امروز: سه شنبه 1398/01/06
×
پیام‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران ارشد سینمایی به سی‌اُمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان


سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
سی‌اُمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در حالی آغاز می‌شود که در انتظار آغاز به کار دولت دوازدهم و شکفته شدن جوانه‌های تازه امید برای سربلندی ایران عزیز به سر می بریم، جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان با نام اصفهان عجین است. دیاری که چشمه جوشان هنر اسلامی و مهد تمدن و فرهنگ اصیل ایرانی است و در طول تاریخ دین خود را به فرهنگ و هنر ایران زمین ادا کرده است.
رویدادهای بزرگ هنری حاصل اندیشه از تفکر هنرمندان آگاه و متعهدی است که برای اعتلا و سرفرازی میهن اسلامی گام برمی‌دارند. این جشنواره ارزنده نیز در سی‌اُمین دوره خود به بلوغ لازم برای بهره گیری از همه با ظرفیت‌های داخلی و بین‌المللی رسیده است.
این رویداد فرهنگی و هنری از آغاز تا به امروز، راه طولانی و دشواری را پشت سر گذاشته تا به نقطه اطمینان رسیده با است و از امروز نیز تا رسیدن به نقطه مطلوب، آینده‌ای مسئولیت‌آور و طولانی پیش رو داریم که جز با همت و عزم دلسوزان و تکیه بر تدبیر و امید و با نگاه به باورهای دینی و ملی طی نخواهد شد.
روند تکاملی برگزاری جشنواره مؤید این واقعیت است که با بهره‌گیری از تجربیات سال‌های متمادی، هر سال واجد ارزش‌های بیشتری می‌شود و این روند، نیل به مقاصد اصلی جشنواره را دست یافتنی می‌کند؛ اینکه در جشنواره امسال بخش پویانمایی به صورت مستقل و به شکل رقابتی گنجانده شده است، مایه خرسندی است و این مهم می‌تواند شروع تازه‌ای در تولید آثار پویانمایی در کشور و مقدمه حضور قدرتمند در صحنه‌ها و بازارهای بین‌المللی باشد.
انتظار آن است که با توجه به نقش متعالی هنر، چشم انداز روشنی را برای آینده نظاره گر باشیم تا از یک سو با ورود به عرصه‌های جهانی شاهد حضور هنرمندان و مهمانان برجسته‌ای که تجربیات و آثارشان مسیر پیشرفت و تکامل این هنر را برای ما تسهیل می‌کند باشیم و از دیگر سو، هنرنمایی فیلمسازان ایرانی با نگاه عمیق خود به فرهنگ بومی و اسلامی را با اتکا به عنصر سازنده رقابت سالم نظاره کنیم.
امیدوارم با توجه به کاستی های تولیدات فرهنگی و هنری ویژه کودکان و نوجوانان، این جشنواره بتواند الگویی موفق برای سایر بخش ها باشد.
وظیفه خود می‌دانم همراهی و همدلی مردم هنردوست و فرهنگ پرور اصفهان را ارج نهم و از همه دست اندرکاران برگزاری این جشنواره به ویژه استانداری و شهرداری اصفهان، سازمان امور سینمایی، بنیاد سینمایی فارابی، دبیرخانه و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان تقدیر و تشکر کنم.

مهندس محمد مهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی
سی‌اُمین بار است که متعهد می‌شویم به کودکان که برایشان دنیای بهتری بسازیم، تا دنیای بهتری بسازند.
سی‌اُمین بار است که آنها را به قضاوت در مورد فیلم‌هایی که برایشان ساخته شده فرامی‌خوانیم وآنها هر بار بزرگ منشانه کاستی‌هایمان را نادیده می‌گیرند و با نشاط کودکانه ما را تشویق می‌کنند.
سی‌اُمین بار است که برایشان تصویرمان را از دنیای آنها و نیازشان به نمایش می‌گذاریم و آنها که صداقتمان را می‌فهمند رضایتشان را به صفای کودکی وامی نهند.
باید باور کنیم کودک امروز، کودک دیروز و اساساً کودک هیج زمان دیگری نیست. به برکت فناوری، مرزی برای دیدن، محدودیتی برای دسترسی و حفاظی برای آسیب ها وجود ندارد.
بخواهیم یا نخواهیم برای خود صاحب زیبایی شناسی و فرهنگ تصویری نوینی شده‌اند و اگر آنها را نشناسیم و همچنان از کودک های گذشته بگوییم و بیان تصویری مان در کودکی مانده باشد، دیگر مارا نخواهند دید. حرفمان را نخواهد شنید، با ما قرابتی حس نخواهد کرد و رفاقتی پدید نخواهد آمد. دنیایشان را دیگران تصویر خواهند کرد و آینده شان را همان‌ها خواهند ساخت. نه بر پایه‌های فرهنگ و تمدن دینی ما بلکه بر سطح لرزان سراب‌ها.
حال که می‌خواهیم چهارمین دهه را آغاز کنیم متعهد شویم این دهه را صرف ساخت بنای شخصیتی عزیزان مان بر استوانه‌های اعتقادی و ارزش‌های ملی مان کنیم با مددگیری از دانش و تکنولوژی امروز تا دیده شویم، انتخاب شویم و موثر باشیم، تا ادای دین کنیم به آنها که باید به این میهن اسلامی ادای دین کنند.

علیرضا رضاداد دبیر جشنواره
بسم الله الرحمن الرحیم
میان سینمای کودک و نوجوان و پروانه‌ها و اصفهان پیوندی است دیرینه.
دلشان برای یکدیگر تنگ می‌شود و با آنکه بزرگ شده‌اند هنوز رویای کودکی‌شان را جستجو می‌کنند.
گاهی پروانه‌ها پر می‌کشند به آسمان و از فراز اصفهان، فرهنگ و تمدن ایران را در سینمای کودک و نوجوان می‌جویند و گاه سرک می‌کشند به کوچه پس کوچه‌های زندگی فرزندان این سرزمین و توشه می‌چینند از لحظه‌های شادی و غم آنان تا آن لحظه‌ها را به سینماگران بنمایانند و به تصویر بکشند هر آنچه فرزندان امروز این آب و خاک به آن دل بسته‌اند و انتظارش را می‌کشند.
و چه غرورآمیز است که دوباره می‌توانیم قامت رشید این جوان سی ساله را به تماشا بنشینیم از لا به لای یک جهان نقش و نگار، که نمی‌دانم چرا این جهان کامل را نصف جهان نام نهاده‌اند؟
با نقش‌های رنگارنگی که هنرمندان ایران و جهان در سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان زده‌اند، روزهایی پر از رنگ و نور و صدا و شادی برای همه کودکان و نوجوانان آرزو می‌کنم.

علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی
دوران کودکی را مغتنم می‌شماریم و عرصه نوجوانی را گرامی می‌داریم و کانون پر مهر خانواده را ارج می‌نهیم؛ چرا که باور داریم پیشرفت و در نوردیدن افق‌های تازه در قاموس تصاویر ماندگار و سینمای بالنده و نوین ایرانی یکی از عمده‌ترین و مهم‌ترین اسباب ارتقای نسل‌های آینده است.
بنیاد سینمای فارابی مفتخر است بر اساس تجربیات ارزنده خود که در سایه همدلی با هنرمندان فیلمساز ایران اسلامی حاصل شده، ضمن اشراف و وقوف به این امر، همواره در کنار نسل‌های مختلف، در صدد اعتلای مبانی تصویری مخاطبان آینده‌ساز برآمده است.
سال‌ها همراهی و همسویی این بنیاد با یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی کشور که همانا جشنواره بین‌المللی کودکان و نوجوانان یکی از بارزترین آنها محسوب می‌شود، خود، نمونه‌ای است از عزم جزم و اراده واثق این نهاد پویا تا با عنایت به بضاعت‌های تمام نشدنی نسل جوان ایرانی، شاهد شکوفایی و رشد بیش از پیش نوجویان و طالبان این میدان باشکوه باشیم. سینمای پرطرفدار و متین ایران، توانایی فتح قلل داخلی و بین‌المللی را داشته و دارد.
بنیاد سینمایی فارابی همچون سال‌های گذشته بسیار مصمم است تا با اتکا و اتکال به ظرفیت‌های تمام نشدنی هنرمندان ایرانی، شرایط اکران و نمایش فیلم‌های کودکان و نوجوانان را مهیا و فراهم کند تا اقشار قابل توجهی از مخاطبان فهیم این سرزمین بتوانند به اندازه وسع خویش از فضایل و ارزش‌های اصیل و نهفته فیلم‌های ایرانی سیراب شوند.
این بنیاد می‌کوشد تا با اجرای درست زنجیره‌ی سه گانه‌ی "تولید"، "جشنواره" و "اکران عمومی" در پویایی هرچه بیشتر سینمای کودکان و نوجوانان اهتمام ورزد و در عرصه بین‌الملل نیز کوشش مضاعفی در معرفی آثار در خور این حوزه خواهد داشت.
فرصت را مغتنم شمرده، ضمن تبریک مجدد به دبیر محترم و دست اندرکاران خدوم این جشن بزرگ، از درگاه خداوند متعال برای تمامی فیلمسازان ایرانی، آرزوی سربلندی و موفقیت می‌کنم.

مهدی جمالی نژاد شهرداراصفهان
در جهان تنش آلود معاصر، کودکان و نوجوانان بیش از هر چیز نیازمند صلح و آشتی‌اند تا در پناه آن آرامش را در لحظه لحظه زندگی خود تجربه کنند و بتوانند به مدارج عالیه علم و معرفت دست یابند.
بی شک، سینما ابزار نیرومند و سازوکار مناسبی است که می‌تواند ندای قلبی کودکان را در سراسر این گوی خاکی و نیز فریاد خفته و خاموش صلح طلبی آنان را به گوش جهانیان برساند.
ایمان بیاوریم که سینمای کودک و نوجوان با همه پیروزی هایی که تاکنون در قلمرو شکوفایی هنر،کشف استعدادها و ورود به دنیای خیال انگیز کودکان داشته، رسالتی بس بزرگ تر و فراتر از مرزهایی دارد که در دایره هنر تاکنون برای آن تعریف و توصیف می‌شود.
آری، هرگز نمی‌توان بر این رسالت تاریخی و سرنوشت ساز چشم فرو بست!
و هنوز هستند کودکانی که از زندگی دردآلود و فقیرانه‌ای که منجر به سوءتغذیه آنان می‌شود، رنج می‌برند، کودکانی که برای زنده ماندن، سرنوشتی جز کار مشقت بار و سخت ندارند! و چه اسفناک و اندوهبار است کودکانی که قربانی خشونت و جنگ می‌شوند. جنگ‌های خانمان‌سوزی که کودکان معصوم مناطق بحران زده جهان در شعله‌های خشم جنگ افروزان می‌سوزنند.
این رویداداهای تلخ و دل آزار گواه متقن و محرزی است بر وجوب و لزوم رسالت مندی سینمای کودک و نوجوان در دفاع از حقوق مسلم کودکانی که امروزه درگیر جنگ و دستخوش آسیب‌های بزرگ می‌شوند.
اسطوره شهر اصفهان، این نگین انگشتری هنر و خاستگاه فرهنگ و تمدن با گنجینه‌ای از اعتبارات و عناوین ملی و فراملی همچون«پایتخت فرهنگی جهان اسلام»،«شهر خلاق دوستدار کودک»،«شهر خلاق صنایع دستی» و «شهر دوچرخه‌ها» در قلمرو هنر هفتم نیز نشان افتخارات بزرگی را نصیب خود ساخته و «نشان» بین‌المللی جشنواره فیلم کودک و نوجوان را به نام خود کرده است.
و اینک پس از وقفه‌ای، دیگر بار با پیگیری و همت مدیران شهری، پروانه‌های سینمای کودک و نوجوان بر فراز آسمان شهر گنبدهای فیروزه‌ای به پرواز در می‌آیند.
چه نیکو و غرور انگیز است این رویداد شیرین که در حقیقت به همت و اشتیاق مردم فهیم شهر تاریخی و هنرپرور اصفهان، پرچم جشنواره به مهربانی برافراشته شده تا بالنده تر و با شکوه تر از پیش رو به اعتلاء حرکت کند.
تحقیقا این رخداد بزرگ فرهنگی، مردمان هنر دوست، فهیم و نازک خیال این سامان را سرزنده تر از پیش خواهد کرد.
برگزاری سی‌اُمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در اصفهان که به پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی موسوم شده است، فرصت دیگری است برای آیینه داری فرهنگ و تمدن غنی جهان شهر اصفهان و باز نمایی آن در نزد جهانیان و نیز مجالی است برای شناسایی استعدادهای شگرف و برتر در عرصه سینما، همچنین زمینه مساعدی است برای حمایت از آینده سازان تا آموزه‌های فرهنگ ایرانی اسلامی را از دریچه هنر سینما به نیکی ادراک کنند و به کار گیرند.
در خاتمه بر خود فرض مسلم می‌دانم که مراتب عمیق سپاسگزاری خود را از تمامی دستاندرکاران سی‌اُمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به ویژه اعضای سختکوش و ارجمند دبیرخانه که در طول ماه‌های گذشته تلاش شبانه روزی و سختی را پشت سرنهاده‌اند، ابراز نمایم و کامیابی و بهروزی تمامی کودکان و نوجوانان و تلاشگران سینمای کودک و نوجوان را از پیشگاه پروردگار بزرگ مسئلت می نمایم.

کد: 440 | پنجشنبه 15 تیر 1396 ساعت 14:00
551
FCF News | پنجشنبه 15 تیر 1396 ساعت 14:00