امروز: پنجشنبه 1399/01/21
×
دیدار هيات سينمايى الجزایر با مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی


هيات سينمايى الجزایر روز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت با مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی دیدار و گفتگو کردند
به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، "زهیر جودی بین شیخ الحسینی" مدیر کل بهینه‌سازی هنرهای الجزایر به همراه "لخضر بن ترکی" رئیس سازمان ملی فرهنگ و تبلیغات، "شهیناز محمدی" رئیس سازمان بهینه سینما، "عمر زیاد" رئیس موسسه فنی سینمایی، "یاسین جباری" و دو تن از کارشناسان فنی سينماى الجزاير با حضور در بنیاد سینمایی فارابی با "علیرضا تابش" مدیرعامل بنیاد فارابی دیدار و گفتگو کردند.
"علیرضا تابش" در این دیدار با بیان اینکه در طول چهار ماه گذشته سومین دیدار است که با هیات‌های الجزایری برگزار می‌شود و ماه گذشته نیز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به همراه معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی بازدیدی از الجزاير داشتند، گفت: امیدوارم این دیدار و گفت‌و‌گوها نتایج ثمربخشی داشته و همکاری‌های عملی در حوزه سینما را با خود به ارمغان بیاورد.

"تابش" ضمن اشاره به مفاد توافق نامه های منعقد شده میان وزیران فرهنگ دو کشور ادامه داد: این مفاد باید در آینده نزدیک توسط بنیادها و موسسه‌های فرهنگی چون بنیاد سینمایی فارابی و مراکز سینمایی الجزایر به مرحله اجرا برسند.
وی به ظرفیت های سینمایی دو کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به شناختی که نسبت به  ظرفیت‌های سینمایی دو کشور داریم امیدوارم در بخش‌های مختلف سینما بخصوص "عرضه تجارى فيلم "و "توليد مشترك" بتوانیم همکاری‌های خوبی داشته باشیم.
"علیرضا تابش" به عملکرد بنیاد در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: بنیاد فارابی در سی‌ و چهار سال فعالیت خود به عنوان بازوی اجرایی سینمای کشور خدمات ارزشمندی را در زمینه‌های تولید فیلم سینمایی، آموزش فیلمنامه نویسی و حوزه بین‌الملل سينما انجام داده است.
مدیرعامل بنیاد فارابی به حضور نماینده‌های تلویزیون و فیلم‌سازان الجزایری در دوره‌های پیشین بازار فیلم فجر اشاره کرد و افزود: سال گذشته نیز فیلم "مادام کوراژ" ضمن حضور در بخش پانورامای آسیا و کشورهای اسلامی جشنواره جهاني فيلم فجر توانست جایزه این بخش را به خود اختصاص دهد.

وی همچنین ضمن اشاره به ملاقات پیشین خود با هیات‌های الجزایری محور مذاکرات و همکاری را در ۵ بخش عرضه تجاری، عرضه فرهنگی، تولید مشترک، ارتقاى دانش و آموزش سينمايى عنوان کرد و گفت: خریداران حقوق سینمایی، تلویزیونی و شبکه خانگی الجزایر می‌توانند در بازار فیلم ایران حضور یابند، ما نیز ضمن معرفی جشنواره‌های این کشور می‌توانیم فیلم‌های مناسب ایرانی را در آن عرضه کنیم و آثار مناسب سینمای الجزایر را در جشنواره‌های جهانی فجر و فیلم‌های کودک و نوجوان نمایش دهیم.
"تابش" افزود: با توجه به زیر ساخت های سینمایی الجزایر می توانیم در زمینه انتقال دانش، تجربیات و ارتباطات فنى برای بهینه سازی این زیر ساخت‌ها بر اساس تفاهم‌نامه همکاری داشته باشیم. همچنین این بنیاد به عنوان متولی سینمای حرفه‌ای در سینمای ایران در بخش آموزش می‌تواند در زمینه فیلمنامه‌نویسی، تولید فیلم و کارگردانی کارگاه مشترکی را با الجزایر تشکیل دهد.

خانم "زهیر جودی شیخ الحسین" مدیر کل بهینه‌سازی هنرهای الجزایر نیز ضمن تشریح اهداف خود از حضور در ایران به امضای یادداشت تفاهم میان وزرای فرهنگ دو کشور اشاره کرد و گفت: این یادداشت تفاهم در زمینه تبادلات فرهنگی بوده و شامل دو بخش بازار تولیدات مشترک فرهنگی و حقوق برابر دو کشور در این همکاری است که مهمترین هدف از دیدار ما همین یادداشت تفاهم بوده است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون سینمای الجزایر در سطح پایینی قرار دارد اظهار امیدواری کرد همکاری با سینمای ایران بتواند به وضعیت سینمای این کشور سرو سامان داده و از حالت کنونی خارج کند.
"شیخ الحسین" ضمن تاکید بر رعایت استقلال فرهنگی دو کشور در همکاری‌های مشترک گفت: امیدوارم از تکنولوژی پیشرفته سینمای ایران بهره برده و همچنین از تجربیات آموزشی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش سینمایی الجزایر به نحو احسن استفاده کنیم.
مدیر کل بهینه‌سازی هنرهای الجزایر با اشاره به اینکه  حضور در چنین نشست‌هایی می‌تواند ما را به بزرگترین هدف خود که پیشرفت سینمای الجزایر است نزدیک‌تر کند، ادامه داد: علاقه‌مند هستیم در عرصه عملی از فنون و تجربیات شما در تولید محصولا سینمایی تجربه اندوزی کنیم تا در تولیدات فرهنگی و سینمایی خود بهره ببریم و نهادهای آموزشی را دوباره راه اندازی کنیم. 

در پایان این دیدار نیز هیات الجزایری از پشت صحنه فیلم سینمایی عروسکی "خاله قورباغه" بازدید کردند.
بر اساس برنامه ريزي به عمل آمده از سوي سازمان سينمايى، هيات سينماي الجزاير در طول مدت اقامت در تهران، ديدارهاي جداگانه‌اي با مديران سينمايي ايران خواهند داشت و از پرديس‌هاى سينمايى و استوديوها و شهرك سينمايي بازديد مي كنند.
کد: 112 | يكشنبه 10 ارديبهشت 1396 ساعت 18:18
3237
FCF News | يكشنبه 10 ارديبهشت 1396 ساعت 18:18