دویست و چهل و یکمین شماره مجله فیلم نگار منتشر شد

دویست و چهل و یکمین شماره مجله فیلم نگار منتشر شد

دویست و چهل و یکمین شماره مجله ماهنامه فیلمنامه نویسی فیلم نگار ویژه اسفند 1401 منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، در ابتدای بخش سینمای ایران، بررسی عنصر قهرمان در فیلمنامه های جشنواره چهل و یکم و سازوکار افکت‌های دراماتیک در داستان را می خوانیم. فیلم روی پرده‌ای که در این شماره به آن پرداخته شده «ملاقات خصوصی» ساخته امید شمس است. دو نقد بر این فیلم و گفت‌وگویی با نویسنده و کارگردان این اثر صفحات بعدی را تشکیل می دهند.

پرونده موضوعی این شماره به فیلمنامه نویسی برای فیلم کوتاه اختصاص دارد که با مطالب متنوعی مانند گفت‌وگوی جمعی پیرامون مقوله فیلمنامه نویسی برای فیلم کوتاه در فرهنگ فیلمنامه، شش نکته برای نوشتن فیلمنامه‌های کوتاه منسجم، ۹ روش خلق ایده برای فیلمنامه کوتاه، رویکردی در تحلیل و انتخاب الگوی فیلمنامه کوتاه برای فیلمسازان، چگونه اولین فیلمنامه کوتاه تان را به بهترین نحو بنویسید؟ و ... همراه است.

در بخش سینمای جهان، سیناپس فیلمهای بنشی های اینیشرین، زمان آرماگدون و پینوکیو به همراه نقد و بررسی و گفت و گو با سازندگان این آثار تهیه شده است. مطالعه تطبیقی رمان و فیلمنامه «پینوکیو، آدمک چوبی» و مقاله‌ای درباره کلیشه ها و استعاره‌ها دیگر عناوین این بخش هستند.

فیلمنامه کامل این شماره به «سینما پارادیزو» نوشته جوزپه تورناتوره با ترجمه احمد فاضلی شوشی (محصول 1988 ایتالیا و فرانسه)  اختصاص دارد. یادداشت مترجم، سکانس برگزیده و نقدی بر این فیلمنامه، پایان بخش مطالب این شماره هستند.

«فیلم‌نگار» به صاحب امتیازی بنیاد سینمایی فارابی منتشر می‌شود و نصرت‌الله تابش مدیر مسئول و سردبیر میثم محمدی دبیر تحریریه فیلم‌نگار هستند.

علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه این شماره و استفاده از مطالب شماره‌های قبلی مجله به سایت www.filmnegar.ir مراجعه کنند.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->