امروز: يكشنبه 1398/02/29
×
جایگاه سینمای ایران در گفت و گو با فعالان رسانه ای لبنان؛
«ویلایی ها» در بیروت

فیلم سینمایی ایرانی «ویلایی ها» ساخته «منیر قیدی» در بیروت به نمایش درآمد. در حاشیه اکران این فیلم، فعالان رسانه ای لبنان در گفت و گو با ایرنا به بررسی جایگاه سینمای ایران پرداختند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی به نقل از ایرنا، این فیلم با عنوان «رصیف الانتظار» (پیاده راه انتظار) به همت جمعیت هنرهای لبنان «رسالات» و حمایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در سالن رسالات بیروت اکران شد.

ویلایی ها روایتی است از خانواده‌های فرماندهان دفاع‌مقدس که در سال 1365 در شهرکی نزدیک به جبهه‌های جنگ، حوادث گوناگونی را تجربه و روزهای پراضطرابی را سپری می‌کنند.

«ثریا قاسمی» در نقش «عزیز» مادر یکی از فرماندهان است که همراه نوه‌هایش وارد مجموعه ای ویلایی می‌شود. «طناز طباطبایی» در نقش «سیما» همسر «داود حکیمی» و عروس عزیز است که پس از مدتی از تهران می‌آید تا بچه‌های خود را به خارج از کشور ببرد. در این میان یک راننده بسیجی با نام «الیاس» است که هر وقت وارد مجموعه می‌شود، همه نگران می‌شوند که شاید خبر شهادت یکی از فرماندهان را بدهد.

ویلایی‌ها علاوه بر کسب سه سیمرغ بلورین و هشت نامزدی از سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر، مورد تحسین و قدردانی رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفته است

ویلایی ها، فیلمی ارزشمند در جنگ نرم
«علی ضاهر» مسئول یگان فعالیت های رسانه ای حزب الله، پیش از نمایش فیلم در سخنانی، ویلایی ها را یکی از آثار هنری برجسته درباره جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی دانست که هنرمندان ایرانی خلق کرده اند.

وی با بیان اینکه در جنگ نرم، شاهد هجمه وسیع فرهنگی از جمله در بخش فیلم و موسیقی هستیم، اظهار داشت: ما به دنبال آن هستیم که فیلم های دارای مضامین ارزشی و آثار هنری هدفمند را برای جامعه مان عرضه کنیم.

ضاهر گفت: مایل بودیم این فیلم را در این زمان که متعلق به مادران در لبنان است، به نمایش درآوریم؛ اما به دلیل آغاز سال جدید و نوروز و آداب و رسوم خاص ایرانیان برای عید، از حضور کارگردان و عوامل فیلم محروم هستیم.

روز مادر در کشور های عربی مثل لبنان، مصر، سوریه، بحرین، فلسطین، کویت، عربستان سعودی و یمن در تاریخ 21 مارس یعنی روز اول بهار است.

مسئول یگان فعالیت های رسانه ای حزب الله همچنین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بیروت گفت: رسالات، محلی است برای نمایش فیلم ها و آثار هنری ارزشمند که در ایران و کشورهای دیگر تولید می شود. در حال حاضر هنر حرفه ای ایرانی در موسیقی، نقاشی، نمایش، هنرهای تجسمی و سینما، به سطحی رسیده که قابل رقابت در سطح جهانی است.

وی افزود: ما سعی داریم تا مجموعه ای از فیلم های هدفدار ایرانی را در خلال فصل بهار و تابستان در بیروت و سراسر لبنان به نمایش بگذاریم تا عموم لبنانی ها علاوه بر آشنایی با هنر ایرانی، پیام این آثار را هم دریافت کنند.

اهمیت نمایش مجاهدت ها و پیروزی ها کمتر از جهاد و پیروزی نیست
«محمد فتحعلی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت، نیز در سخنانی پیش از نمایش این فیلم، گفت: رسانه های دشمن سعی در ایجاد یاس و نا امیدی در میان ملت های اسلامی و عربی دارند، تا آنها اسیر توهمات، اشغالگری، جهل و وابستگی باشند. در این میان سینما و هنر ایرانی نقشی اساسی در ایجاد وحدت و امید دارد و ادامه دهنده مسیر جهاد ملت ایران است.

وی افزود: اهمیت فداکاری ها، ایثارگری ها، و مجاهدت های ملت ایران در طول همه این سالها و اکنون ملت های منطقه، در محقق شدن پیروزی ها و دستاوردهای بزرگ برکسی پوشیده نیست و همگان به آن اعتراف می کنند.

سفیر ایران تاکید کرد: اهمیت حفظ، مستند کردن و انتشار این مجاهدت ها، ایثارگری ها، پیروزی ها و به طور کل حفظ فرهنگ مقاومت و آزادی، کمتر از خود جهاد و پیروزی نیست.

فتحعلی از فیلم ویلایی ها به عنوان اثری با همین هدف و ساخته شده بر مبنای نیکی، عشق و صداقت یاد کرد.

مجری لبنانی: فیلمی موفق در نشان دادن از خودگذشتگی خانواده ایثارگران
پس از نمایش این فیلم 90 دقیقه ای با ترجمه زیرنویس به زبان عربی، از برخی حاضران و تماشاچیان نظرشان را جویا شدیم.

خانم «منار صباغ» مجری شبکه تلویزیونی المنار لبنان، با اشاره به اینکه آثار سینمای ایران، از نظر کارگردانی و فیلمنامه آثاری متفاوت هستند، گفت: آنچه در یک اثر سینمایی اهمیت دارد، پیام فیلم است.

وی افزود: سینمای ایران به ما یاد داده است که همیشه با مردمش به ویژه ایثارگران و شهدا رابطه ای تنگاتنگ دارد.

صباغ گفت: هرکسی که این فیلم را می بیند، پی به از خود گذشتگی های شهدا و خانواده های شهدا و ایثارگران می برد، و این فیلم، در این زمینه خیلی موفق بود.

این مجری زن لبنانی، همچنین بازی ثریا قاسمی در نقش عزیز را ستود و او را بازیگری توانمند توصیف کرد.

خبرنگار لبنانی: روایت آنچه در پشت جبهه می گذرد
«محمد نسر» خبرنگار لبنانی هم در گفت و گو با ایرنا گفت: فیلم عالی بود، به ویژه کارگردانی برخی صحنه هایی که نگرانی و رنج های خانواده رزمندگان و شهدا را نمایش می داد.

وی افزود: به نظر می رسد همه چشم و گوش شان را به اخبار جبهه ها دوخته اند یا می دوزند، غافل از اینکه در پشت جبهه ها، خبرهای بیشتر و شاید مهمتری باشد. این بهترین فیلمی بود که رنج های خانواده های مجاهدان را به تصویر می کشد. کسانی که به فضل از خود گذشتگی شان، پیروزی ها و دستاوردهای بزرگ در جبهه ها محقق می شود.

نسر گفت: جنگی که به ایران تحمیل شد، مملو از صحنه های زیبای وفاداری و از خودگذشتگی است و در آن صحنه های غمباری وجود دارد که ما مجموعه ای از آن ها را در این فیلم دیدیم.

تحسین هنرمندان ایرانی توسط جوانان لبنانی
«فاطمه باز» نویسنده و کارگردان جوان لبنانی که این فیلم را از نظر فیلمنامه بسیار پسندیده بود، در مصاحبه با ایرنا گفت: این داستان خیلی خوب به پایان رسید، اینکه فیلم با شهادت یک نفر تمام نشد، و کسی که در ابتدا مخالف همه چیز بود به باوری رسید که مسئولیت خود را پذیرفت، بسیار عالی بود.

وی که از بازی طناز طباطبایی در نقش همسر داود بسیار لذت برده بود، ادامه داد: خانواده های رزمندگان مقاومت در کشور ما هم نقش حمایتی ویژه ای دارند و باعث می شوند تا جوانان و رزمندگان با آسودگی در جبهه ها نقش خود را ایفا کنند؛ امیدوارم ما هم بتوانیم فیلمی با این مضمون در لبنان بسازیم.

خانم «لمی یوسف» روزنامه نگار لبنانی هم خاطر نشان کرد: سینمای ایران با تمرکز بر روی زن، نقش او را با نقش مردانی که در جبهه ها هستند، برابر می داند. در این فیلم دیدیم که پیام فداکاری های زنان مانند پیام خون رزمندگان شهید است، و این نظر مرا خیلی به خود جلب کرد.

«محمد غصن» تصویربردار لبنانی هم با تحسین کار فیلمبرداری، و رنگ پردازی فیلم گفت: بینندگان، اول به تصویر نگاه می کنند و قبل از اینکه داستان را بفهمند، تصویر است که او را پای فیلم می نشاند.

وی افزود: دست اندرکاران این فیلم به چنین اصلی، توجهی ویژه داشتند؛ رنگ و تصویر فیلم به خوبی فضای جنگ را نشان می دهد، و در هر صحنه، این مسأله تأثیرگذاری بالایی داشت.

کد: 1113 | سه شنبه 07 فروردين 1397 ساعت 03:53
634
FCF News | سه شنبه 07 فروردين 1397 ساعت 03:53