امروز: سه شنبه 1398/01/06
×
برگزاري هفته فیلم جمهوری اسلامی ایران در بوسنی

‌به همت رایزنی فرهنگی كشورمان در بوسنی‌وهرزگوین، هفته فیلم ایران با نمایش فیلم سینمایی «محمد رسول‌الله (ص)» ساخته مجید مجیدی، آغاز و با نمایش چهار فیلم دیگر از سینمای ایران پايان یافت.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی به نقل از اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آیین افتتاحیه این برنامه با حضور محمود حیدری، سفير و علی‌اصغر عامری، رایزن فرهنگی ايران در بوسني‌وهرزگوين، فاروق لونچارویچ، کارگردان سینما و استاد آکادمی فیلم بوسنی، نهاد کرشویاکویچ، کارگردان و ريیس فستیوال بین‌المللی مس، امینا دلیکویچ، معاون فرهنگی شهردار سارایوو، انس سویکو، ريیس مجموعه سینما سیتی، حافظ محمد کاراحوجیچ، شارح شهیر مثنوی در بوسنی‌وهرزگوین و جمعی از مقامات سیاسی و فرهنگی و همچنین دیگر علاقمندان به سینمای ایران، در محل سینما سیتی شهر سارایوو برگزار شد.

در ابتدای مراسم خانم آندرئا وویشویچ مدیرمولتیپلکس سینما سیتی اظهار كرد: هفته فیلم ایران تقریبا تنها فرصت برای تماشای فیلم‌های جدید ایرانی در سارایوو است و ما از این بابت از رایزنی فرهنگی ایران سپاسگزاریم.

علی‌اصغر عامری رایزن فرهنگی کشورمان در سخناني گفت: تمامی کشورها و هر نظام فکری و فرهنگی سعی دارد از هنر سینما برای تبلیغ و گسترش آیین فکری و مشی اعتقادی و ایدئولوژیک خود استفاده نماید. نظام سرمایه‌داری و لیبرالیست غرب با ارائه تعریفی اومانیستی از جهان و فروکاستن جامعه به محلی برای همزیستی مسالمت‌آمیز، از سینما به عنوان ابزاری برای سست نمودن پایه‌های خانواده، رواج خشونت و بی‌بندوباری، ترویج فردگرایی و در نتیجه دورنمودن انسان‌ها از جهان‌بینی الهی استفاده می‌نماید. اما این هنر هنگامی که به خدمت آرمان های انقلاب اسلامی در می آید از این حضیض به سوی بلندای رفیع خدامحوری اوج می گیرد.

وی افزود: ما چند روز قبل ورود به چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران را گرامی داشتیم. انقلابی که موجب شد کشور ما در عرصه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و اقتصادی دست‌آوردهای بزرگی داشته باشد که این دست آوردها در عرصه سینما بسیار درخشان بوده است. از ویژگی های سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی می‌توان به عدم خشونت، ترویج سینمای معنا گرا و انسان‌گرا، پرهیز از نمایش صحنه‌های غیراخلاقی و تعالی نقش زنان در سینما اشاره کرد.

وی گفت حضور گسترده در جشنواره‌های خارجی و کسب جوایز معتبر بین‌المللی و همچنین افزایش تعداد تولیدات مشترک با دیگرکشورها از نشانه‌های موفقیت سینمای ایران در عرصه جهانی است.

رایزن فرهنگی ایران افزود هفته فیلم امسال با نمایش فیلم محمد صلی الله علیه و آله و سلم آغاز می‌شود که نماینده ایران در چند فستیوال بین‌المللی از جمله اسکار بود. ولی باید گفت امپراطوری پر قدرت حاکم بر جهان سینما در غرب به همان دلایلی که ذکر شد مانع از ورود جدی این فیلم به عرصه های جهانی شده است. با این حال شاهد اکران بسیار موفق این فیلم در برخی کشورها از جمله ترکیه بوده ایم.

در ادامه مراسم فاروق لونچارویچ، کارگردان سینما و استاد آکادمی فیلم دانشگاه سارایوو در سخنانی اظهار كرد: در ابتدا مایلم سپاس و خوشحالی خود را از اینکه هفته فیلم ایران با فیلم زیبای محمد علیه السلام آغاز می‌شود اظهار نمایم. من این فیلم را قبلا با زیرنویس انگلیسی دیده‌ام و واقعا ای کاش بیش از یک مرتبه در سینما پخش می‌شد چرا که این فیلم از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و می توان گفت با هزینه تولیدی بیش از 40 میلیون دلار گرانترین فیلم تاریخ سینمای ایران است.

وي افزود: یکی از ویژگی‌های این فیلم این است که همه چیز در پرده قشنگ دیده می‌شود. این هم طبیعی است چون کارگردان آن مجید مجیدی کارگردان بسیار مشهور ایرانی است. شاید بسیاری از شما ایشان را با فیلم بچه های آسمان بشناسید که در سارایوو این فیلم مشهور است.

سپس نهاد کرشولیاکویچ، ريیس فستیوال بین‌المللی مس گفت: این برنامه‌ای است که به گونه‌ای کاملا مشهود، برنامه‌های فرهنگی و هنری این شهر را تقویت نموده است. به دلیل برگزاری این هفته فیلم، مردم بوسنی و هرزگوین می‌توانند نمونه‌هایی از آثار تولید شده در یکی از بهترین و باشکوه ترین سینمای جهان را ببینند.

فقط در سالهای جنگ جهانی دوم تولید فیلم در ایران متوقف شد هر سال در این کشور به طور متوسط بیش از 50 فیلم جدید تولید می شود. این را می توانید مقایسه کنید با اینکه ما در بوسنی و هرزگوین در طول سال یک فیلم تولید می کنیم. ایران کارگردانان مشهوری داشته و دارد. مثل مسعود کیمیایی که فیلمهایی را با موضوعات اجتماعی تولید می کرد. در فیلمهای او صحنه های هرزگی وجود نداشت و فکر

وی افزود: می‌توان گفت که بعضی کارگردانان بوسنیایی تحت تاثیر سینمای ایران قرار دارند. به عنوان مثال خانم آییدا بگیچ که فیلم مشهور او «برف» خیلی شبیه به فیلم‌های ایرانی است. یا خانم تاتاراگیچ یکی از اساتید دانشگاه سارایوو که علاقه ویژه‌ای به سینمای ایران دارد.

وی هم در ایران زندگی کرده و هم در جشنواره‌های فیلم آنجا شرکت نموده است. البته جالب است که بدانید علاقمندان به سینما در ایران از برخی آثار تولید شده در بوسنی نیز استقبال خوبی داشته اند. برای مثال فیلم شاهین شیشیچ به عنوان «سیاره سارایوو» جایزه نخست را در جشنواره فیلم تهران برده است.

در اين هفته سينمايي، فيلم‌هاي «محمد رسول ‌الله (ص)»، «به همین سادگی»، «فصل نرگس»، «یک حبه قند» و «روزهای زندگی» برای علاقمندان بوسنیایی اکران شد.

کد: 1060 | دوشنبه 14 اسفند 1396 ساعت 13:53
370
FCF News | دوشنبه 14 اسفند 1396 ساعت 13:53