امروز: چهارشنبه 1397/12/29
×
کارگردان نروژی:
قصه خاکستری کوچیکه برگرفته از یک داستانی نام آشنا در نروژ است


نشست فیلم سینمایی خاکستری کوچیکه پر سر و صدا اثر کشور نروژ با حضور کارگردان و تهیه کننده این اثر صبح امروز در هتل کوثر اصفهان برگزار شد

به گزارش ستاد اطلاع رسانی سی امین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان؛ پدر همدال نس در ابتدای این نشست اظهار کرد: این نخستین تجربه کارگردانی من است و پیشتر چند کار را برای کودک تهیه کردم این اثر سه گانه است و امروز شاهد نمایش اولین بخش از این سه گانه هستیم.

وی یادآور شد: قصه فیلم ما روایتی معروف است و همه بچه های نروژ با این داستان آشنایی دارند و کتاب های متعددی در این باره نوشته شده و ما این اندیشه را داشتیم که این داستان را به سینما بیاوریم.

این کارگردان افزود: می خواستیم این امکان را فراهم آوریم که بچه ها با این اثر فرصتی فراهم شود کودکان ۵تا ۸ سال به تماشای اثری جذاب بنشینند.

همدال نس عنوان کرد: فیلم ما در ایرلند فیملبرداری شد و چشم اندازهای این کشور شبیه نروزهستند. تصمیم گرفتیم جایی را برای ساخت فیلم درنظر بگیریم که فضایی رویایی و افسانه ای داشته باشد.

وی در پاسخ به رضا درستکار مجری منتقد این نشست درباره الهام گرفتن کارگردان از سینمای آمریکا گفت: قبل ساخت این اثر سینمایی خیلی به فیلم ای تی فکر کردیم و از سینمای آمریکا الهام گرفتم. ما با تراکتوری روبرو هستیم که زنده است.

این کارگردان یادآور شد: درباره صحنه های شبیه وسترن در فیلم، تصور می کنم شاید آثار سرجیو لئونه اثری نداشته باشه اما جدیت این بخش از صحنه به بچه ها منتقل می شود و این بخش ها برای پدر و مادرها نیز جذاب است.

همدال نس در پاسخ به یکی از خبرنگاران حاضر در نشست ادامه داد: خیلی از قصه ها بی زمان هستند و با ورود به محیطی جدید، روایت کهنه نمی شود و مشکلی با ساخت فیلم هایی با موضوعات مشابه ندارم.

وی درباره ایران و شهر اصفهان گفت: قبل از حضور در ایران به دلیل علاقه به فرهنگ و تاریخ  برای دیدن این کشور هیجان زده بودم و معماری شهر و بازارهای شهر را دیدم و این معماری بسیار با معماری غربی متفاوت است. آرامش اینجا برای من بسیار جذاب بود و هرجایی می روم تصور می کنم سقف سبز رنگی روی سر من گسترده شده است و حتا از کشور خودم نروژ بهتر با مردم ارتباط گرفتم. از روزی که اینجا امده ام هر شب یک ساعت درباره فرهنگ ایران مطالعه مجازی می کنم و ایران تاریخ گسترده ای دارد.

این کارگردان با اشاره به موفقیت جشنواره فیلم کودک این مهم را به برگزار کنندگان آن تبریک گفت.

هدفگذاری مخاطبان فیلم

دیوکه بیورکلی گراور تهیه کننده این اثر سینمایی نیز اظهار کرد: تهیه کننده ای نروژی هستم و در مدرسه دیوی همرز درس خواندم و ۸ سال است با کمپانی تهیه کننده فیلم همراهی می کنم و ۶ فیلم برای کودکان ۳ تا ۸ سال ساخته ام.

وی یادآور شد: تمام آثاری که تولید می کنیم برای گروه هدفی خاص تهیه می شود و می خواهیم اثرمان با آن گروه خاص ارتباط برقرار کند و می خواهیم بحث آموزشی و ارزشی را در اثرمان برای گروه سنی خاص داشته باشیم.

این تهیه کننده نروژی یادآور شد: هدف ما ساختن فیلمی برای جلب منتقدان و یا پدر و مادرها نبود و به دنبال جلب نظر بچه ها بودیم.

گراور ادامه داد: این دنیای فانتزی در نروژ ۲۰ سال روایت می شد و تلاش کردیم زندگی و رنگ و تحرک و پویایی را ایجاد کنیم. خوشبختانه این فیلم در نروژ خوب فروخت و ۱۰۰ هزار نفر این اثر را در کشور ما که ۵ میلیون مخاطب دارد تماشا کردند.

وی گفت: روایت چندباره این قصه مشکلی ایجاد نمی کند و باید توجه داشته باشیم ما باید فیلم را به گونه ای می ساختیم که مخاطبان نروژی در درجه اول ارتباط برقرار کند و امیدوار هستیم که

این تهیه کننده نروژی درباره اصفهان یادآور شد: روز گذشته به اصفهان رسیدم و مشتاقم در روزهای آتی قسمت های بیشتری از این شهر را ببینم.

رضا درستکار منتقد و مجری این برنامه نیز اظهار کرد: در جهان بیش از ۶۰۰۰ هزار فیلم ساخته می شود و موضوعات اصلی به ۳۰ عنوان می رسد . ما اجراهای متعددی از یک موضوع می بینیم

وی یادآور شد: از نگاه جهانی اگر فیلمی ۴ تا ۵ دقیقه فضای نو ایجاد کند کار خود را کرده است. این فیلم یک روایت فولکلور دارد و شاید با فرهنگ ما متفاوت باشد. این فیلم متریال لازم، عنصر فانتزی و کارگردانی مناسب دارد و کارگردانان حاضر در این جشنواره بسیار باسواد هستند.

این منتقد و کارشناس سینما تصریح کرد: اینکه به سینمای وسترن و فانتزی ارجاع می دهد نشان از سطح دانش سینمایی این افراد دارد. نمی توانیم از نگاه بچه ها فیلم را تعریف کنیم باید از منظر فیلم حرکت کنیم. من کودکی در درونم وجود دارد که از این فیلم لذت می برم.

کد: 331 | سه شنبه 13 تیر 1396 ساعت 11:15
306
FCF News | سه شنبه 13 تیر 1396 ساعت 11:15