امروز: سه شنبه 1398/01/06
×
داستان‌های ستاره و دوست فضایی‌اش در «کاتی و ستاره»


نشست رسانه ای فیلم «کاتی و ستاره» صبح امروز در هتل کوثر اصفهان برگزار شد.

به گزارش ستاد اطلاع رسانی سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان نشست خبری فیلم های کودکان و نوجوانان، فیلم سینمایی «کاتی و ستاره» با حضور رضا مجلسی کارگردان، بیتا منصوری تهیه‌کننده و آوا یونس‌نژاد بازیگر فیلم حضور داشتند.

مجلسی با اشاره به اینکه «کاتی و ستاره» نخستین فیلم بلند او در ژانر کودک و نوجوان است، اظهار کرد: سابقه فعالیت‌هایم بیشتر در حوزه فیلم‌های مستند بوده و چند کار داستانی در حوزه کودک نیز انجام داده‌ام، اما این فیلم نخستین سینمایی است که در حوزه کودک و نوجوان کارگردانی می‌کنم.

او ادامه داد: امکانات سینمای امروز کمک می‌کند که اصل قضیه یعنی روایت قصه را بهتر روایت کنیم. مطمئنا نمی‌توان این فیلم را با یک اثر هالیوودی مقایسه کرد، چون آن‌ها شرایط و تجهیزات و ابزاری دارند که قابل قیاس با ما نیست. برای فیلم ما و در بخش جلوه‌های ویژه یک گروه سه نفره کار می‌کردند و البته هنوز جا دارد، اما کاری که انجام داده‌ایم، به شکلی نیست که مخاطب را پس بزند و امیدواریم نسخه‌ای که برای اکران حاضر می‌شود ایرادهای کوچک فنی را هم برطرف کنیم.

این کارگردان با اشاره به اینکه برای پیش بردن بخش‌هایی که آوا با کاتی که شخصیتی خیالی است، عنوان کرد: در این قسمت بیشتر از تخیل آوا کمک گرفته بودیم به هر حال بخشی از بازیگری ارتباطی است که دو کاراکتر به یکدیگر می‌دهند و اگر بازیگر جلوی آوا حضور داشت، ایفای نقش او فرق می‌کرد.

مجلسی همچنین با بیان اینکه بخت و اقبال با آن‌ها همراه بوده تا با بیتا منصوری همکاری کنند، بیان کرد: با پیگیری‌ها و انرژی ایشان فیلم به سرانجام رسیدو درست است که باید به سمتی حرکت کنیم که ساز و کار سینما هم درست و مستقل شود، اما این اتفاق به راحتی نمی‌افتد و به هر حال فیلمسازی نیازمند حمایت است.

منصوری نیز با اشاره به همکاری‌اش با مجلسی کارگردان اثر توضیح داد: آقای مجلسی با رزومه‌ای که در فیلمسازی مستند داشتند، مجوز فیلم اولی را گرفته بودند و ما جلسه‌ای در دفتر ایشان که در رشت بود گذاشتیم. برای ساخت این فیلم می‌خواستند عوامل ساخت فیلم از شهر خودشان باشند و ما هم بر اساس همین پیشنهاد جلو رفتیم و افرادی که در این فیلم حضور دارند، هیچ‌کدام از اعضای خانه سینما نیستند و سعی کردیم مرکز زدایی در این زمینه داشته باشیم.

او ادامه داد: البته هنوز هم این تعهد وجود دارد که تهیه‌کننده عوامل فیلم را اعضای خانه سینما انتخاب کند. اما چون از طرف برخی از اعضای بخش اجرایی خیلی رعایت نشده بود، من هم فکر کردم می‌توان از آن عبور کرد، البته برخی از عوامل ما از جمله مدیر فیلمبرداری و مشاور پروژه ار اعضا بودند.

این تهیه‌کننده همچنین تاکید کرد: فیلم هنوز نسخه نهایی نیست و با مهلت چند روزه‌ای که از دفتر جشنواره گرفته بودیم، هم به نظرمان هنوز نتیجه نهایی نشده است و وقتی نمایش فیلم را دیدیم، به نظرمان هنوز در بخش صدا و جلوه‌های ویژه جای کار دارد.

منصوری درباره میزان استقبال در جشنواره کودک و نوجوان نیز گفت: سال‌های قبل جشنواره در پاییز بود، برای خود من و خیلی از دوستان این موضوع پیش آمده بود که شاید به دلیل همکاری مدارس سالن‌های سینما پر می‌شد، اما امسال که در تابستان برگزار شد، دیدیم که خانواده‌ها از سینما رفتن لذت می‌برند و پدر و مادرها دوست دارند با بچه‌ها به سینما بروند.

این تهیه‌کننده یادآور شد: استقبال از یک جشنواره در روزهای سوم و چهارم آن اتفاقی است که رخ می‌دهد، اما جشنواره کودک از روز و سانس اول همینقدر پر شور بوده و این نشان می‌دهد هم جشنواره جای خودش را پیدا کرده هم اطلاع‌رسانی به خوبی انجام شده است.

منصوری همچنین بابیان اینکه اکران فیلم کار سختی است، گفت:اکران مقوله سنگینی است و تعداد زیادی فیلم در صف اکران مانده‌اند و امیدواریم اتفاق خوبی برای این فیلم بیفتد.

وی همچنین درباره بودجه فیلم اظهار کرد: در همه جشنواره‌ها فیلم‌هایی با بودجه مختلفی حضور دارند. اما این فیلم کاملا مستقل است و هیچ پولی از جایی نگرفته، با بودجه کم ساخته شده و ما هم از نتیجه آن راضی هستیم.

یونسی نژاد: نقش یک دختر شمالی را داشتم که وقتی کاتی به زمین می‌آید با ستاره دوست می‌شود، سکانس‌هایی که با کاتی بودم، کسی جلوی من نبود و بعدا انیمیشن اضافه شده بود. هرکسی از آدم فضایی تصور خاصی دارد، من هم با آن تصوری که داشتم توانستم نقش را بازی کنم. تصور خودم را از یک فیلمی گرفته بودم که قبلا دیده بودم که آدم فضایی‌ها به زمین آمده بودند و با یک پسربچه دوست شده بودند.

کد: 437 | پنجشنبه 15 تیر 1396 ساعت 11:41
476
FCF News | پنجشنبه 15 تیر 1396 ساعت 11:41