امروز: سه شنبه 1399/03/13
×
هفدهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی در صربستان برگزار می‌شود

هفدهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی در صربستان، 23 اسفندماه به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلگراد، برگزار می‌شود.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، هفدهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی در بلگراد، روز چهارشنبه 23 اسفندماه جاری به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در صربستان و با همکاری سازمان سینمایی، بنیاد فارابی و اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با نمایش 5 فیلم بلند ایرانی برگزار می‏شود.

در همین راستا و به منظور هماهنگی برای برگزاری هفته فیلم ایران، مهدی شیرازی، سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان در بلگراد ضمن حضور در محل دفتر موزه سینمایی صربستان، با ماریو وویوچیچ، رییس موزه و مدیر اجرایی سینمای کینوتکا دیدار و گفت‌وگو کرد.

شیرازی با اشاره به موفقیت‌های سینماگران ایرانی در عرصه‌های بین‌المللی اظهار کرد: سینمای ایران طی سال‌های اخیر توجه منتقدان و کارشناسان بزرگ جهان را به خود جلب کرده و جوایز ارزشمندی را از جشنواره‌های معتبر جهانی کسب کرده است.

سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان در بلگراد دلیل عمده این توفیقات، توجه به اخلاقیات، ارزش‌ها و کرامت انسانی دانست که در داستان فیلم‏های ایرانی دیده می‏شود و بر خلاف جریان کلیشه‏ای سینمای تجاری هالیوود و دنیای غرب، مملو از پیام‌های اخلاقی و عاطفی است.

شیرازی با اشاره به رشد کمی و تکنیکی فیلمسازی در ایران، استفاده سینماگران ایرانی از تکینک‏های مدرن روز در تهیه و تدوین فیلم را نیز خاطرنشان کرد و افزود: محصول تلفیق خلاقیت، هنر و تکنیک به همراه موضوعات اصیل و سوژه‏هایی که جز سرگرمی، پیامی برای مخاطب به همراه دارند، فیلم‌هایی است که علاقمندان به سینما در سراسر جهان با آنها ارتباط برقرار می‏کنند و از این رو، جایگاه ممتاز و قابل احترامی برای سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی بوجود آمده است.

پخش فیلم «محمد رسول الله (ص)» در صربستان
ماریوو وویوویچ با قدردانی از رایزنی فرهنگی ایران در بلگراد برای برپایی هفته فیلم در این کشور اظهار کرد: بی تردید یکی از مهمترین افتخارات این مجموعه، میزبانی فیلم‌های ایرانی است که همه ساله توجه بسیاری از علاقمندان، کارشناسان و دوستداران فیلم را به خود جلب می‌کند.

وی به درخشش فیلم‌های ایرانی در سطح جهانی اشاره کرد و گفت: مردم صربستان با کارگردانان و فیلم‌های ایرانی آشنا هستند و هر ساله استقبال خوبی از فیلم‌های ایرانی میظشود زیرا آنچه در فیلم‏های ایرانی به آن توجه می‏شود روحیه‌ای شرقی و متناسب با واقعیت زندگی بشری است.

وویوویچ در ادامه، پیشنهاد داد: فیلم «محمد رسول الله (ص)» به کارگردانی مجید مجیدی برای سال آینده در لیست فیلم‌های ایرانی قرار گیرد؛ زیرا علاوه بر فیلمنامه ارزشمند که داستان زندگی پیامبر اکرم (ص) را به تصویر می‌کشد، شناخت مردم صربستان از این کارگردان مشهور و همچنین اجرای طراحی دکور و صحنه این فیلم توسط میلین کرکا کلیاکویچ که یکی از مشهورترین طراحان جهان و اهل صربستان است، باعث استقبال از این فیلم خواهد شد.

در ادامه این نشست، برنامه‏های اجرایی هفته فیلم ایران در صربستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در پایان بازدیدی از موزه سینمای یوگوسلاوی به عمل آمد.

بنابر اعلام این خبر، هفته فیلم ایران از روز چهار‌شنبه 23 اسفندماه برابر با 14 مارس 2018 با نمایش فیلم «سکوت رعنا» ساخته بهزاد رفیعی در سالن موزه سینمایی شهر بلگراد افتتاح خواهد شد و تا یکشنبه، 27 اسفند ادامه می‌یابد.

کد: 1079 | دوشنبه 21 اسفند 1396 ساعت 13:43
851
FCF News | دوشنبه 21 اسفند 1396 ساعت 13:43