امروز: شنبه 1399/03/10
×
«جشن سیمرغ و پروانه‌ها»؛ آغازی بر شکوفایی مجدد سینمای کودک و نوجوان

نویسنده فیلمنامه نیاز گفت: از هر فرصتی برای معرفی سینمای کودک و نوجوان استفاده کنیم که موجب آشتی دانش آموزان با فیلم کودک و نوجوان باشد اتفاق خوب و مبارکی است.

به گزارش روابط عمومی سی و ششمین جشنواره فیلم فجر،علی اکبر قاضی نظام درباره جشن «سیمرغ و پروانه‌ها» گفت: باید بستر مناسبی برای حضور جدی دانش آموزان در سینما توسط مسئولان آموزش و پرورش مهیا شود.

وی یادآور شد: یک نفر در آموزش و پرورش مسئول این مهم باشد و دیگر سازمان ها و نهادهای ذیربط به این فعالیت دسته جمعی کمک کنند و روزهای خاطره‌انگیز و مفرحی را در سینما برای دانش آموزان رقم بزنند.

این فیلمنامه نویس تاکید کرد: در ادوار گذشته در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برنامه زنگ سینما را اجرا کردیم که با استقبال خوبی مواجه شد، متاسفانه بعد از دو، سه سال به فراموشی سپرده شد.این حرکت ها منوط به مدیران علاقه مند و دوستدار کودک و نوجوان این مرز و بوم است.

قاضی نظام افزود: متاسفانه در این سالها شاهد بودیم که آموزش و پرورش مجوز برای فیلمهایی صادر می‌کرد که مناسب سن بچه‌ها نبود.

وی عنوان کرد: باید تفاهم نامه‌ای جدی و عملی بین سازمان های ذیربط برای حمایت از سینمای کودک و نوجوان منعقد شود و هرکدام به وظایف خود عمل کنند و با تغییر مدیریت این تفاهم نامه ملغی نشود.

نویسنده فیلم پایان کودکی گفت: تا زمانی که بستر مناسبی از نگارش فیلمنامه تا تولید و اکران آن و حمایت همه جانبه‌ای از این امر میسر نشود همه برنامه‌ریزی‌ها مقطعی خواهد بود، چنانکه در سالهای گذشته شاهد آن بودیم.

قاضی نظام ادامه داد: نویسندگان فیلمنامه و کارگردانان و تهیه کنندگان باید فیلمنامه و فیلمهایی را تولید کنند که بچه‌ها برای رفتن به سینما و دیدن آن رغبت داشته باشند.

وی اظهار کرد: انتخاب سناریو و تولید آن باید به گونه‌ای باشد که فیلم جذاب و خوش ساخت برای بچه‌های نسل امروز باشد، تا بچه‌ها پس از یکبار رفتن به سینمای کودک و نوجوان آن نوع فیلم و سینما را پس نزند.

این نویسنده تاکید کرد: همانگونه که اکران فیلم ها سرگروه دارند باید تعدادی از سینما ها را با یک سرگروه مشخص به فیلم‌های کودک و نوجوان اختصاص دهند تا تهیه کنندگان نگران اکران فیلم خود نباشند و در این زمینه نیز سرمایه گذاری کنند.

وی افزود: چنانچه حمایت های تشویقی جدی و قابل قبول جایگزین حمایت های شعاری مدیران گردد، نویسندگان و کارگردانان و تهیه کننده‌های جوان به سینمای کودک و نوجوان ورود می‌کنند و سینمای فعلی از منفعل بودن نجات پیدا می‌کند و از صرف تولید فیلم برای برگزار کردن جشنواره کودک و نوجوان پرهیز کنند.

قاضی نظام یادآور شد: سینمای کودک و نوجوان باید برای عبور از گرفتاری که دامنگیر آن شده است پوست اندازی مهمی در نویسندگان، کارگردانان و تهیه کنندگان و همچنین مدیران خود داشته باشد. آن وقت تهیه کنندگان بیشتری ترغیب به تولید فیلمهای کودکان و نوجوان خواهند شد که با بازگشت سرمایه نیز رو به رو باشد.

قاضی نظام با بیان اینکه اغلب حمایت ها در حد شعار باقی می ماند عنوان کرد: وقتی بوروکراسی سختی برای نویسنده، کارگردان و تهیه کننده داشته باشیم این گروه از ساخت فیلم کودک و نوجوان پشیمان میشوند و این مراحل سخت مانع از رشد این سینما خواهد شد. همه حمایت ها ابتر می ماند مثل برگزاری مسابقات فیلمنامه نویسی کودک و نوجوان که باعث خواهد شد نویسندگان علاقه مند چه حرفه‌ای و چه استعداد های خوب جوان کشورمان در این امر شرکت کنند.

این کارشناس سینمای کودک و نوجوان ادامه داد: وقتی اتفاقی ارزشمند در این زمینه رخ نمی دهد باعث نابودی استعدادهای جوان و خلاق در این زمینه خواهیم شد و اعتماد به نفس آنها از بین می رود و سرخورده و مایوس خواهند گشت.

وی با بیان اینکه آدم های خلاق جوان وبا استعداد زیاد در گوشه و کنار کشور عزیزمان داریم که می توانند با حمایت از تجارب افراد حرفه‌ای رو به رو گردند و حرکت نوینی را در سینمای کودک و نوجوان رقم بزنند گفت: اجرای موفق جشن «سیمرغ و پروانه‌ها» حرکت بسیار خوبی است زیرا دانش آموزان در ایام دهه فجر فیلمهای مخصوص خود را می بینند.

قاضی نظام گفت: امیدوارم این حرکت آغازی بر شکوفایی مجدد سینمای کودک و نوجوان باشد و پدر خوانده‌های این سینما دست از آن بکشند و فرصتی به جوانان با استعداد و خلاق بدهند.

وی تصریح کرد: اگر برای هر ماه از سال یک فیلم کودک و نوجوان در نظر بگیریم ما در سال به 12 فیلم کودک و نوجوان در ژانرهای مختلف احتیاج خواهیم داشت و می‌توان برای آنان برنامه ریزی دراز مدت و پایدار کرد، کافی است ریاست محترم سازمان سینمایی یک نفر را مسئول تام سینمای کودک و نوجوان مشخص نمایند و بودجه خوبی به این امر اختصاص دهند و این سینما را از دست شوراهایی که راه به جایی نمی برند خلاص نمایند تا فرصت خوبی برای این نوع سینما مهیا گردد.

به گفته وی، امکان دارد از تولید 12 فیلم فرد مسئول آن نتیجه را از همه فیلم ها نگیرد و دو فیلم به آن نتیجه مطلوب نرسند لیکن حداقل ۱۰ فیلم خوش ساخت و جذاب در ژانرهای مختلف برای کودک و نوجوان داریم.

قاضی نظام اظهار کرد: بیاییم راه‌های رفته شده را باز نرویم و از تجربه‌ها درس بگیریم و از استعدادهای جوان و خلاق بهره ببریم و به آن ها بها بدهیم . باورشان کنیم و سینمای جدید کودک و نوجوان را به دست پر کفایت آن ها بسپاریم.

وی افزود: نویسندگان خوبی با حمایت ما پرورش خواهند یافت و سینمای جذابی برای نسل امروز کودک و نوجوان درست خواهند کرد.

قاضی نظام تاکید کرد: امیدوارم با حمایت جدی فرصت مرده صبح سینماها را با حضور دانش آموزان زنده کنیم و شروع خوب و مستمری داشته باشیم.

«قهرمانان کوچک»، «دنیای کیف‌ها»، «فیلشاه»، «دزد و پری ۲» و «شکلاتی» به مدت پنج روز از۱۴ تا ۱۸ بهمن سال جاری در سالن‌های اصلی سینماهای مردمی جشنواره فیلم فجر در تهران شامل سینماهای: تماشا، کیان، راگا، ماندانا، استقلال، اریکه ایرانیان، مگامال ۱، جوان، چهارسو۱، فرهنگ۱، گراند سینما کوروش و سالن اصلی سینما آزادی و همچنین سینماهای منتخب نمایش دهنده فیلم‌های جشنواره در مراکز استان‌ها نمایش داده می‌شود.

جشن بزرگ «سیمرغ و پروانه‌ها» به‌ همت کارگروه تخصصی سینمای کودک بنیاد سینمایی فارابی و همکاری تشکل تازه تاسیس «مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان» که توسط جمعی از فعالان سینمای کودک شکل گرفته و همچنین مرکز مردم نهاد «سامانه اردویی مدارس» و نیز مشارکت ادارات کل آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های سراسر کشور برگزار می‌شود.

مدارس استان تهران برای استفاده از این برنامه و انجام هماهنگی حضور دانش آموزان خود در سالن‌های سینما می‌بایست از طریق شماره تلفن: ۷۵۲۵۹۰۰۰-۰۲۱ اقدام کنند.

کد: 1037 | دوشنبه 16 بهمن 1396 ساعت 13:22
659
FCF News | دوشنبه 16 بهمن 1396 ساعت 13:22