امروز: جمعه 1397/12/03
×
حسین قناعت:
بقای سینمای کودک وابسته به جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان است


حسین قناعت معتقد است، اگر جشنواره کودک نبود، چراغ سینمای کودک نیز خاموش می‌شد و در زمانی که فیلم‌های کودک اکران نمی گرفتند، جشنواره باعث شد که بنیاد سینمایی فارابی برای فیلم های کودک سرمایه‌گذاری کند.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی و به نقل از خبرآنلاین، حسین قناعت، کارگردان و نویسنده سینما درباره میزان تاثیر این جشنواره بر تولیدات سینمایی کودک و نوجوان، گفت: در سال‌هایی که فیلم کودک اکران نمی‌گرفت، تنها چراغ روشن این ژانر، جشنواره کودک بود، چون باعث می‌شد بنیاد سینمایی فارابی برای این گونه سینمایی، سرمایه بگذارد، آن هم در زمانی که هیچ تهیه کننده‌ای در بخش خصوصی حاضر به تهیه فیلم‌های کودک نمی‌شد.
او ادامه داد: اگر جشنواره کودکان و نوجوانان نبود، شاید امروز، همین سینمای کودک را هم نداشتیم و این جشنواره بود که باعث تولید آثار و رقابت فیلم‌ها می‌شد و امروز هم باعث ورود فیلم‌های کودک به چرخه اکران می‌شود که این اتفاق خوبی است.
قناعت درخصوص اهمیت برگزاری این جشنواره به خبرآنلاین گفت: جشنواره اهمیت زیادی دارد و می‌توان گفت که اگر این جشنواره برگزار نشود، عامل بقای سینما کودک نیز از بین خواهد رفت و تداوم برگزاری آن، باعث افزایش تولید برای کودک خواهد شد.
این کارگردان درباره بخش بین‌الملل جشنواره کودک نیز توضیح داد: جشنواره کودک سال‌ها است که بخش بین‌الملل دارد و آثار کودک کشورهای مختلف را به نمایش در می‌آورد که برگزاری این بخش و برپایی جشنواره در ابعاد بین‌المللی کار مفیدی است و باعث گردهمایی فیلمسازان کودک در کنار هم می‌شود که اینگونه بستری برای تعامل به وجود می‌آید.
او راجع به تاثیری که سینمای کودک بر روند تربیتی کودکان دارد، بیان کرد: آن چه که مشخص است، ارتباط زیاد کودکِ امروز با هنر سینما است و می‌توان گفت، ارتباط او با هنر هفتم، که کامل‌ترین هنر است، از دیگر هنرها بیشتر بوده و این به دلیل پیشرفت تکنولوژی و رابطه ی بسیارِ کودک امروز با تصویر است.
قناعت ادامه داد: چون کودک به تصویر عادت دارد، سینمای کودک می‌تواند با تصاویر هدفمندی که ارائه می‌دهد، پیام خود را به کودک نشان داده و بر او تاثیر بگذارد و به اعتقاد من سینمای کودک باید از دو عامل سرگرمی و مفهوم برخوردار باشد و البته اعضای شورای راهبردی سینمای کودک نیز به این مفاهیم توجه دارند و نگاه آنها ساخت فیلم‌های مفهومی و سرگرم کننده برای بچه‌ها است.
کارگردان «دزد و پری»، در خصوص چگونگی ورود فیلمسازها به دنیای کودک گفت: کارگردانی که در حیطه کودک کار می‌کند، باید با کودک درونش فیلم بسازد و فیلمساز باید به روز باشد، چرا که کودکان امروزی به دلیل گسترش ابزارهای الکترونیکی، با نسل‌های پیشین متفاوت هستند.
او ادامه داد: مسئله دیگر این است که دنیای کودکان امروز پر از تصویر است و بچه‌ها در دنیایی که پر از سرعت است، با تصاویر رشد می‌کنند و به همین دلیل بحث ریتم در کار کودک اهمیت می‌یابد و فیلم‌ساز ملزم به ساخت فیلمی خوش ریتم می‌شود و برای همین است که کارگردان باید با کودکان و بچه های نسل امروز آشنایی داشته باشد.
این کارگردان افزود: مساله مهمی که در تولید فیلم و برقراری ارتباط با کودک حائز اهمیت است، توجه اثر به مخاطب کودکش است که فیلم‌ساز باید از رده سنی و خواسته‌های مخاطب خود اطلاع داشته باشد و براساس آن به تهیه و تولید بپردازد.
او در پایان گفت: من به جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان امید دارم و می‌دانم که جشنواره تاثیرگذاری است.
کد: 141 | شنبه 23 ارديبهشت 1396 ساعت 09:10
508
FCF News | شنبه 23 ارديبهشت 1396 ساعت 09:10