جلالی سفیر ایران در روسیه در دیدار با رئیس سازمان سینمایی:

ریل گذاری تاریخ جدید ایران و روسیه/ همکاری های فرهنگی - سینمایی پیش‌نیازی ضروری است

ریل گذاری تاریخ جدید ایران و روسیه/ همکاری های فرهنگی - سینمایی پیش‌نیازی ضروری است

محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی با سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه دیدار کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی ، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور در دومین روز از سفر خود به روسیه چهارشنبه (۲۶ مرداد ماه) با کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون این کشور در محل سفارت جمهوری اسلامی در مسکو دیدار کرد

در این دیدار کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی در روسیه ضمن تشکر از رئیس سازمان سینمایی کشور، این اقدام را بی‌سابقه‌ خواند و گفت: لازم است ریل گذاری تاریخ جدید ایران و روسیه را جدی بگیریم اما به دلیل فقدان شناخت فراگیر متقابل به لحاظ فرهنگی، جای کار بسیاری داریم.

وی با اشاره به حضور ۲۵ میلیون مسلمانان و ۶ میلیون شیعه در این کشور پهناور افزود: جمهوری اسلامی در دو حوزه دینی و در جایگاه کشوری به نام ایران جای کار بسیاری در روسیه دارد چرا که مردم این کشور نسبت به فیلم های ایرانی‌ گرایش بسیاری دارند.

جلالی تاکید کرد: به منظور گسترش مناسبات با روسیه، در همه حوزه ها بویژه حوزه فرهنگی نیازمند انجام ‌کارهای زیربنایی و ‌زیرساختی هستیم. این در حالی است که نسبت به برخی زیرساخت‌ها در زمینه‌های اقتصادی، جاده ای، راه آهن، کشتی و... باید از خیلی قبل اقدام می‌شد اما متاسفانه از آن غافل بود‌ایم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه حرکت رو به جلو به طور جدی آغاز شده است عنوان کرد: نقطه وصل تحولات در آینده دنیا، در کشورهای چین و روسیه است بنابراین باید تمرکز برنامه ها و فعالیت های بین المللی‌مان را در این منطقه افزایش دهیم.

کاظم جلالی با اشاره به مذاکرات و اتفاقات شکل گرفته میان ایران و روسیه در حوزه هنر و سینما تاکید کرد: پایدارترین روابط، روابط فرهنگی است و ما در این زمینه نیاز به سرمایه‌گذاری، حمایت و پیگیری جدی ‌جهادی داریم. در حال حاضر در دوران طلایی و مهم روابط فرهنگی و اجتماعی با روسیه و منطقه قفقاز قرار داریم و باید با بازنگری مسیر فعالیت در منطقه در همه‌ عرصه‌ها، از جمله فرهنگ،سینما و تلویزیون را تقویت کنیم.

در ادامه محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی در این دیدار گسترش ظرفیت های بین المللی سینما، تجاری سازی و بازیابی محصولات آن را مهم خواند و افزود: روسیه به دلیل برخی اشتراکات دیرینه و بازار مساعد آن، ظرفیت مهمی برای تعاملات سینمایی است.

وی با تاکید بر نقش سینما در همدل کردن ملت ها و تقویت پیوندهای عاطفی و اجتماعی افزود: در دنیا دیپلماسی عمومی از مسیر فرهنگی و سینما محقق می شود. این در حالی است که در دنیای امروز جریان اطلاعات و ارتباطات پایه و اساس دیپلماسی یک کشور را تشکیل می دهد بنابراین نیازمند دیپلماسی عمومی و رسانه ای در تعاملات با سایر کشورها هستیم.

به گفته وی، دیپلماسی رسانه‌ای و فرهنگی تبدیل به یکی از شاخه‌های اصلی فعالیت‌ها در حوزه سیاست خارجی شده و بخش قابل توجهی از دیپلماسی عمومی کشور ‌های قدرتمند جهانی را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه می توان از ظرفیت و کارکرد سینمای ایران برای تسهیل و تقویت و توسعه روابط دو ملت ایران و روسیه بهره گرفت، افزود: از سوی دیگر سینمای ما برای داشتن اقتصاد بهتر نیازمند حضور در بازارهای منطقه ای و بین المللی است.

خزاعی با اشاره به توافقات و دستاوردهای این سفر اظهار امیدواری کرد که با همکاری سفارت جمهوری اسلامی و مناسبات خوب موجود بین دو کشور ایران و روسیه، روند تفاهمات سریع تر انجام شود.

در این نشست مسعود احمدوند رایزن فرهنگی سفارت ایران در فدراسیون روسیه با اشاره به اینکه یکی از اهداف این سفر گفتگو درباره توانمندی های دو طرف در حوزه تولید و پخش آثار سینمایی و گسترش ظرفیت های اکران و ایجاد بازار تجاری برای سینمای ایران در روسیه است،گفت: دو کشور علاقمند به تولید مشترک آثار سینمایی و همچنین توزیع فیلم در چرخه اکران یا شبکه های تلویزیونی و پلتفرم های آنلاین هستند و طرفین به توافقات خوبی در این زمینه رسیده اند.

وی افزود: تفاهمنامه میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه در زمینه گسترش روابط دو کشور در حوزه سینما بوده و امضای آن میان سازمان سینمایی ایران و دانشگاه سینمایی مسکو محقق شده است. به نظر می رسد دستاوردهای قابل توجهی در دیدار با مدیران ارشد هولدینگ گازپروم مدیا، رئیس دپارتمان سینما و توسعه دیجیتال، رئیس دانشگاه سینمایی مسکو، رئیس موزه دولتی و مرکزی سینما، رئیس شبکه تلویزیونی ان تی وی، مدیرعامل پلتفرم پخش فیلم و سریال پرمییر وان، رئیس موسسه تولید و توزیع فیلم سنترال پارتنرشیپ، مدیرعامل آرشیو ملی سینمای روسیه، مدیر صندوق حمایت از سینمای روسیه (فوند کینو)، مدیر برنامه ها و رئیس کمیسیون انتخاب جشنواره بین المللی فیلم مسکو و غیره حاصل شده است.

وی با اشاره به موضوع حمایت از بخش خصوصی ایران و روسیه و توافقات همکاری با گازپروم مدیا تصریح کرد: در آینده جهش خیلی خوبی در زمینه تولیدات و پخش و اکران خواهیم‌داشت.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->