امروز: شنبه 1397/12/04
×
از سوی سی‌امین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان معرفی شدند؛
داوران بخش فیلمنامه‌های اقتباسی گروه حرفه‌ای و اندیشه های نو هفتمین مسابقه فیلمنامه‌نویسی


اسامی داوران بخش فیلمنامه‌های اقتباسی گروه حرفه‌ای و اندیشه های نو از سوی دبیرخانه سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اعلام شد.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، ابراهیم فروزش، سیاوش گلشیری، مرجان اشرفی‌زاده، مسعود کرامتی، محمود اربابی، فریدون فرهودی و فرهاد توحیدی به‎ عنوان داوران بخش فیلمنامه‌های اقتباسی در گروه حرفه‌ای و اندیشه های نو هفتمین مسابقه فیلمنامه‌نویسی سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان انتخاب شدند.

سوابق و فعالیت‌های داوران بخش فیلمنامه‌های اقتباسی

ابراهیم فروزش
ابراهیم فروزش متولد ۱۳۱۸ تهران و فارغ‌التحصیل كارگردانی از دانشكده هنرهای دراماتیك است. او فعالیت هنری را سال ۱۳۴۹ با عهده‌دار شدن سرپرستی مركز سینمایی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان آغاز كرد و سینما را در سال ۱۳۵۲ با نگارش فیلمنامه فیلم كوتاه «سیاه پرنده» تجربه كرد. فروزش نخستین فیلم‌اش را با نام «کلید» در سال ۱۳۶۵ کارگردانی کرد و دومین ساخته وی،«خمره» در سال ۱۹۹۴ میلادی برای اولین بار جایزهیوزپلنگ طلایی را برای سینمای ایران از جشنواره لوکارنو به ارمغان آورد. «مرد کوچک»، «بچه‌های نفت»، «هامون و دریا» و «زمانی برای دوست داشتن» از دیگر آثار مطرح اوست.

سیاوش گلشیری
سیاوش گلشیری متولد ۱۳۵۸، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد پژوهش هنر از دانشگاه علم و فرهنگ و دانشجوی دکتری پژوهش هنر دانشگاه علوم و تحقیقات  تهران است.او یکی از ۳۳ داور بخش استعدادیابی سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه ایران–تهران ۱۳۹۵، استاد نمونه کشوری بخش فیلمنامه‌نویسی در انجمن سینمای جوانان ایران در سال‌های ۹۱ و ۹۲، رئیس هیأت داوران اولین  و دومین جشنواره سراسری دانشجویی داستان کوتاه زاینده‌رود در اردیبهشت ۹۴ و خرداد ۹۶، داور بخش فیلمنامه‌های کوتاه بخش حمایتی شهرداری اصفهان، در جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در سال‌های ۹۳،۹۲ و ۹۴  و عضو شورای فیلمنامه در انجمن سینمای جوانان دفتر اصفهان است. برگزاری جلسات نقد کتاب به صورت هفتگی در مرکز آفرینش‌های ادبی قلمستان شهر کتاب اصفهان، جلسات سه‌شنبه‌های داستان دانشگاه اصفهان به عنوان منتقد از سال ۹۱ تاکنون و شرکت در جلسات نقد و بررسی فیلم‌های ایران و جهان در تالار هنر، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه آزاد نجف‌آباد و ... به عنوان منتقد از دیگر فعالیت‌های اوست.او همچنین نویسنده رمان «تمام بندها را بریده‌ام»در سال ۹۱ و تقدیر شده در دومین جایزه ادبی بوشهر و نامزد سومین جایزه کتاب سال هفت اقلیم، نویسنده مجموعه داستان «مثل کسی که از یاد می‌رود» در سال ۹۳، نویسنده مقاله «مدرنیسم و پسامدرنیسم در داستان» در کتاب «کتابت روایت»در سال ۹۵، نویسنده بخش «نقد فیلمنامه» در مجله سینمایی «صنعت سینما» از سال ۸۳ تا ۹۱ است و سابقه همکاری با دیگر نشریات ادبی و سینمایی به عنوان منتقد را دارد. گلشیری همچنین سابقه تدریس فیلمنامه‌نویسی در انجمن سینمای جوانان اصفهان از سال ۸۳ تاکنون، تدریس فیلمنامه فیلم کوتاه از سال ۹۱ تاکنون در موسسه آموزشی فن‌آوران حکیم و از سال ۹۳ تاکنون در موسسه فیلم‌ساز، تدریس تاریخ هنر در دانشگاه علمی - کاربردی نقش جهان از سال ۸۹ تا ۹۱، تدریسروش تحقیق در هنر در موسسه آموزش عالی بزرگمهر از سال ۸۷ تا ۹۱، تدریس داستان‌نویسی در مرکز آفرینش‌های ادبی قلمستان از سال ۸۹ تا ۹۲ و مرکز شماره ۳ جهاددانشگاهی واحد اصفهان از سال ۹۰ تا ۹۱ و همچنین موسسه رویش مهر ۹۳ تاکنون را دارد.

مرجان اشرفی‌زاده
مرجان اشرفی‌زاده، متولد سال ۱۳۶۰ در شهر تهران و دانش آموخته کارگردانی سینما در مقطع کارشناسی و ادبیات نمایشی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشکده سینما–تئاتردانشگاه هنر است.آغاز فعالیت او با نگارش و ساخت فیلم کوتاه از سال ۱۳۷۹ بود و ساخت بیش از ۲۰ فیلم کوتاه، داستانی و مستند از جمله «جادوگر»، «کائوس»، «یده و خونوش»، «آن بالا آمنار جاده»، «از منهای یک»، «فصل هفتم» و ...، ساخت ۵ فیلم تلویزیونی «قفل سیغی کلید»، «نامه‌های خیس»،«عصر مهربانی»،«بهار نارنج» و«۳روز و ۲ شب»، ساخت فیلم سینمایی«آبجی» در سال ۹۵-۱۳۹۴، ساخت مینی سریال«گریدی»(در دست ساخت) از جمله فعالیت‌های فیلمسازی اوست.او تاسیس کارگاه فیلمنامه از سال ۱۳۸۶ و نگارش فیلمنامه‌های بلند داستانی از جمله فیلمنامه فیلم «آذر» و «آهسته در سکوت» به کارگردانی فرزاد موتمن، « آراز» ساخته سینا گنجی و ... را در کارنامه خود دارد.

مسعود کرامتی
مسعود كرامتي متولد ۱۳۳۵ تهران، فارغ التحصيل هنرهاي نمايشي از دانشكده هنرهاي زيبا دانشگاه تهران است. او فعاليت هنري را در سال ۱۳۵۵ با تئاتر آغاز كرد و نخستين تجربه‌اش در سينما عروسك‌گرداني در فيلم «شهر موشها» ساخته مرضيه برومند و محمدعلي طالبي است. كرامتي سال ۱۳۷۱ مؤسسه سينمايي «كارنامك» را تأسيس كرد.

محمود اربابی
محمود اربابي متولد ۱۳۴۰ در تهران و دارای مدرک کارشناسی فيلمنامه‌نويسي از دانشكده صدا و سيما، کارشناسی ارشد كارگرداني و بازيگري تئاتر از دانشگاه تربيت مدرس و دكتراي پژوهش هنر از دانشگاه هنر است.او نويسنده فيلمنامه‌هایی همچون «آرزوهاي بايگاني شده»در سال ۱۳۸۷، «ليلي در پاييز» در سال ۱۳۸۸، «آواي نقاره‌ها» به كارگرداني جواد مزدآبادي در سال۱۳۸۸ برای شبکه ۲ سیما، «تاور كرين»، «زندگي با چشمان بسته» به كارگرداني رسول صدر عاملي در سال ۱۳۸۹ و «برج آرام» به كارگرداني مسعود اطيابي در سال ۱۳۸۹ است. اربابی مدرس و رئيس انجمن سينماي جوان كرج در سال ۱۳۶۶، عضو شوراي فيلمنامه وشوراي توليد فيلم حوزه هنرياز سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۰، مدير مركز تحقيقات فيلم حوزه هنرياز سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۲، اولين مدير مدرسه كارگاهي فيلمنامه‌نويسي حوزه هنري از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۰، مدير گروه آموزش توليد دانشكده صداوسيما از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰، معاون فرهنگي بنياد سينمايي فارابياز سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۲، مدير تحصيلات تكميلي دانشكده صداوسيمااز سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۲، عضو شوراي سياست‌گذاري، داوري و انتخاب جشنواره فيلم فجراز سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۲ و از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸، مديركل گسترش و آموزش نيروي انساني سينماي كشوراز سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴، مديركل ارزشيابي و نظارت سينماي حرفه‌اي كشوراز سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸، دبير علمي سمينار سينما واقتباس فرهنگستان هنر در سال ۱۳۸۴، عضو شوراي انتخاب و داوري جشنواره سينماي جوان، عضو شوراي انتخاب جشنواره فيلم كوتاه، عضو هيئت علمي دانشكده صداوسيما، رئيس مركز آموزش سازمان صداوسيما، رئیس مرکز علمی کاربردی رسانه، معاون آموزش و پژوهش دانشگاه صدا و سیما بوده است.فعاليت در ماهنامه هنري سوره از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۰، تدريس در دانشكده صدا و سيما از سال ۱۳۶۷ تاكنون در زمينه‌هايفيلمنامه‌نويسي، شناخت عوامل نمايش، تاريخ سينما و تلويزيون، اخلاق حرفه‌اي رسانه (تلويزيون و سينما)، تلويزيون و مطالعات فرهنگي مقطع كارشناسي ارشد، پژوهش در برنامه‌سازي مقطع كارشناسي ارشد، مباني برنامه‌سازي تك دوربينه و برنامه‌سازي تك دوربينه از دیگر کارهای اوست.او همچنین در کنارفعاليت‌هاي پژوهشياستاد راهنماي پايان‌نامه دانشجويان مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد دانشگاه سوره و دانشگاه هنر و دبير علمي همايش اقتباس سينمايي و ادبيات برگزارشده توسط فرهنگستان هنر در سال ۱۳۸۵ بوده است. ترجمه كتاب Media ethics (در دست ترجمه)، ترجمه کتاب «سینما و شهر» به همراه میترا علوی طلب و تالیف کتاب «کنداکتور در تلویزیون» به همراه فرشته دیهیم نیز از دیگر فعالیت‌های فرهنگی و پژوهشی اربابی محسوب می‌شود.

فریدون فرهودی
فریدون فرهودی متولد ۱۳۳۰ و کارشناس کارگردانی از دانشکده هنرهای دراماتیک تهران است. آغاز فعالیت او از سال ۱۳۵۹ بوده و کارگردانی ۱۰ تله فیلم (فیلم تلویزیونی)، کارگردانی ۴ سریال، نگارش ۱۱ فیلمنامه سینمایی، ۸ فیلمنامه تلویزیونی و ۵ سریال تلویزیونی را در کارنامه دارد.او حدود  ۱۴ سال سابقه تدریس فیلمنامه‌نویسی دارد و از سال ۱۳۷۰ کارشناس و مشاور فیلمنامه‌نویسی بوده است.

فرهاد توحیدی
فرهاد توحیدی متولد ۱۳۳۵ رشت و فارغ‌التحصیل ادبیات دراماتیک از دانشکده هنرهای دراماتیک است.او دبير چهاردهمين جشن خانه سينما و در اوایل دهه نود رئیس هیئت مدیره خانه سینما و دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران در دوره پنجم و دوره ششم بوده است. فرهاد توحیدی شش بار کاندیدای دریافت جایزه بهترین فیلمنامه از جشن خانه سینما و جشنواره فجر شده است و از مهمترین فیلمنامه‌هایش می‌توان به «دنیا»، «پرونده هاوانا» به کارگردانی علیرضا رئیسیان و «پاداش سکوت» ساخته مازیار میری اشاره کرد. نگارش فیلمنامه‌های سینمایی«مردعوضی»،«مربای شیرین»،«به آسمان نگاه کن»، «گاهی»،«توکیو بدون توقف»، «مجردها»، «راه طی شده»، «پاداش سکوت»، «بی وفا»، «هفت و پنج دقیقه»  و «شهر موشها ۲» از دیگر آثار توحیدی است.

سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان از ۹ تا ۱۵ تیر در اصفهان برگزار می‌شود.
کد: 228 | يكشنبه 28 خرداد 1396 ساعت 15:08
622
FCF News | يكشنبه 28 خرداد 1396 ساعت 15:08