس اعمال سیاست‌های حمایتی برای احیای سینمای ملی در مقابل سینمای غیرملی بوده است.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از معدود کشورهایی است که علیرغم اعمال سیاست‌های بازدارنده در مقابل سینمای غیر بومی، سینمای بومی و ملی خود را احیا و حفظ کرده است.

به گفته تابش، محصول سینمای ایران در مقایسه با دیگر حوزه‌های اقتصادی و صنعتی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در تعامل با مخاطب موفق‌تر عمل کرده است.

وی با بیان اینکه سینما یک کالای فرهنگی است که مخاطب و مشتری خاص خود را دارد، اضافه کرد: حمایت و صیانت از این کالا از منظر مخاطبان، فیلمسازان، سرمایه‌گذاران آثار سینمایی و سمعی و بصری، وظیفه بسیار سنگینی است که در بیانات رهبری انقلاب متجلی شده است.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی تصریح کرد: حمایت از کالای ایرانی در بیانات رهبر معظم انقلاب و در حوزه سینمای ایران دارای دو مخاطب عمده شامل تولیدکنندگان و تماشاگران است که حیات سینما وابسته به حضور آنهاست .

به گفته وی، حدود یک دهم ظرفیت جمعیت سینمای کشور را تماشاگران تشکیل می دهند اما این حضور کم شمار، دلایل دیگر غیر از کم رغبتی تماشاگران نیز دارد که به گروه دوم مخاطبان فرمابش رهبر معظم انقلاب باز می گردد.

تابش ادامه داد: تهیه کنندگان، سرمایه گذاران، عوامل تولید و همه افراد تاثیرگذار بر تولید فیلم مانند شورای پروانه ساخت و تماشاگران سینمایی در حمایت از تولید فیلم ایرانی تاثیرگذار هستند.

به گفته مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، نهادهای فرهنگی باید در سالی که به نام «حمایت‌ از ‌کالای ایرانی» است، صنایع فرهنگی و هنری را جدی‌تر گرفته و تسهیلات مالی، اداری و صنعتی را از این بخش دریغ نکنند.

تابش اظهار داشت: باید پخش فیلم ایرانی در خارج از کشور به عنوان یک کالای تولید ملی با مشارکت ایرانیان خارج از کشور و همه افرادی که دغدغه آن را دارند در دستور کار قرار گیرد.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی گفت: آنچه می‌تواند سینمای ملی ایران را به سوی افق‌های روشن‌تر سوق دهد، قوانین و مقررات مورد اشاره در قانون اساسی و قوانین و مقررات کشوری است.

تابش افزود: با نگاه به تاریخ سینمای ایران در می‌یابیم که این سینما پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با نگاه‌های کلان مدیریتی، فارغ از اردوگاه‌های فکری مدیران اجرایی‌، مساعی خود را به کار گرفته تا با اهالی سینما همراه باشد هر چند این تلاش‌ها با افت و خیزهایی نیز همراه بوده است.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ابراز امیدواری کرد در سال پیش رو، ضمن حرمت به اندیشه‌ها و تفکرات فیلمسازان ارزشمند میهنمان که در چارچوب تعقل ناب گام برمی‌دارند، شاهد اکران، توزیع و نمایش تمام آثار تولید شده‌ای باشیم که از مجاری قانونی خود در سازمان سینمایی و سمعی و بصری عبور کرده‌اند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال 1397 را سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری کردند.

کد: 1123 | جمعه 10 فروردين 1397 ساعت 15:58
1035
FCF News | جمعه 10 فروردين 1397 ساعت 15:58