شماره 229 ماهنامه «فیلم نگار» منتشر شد

شماره 229 ماهنامه «فیلم نگار» منتشر شد

دویست و بیست و نهمین شماره ماهنامه فیلمنامه نویسی «فیلم نگار» ویژه اسفند 1400 در 130 صفحه به صورت دیجیتال منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، در ابتدای این شماره منتقدین و نویسندگان مجله به نقد و بررسی فیلمنامه‌های چهلمین جشنواره فیلم فجر پرداخته‌اند و آثار به نمایش درآمده را از جنبه‌های مختلف مورد تحلیل و تدقیق قرار داده‌اند. در ادامه نیز بهترین فیلمنامه جشنواره را معرفی کرده و بهترین ایده، بهترین پیرنگ، بهترین نقطه اوج، بهترین شخصیت پردازی و... را در بین فیلمهای به نمایش درآمده انتخاب کرده‌اند.

پرونده موضوعی این شماره به «تصادف» اختصاص دارد که از آن به عنوان رخداد ناخوانده‌ای که شیوه و زمان استفاده از آن در ساختار روایی فیلمنامه می‌تواند همچون شمشیری دو لبه عمل کند؛ یاد شده است. کارکرد رویدادهای تصادفی در فیلمهای سینمایی و سریال‌های تلویزیونی، شیوه استفاده به جا از تصادف در فیلمنامه نویسی، بررسی نزدیکی عنصر تصادف با شانس در فیلمنامه و گفت‌وگوی جمعی پیرامون عنصر تصادف در فرهنگ فیلمنامه نویسی تعدادی از عناوین این بخش هستند.

در بخش سینمای جهان، سیناپس فیلمهای «بالا را نگاه نکن»، «بجنب بجنب» و «خاطرات» را به همراه نقدهایی بر این فیلمها و گفت‌وگو با فیلمنامهنویس و کارگردانانشان می‌خوانیم. در صفحات «صحنه کوچک» سیناپس سریال خدمتکار و نقدی بر این سریال آمده است. در ادامه نیز مطالعه تطبیقی رمان و فیلمنامه «دختر گمشده» را می‌خوانیم.

فیلمنامه کامل این شماره به «بلفاست» نوشته کنت برانا اختصاص دارد که علی افتخاری آن را به فارسی برگردانده است. یادداشت مترجم، سکانس برگزیده و نقدی بر این فیلمنامه در کنار گفت‌وگویی که عباس نصراللهی و نوید پورمحمدرضا درباره فیلمنامه «بلفاست» داشته‌اند دیگر مطالب این شماره است.

«فیلم‌نگار» به صاحب امتیازی بنیاد سینمایی فارابی منتشر می‌شود و نصرت‌الله تابش مدیر مسئول و سردبیر میثم محمدی دبیر تحریریه فیلم‌نگار هستند.

علاقمندان می‌توانند جهت تهیه این شماره و استفاده از مطالب شماره‌های قبلی مجله به سایت www.filmnegar.ir مراجعه کنند.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->