امروز: شنبه 1399/03/10
×
جایزه بزرگ هیأت داوران جشنواره ساندنس آمریکا به «یلدا» رسید

«یلدا» ساخته مسعود بخشی برنده جایزه بزرگ هیأت دا‌وران ساندنس در بخش سینمای جهان شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، هیأت داوران مسابقه سینمای جهان در مهمترین جشنواره مستقل آمریکایی ساندنس، شب‌گذشته جایزه بزرگ خود را به فیلم «یلدا» ساخته مسعود بخشی اهدا کرد.

در بیانیه داوران آمده است: «در جهانی که با قوانین نمایشی و فراواقعی انتقام و شرافت اداره می‌شود، این فیلم غیرمنتظره معنای واقعی بخشش را باز می‌گوید. این ملودرام پرشور شما را بر لبه صندلی می‌نشاند و در چهارچوب همان نمایش رسانه‌ای که به چالشش می‌کشد، به تصویر در می‌آید.»

یلدا در حالی با استقبال گرم تماشاگران و منتقدین آمریکایی به کسب این جایزه مهم جشنواره نائل آمد که کارگردان فیلم با اعتراض به سیاست‌های تبعیض‌آمیز دولت آمریکا از حضور در جشنواره امتناع ورزید. بخشی در نامه‌ای خطاب به دبیران جشنواره عنوان کرده بود: «در این شرایط به جشنواره شما نمی‌آیم و کنار مردمی میمانم که سال‌هاست تحت تحریم، فشار، تبعیض، محرومیت و ممنوعیت تمام جنگ افروزان بیمار قرار دارند.

سه سال قبل نیز جایزه فیلمساز جهانی که هر سال از سوی موسسه ساندنس و رابرت ردفورد به استعدادهای سینمای جهان داده می شود، به کارگردان «یلدا» اهدا شده بود.

«یلدا» ساخته مسعود بخشی و به تهیه کنندگی علی مصفا، با مشارکت موسسه فرهنگی مستقل بن‌گاه و بنیاد سینمایی فارابی و حمایت ایرج تقی‌پور در نخستین حضور اروپایی خود در بخش «جنریشن» هفتادمین جشنواره جهانی برلین به نمایش درخواهد آمد.

Citation for Yalda GRAND JURY PRIZE:

This is an unexpected film about the real meaning of forgiveness, in a world that is governed by theatric surreal laws of revenge and honor, presented through an edge of your seat, intense melodrama that frames itself within the very media spectacle it critiques.

کد: 2158 | يكشنبه 13 بهمن 1398 ساعت 10:21
362
FCF News | يكشنبه 13 بهمن 1398 ساعت 10:21