امروز: شنبه 1398/12/03
×
تابش در نوشتاری در پی برگزاری رویداد «خلق ایده» مطرح کرد:
امیدوار به ایجاد شغل «ایده پرداز» در سینما

مدیرعامل بنیاد سینمایی در پی برگزاری "رویداد خلق ایده" گفت:برای برگزاری این رویداد نوپا و خجسته می‌توان امیدوار بود تا در آینده نه چندان دور، شاهد مشاغل جدیدی در کنار دیگر صنوف سینمایی تحت عنوان «ایده پرداز» باشیم که البته با ترسیم و رعایت جنبه‌های حقوقی باید آن را نهادینه کرد.

علیرضا تابش در نوشتاری که در اختیار ایسنا پس از اختتامیه رویداد «خلق ایده» گذاشت،نوشت: «اساساً شکل‌گیری «استارتاپ ویکند»ها برپایۀ رویداد آموزشی - تجربی در سراسر دنیاست که معمولاً در طی 3 روز متوالی برگزار می‌شود. در این برنامه شرکت کنندگان پر انگیزه‌ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارتاپ، بازاریاب‌ها و طراحان گرافیک گرد هم می‌آیند تا طی ۵۴ساعت ایده‌هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و هر گروه ایده‌ای را اجرا کند.

ما امروز شاهد برگزاری اولین استارتارت ویکند در حوزۀ سینما هستیم که این اتفاق بسیار مهمی است.

استارتاپ‌ها معمولاً در حوزۀ تکنولوژی و فن‌آوری بیشتر نمود بیرونی دارند، زیرا نوآوری در حوزۀ پهناوری، مثل تکنولوژی با توجه به ذات آن به مراتب سهل‌تر از ارزش آفرینی در عرصۀ هنر بویژه هنری تحت عنوان فیلمسازی و سینماست. البته ما امروزه شاهد هستیم که دامنۀ اقدامات این گونه فعالیت‌ها به حوزه‌های سلامت، گردشگری و سایر عرصه‌ها ورود کرده که حوزۀ هنر به ویژه سینما هم از آن مستثنی نبوده است.

عمدتاً کشورهای توسعه یافته، امروزه به سمت راه‌اندازی «مراکز شتابده ی نوآوری» حرکت کرده‌اند و هدف آنها از برپایی این مراکز جذب و حمایت از افراد یا گروه‌هایی بوده که ایدۀ تجاری یا شرکت ثبت شده‌ای نداشتند و برای این که با ادبیات آن فعالیت و مراحل شکل‌گیری یک ایده به طور جدی و کسب و کار آشنا شوند، به این مراکز رجوع می‌کردند. حالا چه خوب است که ما بتوانیم با آغاز این راه، یک «مرکز نوآوری در سینمای ایران» داشته باشیم تا فیلمنامه‌نویسان زیادی تحت هدایت و حمایت این مرکز قرار بگیرند.

از دید من یکی از مهمترین دستاوردهای این رویدادها حرکت به سمت جهانی شدن است که امروز از الزامات صنعتی شدن سینما به شمار می‌آید.

متاسفانه در سینمای ایران مراکز نوآوری و شکوفایی ایده نداریم و امروز این اتفاق جرقۀ خوبی برای آغاز این مسیر خواهد بود. ما بیش از پیش نیازمند شکل‌گیری چنین اتاق‌فکرهایی برای تمرکز بر ایده‌های جدید و نوآور به خصوص در بخش فیلمنامه‌ هستیم.

ضعف در حوزۀ فیلمنامه از چالش‌های اصلی سینمای ایران است. محور اساسی و متمرکز هر فیلمنامه‌ای در ایده اولیه آن مستتر است. چه بسیار طرح‌ها و ایده‌هایی که به خاطر کم توجهی و غفلت نویسنده یا تصمیم‌گیرندگان مجال پرورش نیافته‌اند که البته این موضوع مختص به سینمای ایران نیست.

برای برگزاری این رویداد نوپا و خجسته می‌توان امیدوار بود تا در آینده نه چندان دور، شاهد مشاغل جدیدی در کنار دیگر صنوف سینمایی تحت عنوان «ایده پرداز» باشیم که البته با ترسیم و رعایت جنبه‌های حقوقی باید آن را نهادینه کرد.

بسیاری استارتاپ را فرهنگ نوینی برای اندیشه‌های نو و خلافیت بر فراز ایده‌های موجود می‌دانند که هدف از آن برطرف کردن مشکلات موجود در نقاط کلیدی است و جای تشکر دارد که این تیم جوان و با انگیزه با تغییر رویکرد به سمت هنری کردن این پدیده قدم برداشتند.

در حال حاضر در سینمای ایران و جهان، شاهد آثاری هستیم که دارای ایده‌های درخشانی هستند، اما متاسفانه به دلیل بی‌توجهی و بی‌تدبیری، به ارزش و اعتبار درخور و شایسته‌ای دست نیافته‌اند. برپایی این دوره، نوید «سینمای رویاپرداز» را بیش از هرچیز، برای دست‌اندرکاران صنعت سینما و به طریق اولی، برای مخاطبان بی شمارش فراهم خواهد کرد.

به نوبۀ خود امیدواریم «استارتارت ویکند» که الهام گیری خلاقانه از آن مدل فعالیت است ادامه پیدا کند و در سراسر ایران برگزار شود و سالانه شاهد برگزاری چندین و چند رویداد استارتارتی باشیم. در صورت وجود این جریان و گفتمان سازی برای آن می‌توان به روش‌های جدیدی برای حل مسائل فرهنگی و یا بهبود و ارتقاء کیفیت فرهنگی رسید.»

کد: 1299 | شنبه 06 مرداد 1397 ساعت 13:25
695
FCF News | شنبه 06 مرداد 1397 ساعت 13:25