وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامي:

مشکل حوزه فرهنگ بودجه نیست

مشکل حوزه فرهنگ بودجه نیست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فعالیت‌های فرهنگی باید به جریان های مردمی واگذار شود و این نقطه کانونی دولت جدید است. حرکت دولت مردمی بر پایه اتکای حضور مردم است.

 محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که مهمان برنامه «نگاه یک» در شبکه یک سیما بود، درباره نگاه دولت سیزدهم به مقوله فرهنگ گفت: در چهار دهه اخیر شاهد نگاه‌های مختلفی به مقوله فرهنگ بودیم. شعار دولت فعلی گفتمان است و تلاشش بر این است که همه امورات را در همه حوزه‌ها به مردم بازگرداند. این به معنی سلب اختیار از دولت نیست بلکه دولت باید تسهیل گر باشد و اگر شعار بخواهد اجرا شود مردم باید همه کاره باشند.

 

** فعالیت های فرهنگی باید به جریان های مردمی واگذار شود

وی افزود: فعالیت های فرهنگی باید به جریان های مردمی واگذار شود و این نقطه کانونی دولت جدید است. حرکت دولت مردمی بر پایه اتکای حضور مردم است. در دولت قبلی با پدیده بی اعتمادی مردم به دولت مواجه بودیم و ماجرای آبان ۹۸ در این پارادایم قابل تحلیل است. با اشاره به ماجرای بنزین در مدت اخیر باید گفت در دولت جدید اعتماد مردم به دولت برگشت و مردم اصلا اعتراضی نکردند. حالا با این فضا ما می توانیم کار را به دست مردم بسپاریم.

اسماعیلی در ادامه بیان داشت: برنامه اصلی وزارت خانه فرهنگ و ارشاد اسلامی احیای مرجعیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مدیریت است. حوزه سیاست گذاری اصلی در مدیریت فرهنگی دولت بر عهده وزارت ارشاد است.

 

** اتفاق نظر وزرا درباره موضوعات مختلف

وی ادامه داد: دولت هم مثل مجلس کمیسیون هایی دارد. در وزارت ارشاد یک نظارت بر فرهنگ داریم. امتیازی که دولت آقای رئیسی دارد این است که وزرای مختلف درباره موضوع های مختلف اشتراک نظر داریم و برای مثال وزیر صمت نسبت به مسائل فرهنگی با ما اتفاق نظر دارد و زبان ارتباطی مان خیلی فعال است، ما همه یک مجموعه هستیم. من درباره همه مصوبات دولت رای می دهم. در مدیریت فرهنگی علیرغم ساختارهای مختلف، وزارت ارشاد باید نظارت بر عملکرد و هزینه کرد فرهنگی داشته باشد.

وزیر ارشاد اسلامی افزود: اگر فرهنگ را پایه اصلی تحولات جامعه بدانیم و انقلاب مان را انقلاب فرهنگی بدانیم و بپذیریم مخالفت هایی که خارج از کشور می شود بیشتر در بعد فرهنگی است نه سیاسی، حتما باید حوزه فرهنگی مان را تقویت کنیم. حتی این را هم می دانم که شبکه‌های اجتماعی بیشتر تمرکزشان روی نظام خانواده است.

اسماعیلی گفت: امروزه ما در حوزه سیاست گذاری دچار مشکل هستیم و بر همین اساس چرخه معیوب می شود. ما در دولت جدید تلاشمان این است که مغز متفکر کار را باز تعریف کنیم ولو اگر بودجه کمی داشته باشیم هم کار درستی صورت می گیرد.

 

** ۲۰ فیلم متناسب با ایثار و شهادت در جشنواره فیلم فجر سال آینده داریم

وی افزود: روز گذشته از پشت صحنه یک فیلم سینمایی بازدید کردم و به این فکر کردم که در این چند سال چند فیلم درباره شهدا ساخته شده؟ تعدادی سریال ساخته شده اما زیاد نبوده و من مشکل حوزه فرهنگ را اولا بودجه نمی بینم و معتقدم بودجه به اندازه کافی وجود دارد. قرار نیست همه پول ها دست وزارت ارشاد باشد. اگر با برنامه ریزی پیش رویم سال آینده در جشنواره فیلم فجر ۲۰ فیلم متناسب با ایثار و شهادت داریم و در جشنواره فیلم فجر سال آینده می توان اینها را ارزیابی کرد.

اسماعیلی درباره توزیع امکانات در حوزه‌های فرهنگی ادامه داد: ۸۰ تا ۹۰ درصد فیلم های سینمایی مان در تهران و شمال تهران ساخته می شود. آیا ظرفیت های دیگری نداریم؟ بسیاری از مشکلات ما زیر ساختی است. طی همین دو ماه و سفرهایی که به استان های مختلف داشتیم، به بخش های فرهنگی شان از نظر مالی کمک کردیم. در استان اردبیل بیش از ۳۰۰ میلیارد کمک برای فرهنگ شهر گرفتیم همینطور است برای دامغان و سمنان و ... که همگی برای تکمیل ساختارهای فرهنگی شهرهای مختلف ایران شد.

وی ادامه داد: سیاست اصلی این دولت، تکمیل زیر ساخت های فرهنگی است. تولید فرهنگی بر زیر ساخت، گره خورده است. همان ابتدای کار در وزارت ارشاد گفتم می خواهم بخش مناطق محروم در وزارت ارشاد را راه اندازی کنم. از جمله آموزش های فرهنگی در شهرهای مختلف و ما این روزها در حال تکمیل زیر ساخت هایمان هستیم که مهم ترین کار آن کار تولید است.

 

** مهم ترین کار دولت مردمی، واگذاری کارها به مردم است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره کارهای اجرایی در بخش مناطق محروم نیز بیان داشت: مهم ترین کار دولت مردمی، واگذاری کارها به مردم است. ما ۲۶ هزار مسجد داریم و در ستاد مناطق محروم بار اصلی مان را بر دوش مساجد گذاشتیم. برای مثال من فیلم محمد رسول اله را دهه ۶۰ روی دیوار مسجد دیدم و یادم هست که در مسجد تئاتر اجرا می کردیم.

وی درباره تخصیص بودجه به حوزه سینما و‌ موسیقی نیز گفت: سینما هزینه بر تر از سایر حوزه‌ها است اما باید به همه حوزه‌ها به یک اندازه توجه کرد. در همین مدت دو جلسه با خوش نویسان و هنرمندان تجسمی گذاشتم و در آنها به نتیجه‌های خوبی رسیدیم. من در قبال مردم متعهدم چون معلوم نیست دوره خدمت هر فردی در هر پست و سمتی تا چه زمانی ادامه داشته باشد.

اسماعیلی درباره مصرف محصولات فرهنگی در سبد خانوار گفت: سال گذشته با دوستان در سازمان صداوسیما کاری برای سرانه مصرف فرهنگی انجام دادیم اما امسال وضعیت خوب نیست و ما هر چقدر کتاب خانه بسازیم و کتاب تولید کنیم باز هم مهم کتاب خوان است که نداریم و تعدادشان خیلی کم است. در این بخش وزارت آموزش و پرورش باید پیش قدم باشد. امروزه بچه‌های ما غیر از کتاب های درسی به هیچ کتاب دیگری دست نمی زنند. ما در وزارت ارشاد معاونت فرهنگی داریم و نمایشگاه کتاب برگزار می‌کنیم و ما تلاشمان بر این است که قیمت تمام شده کتاب را پایین بیاوریم. سالیانه ۳۰ هزار تن هزینه برای کاغذ می شود.

 

** ۵۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از هنرمندان در بسته حمایتی

وی درباره تکثیر و چاپ غیر قانونی برخی کتاب ها گفت: کار بعدی ما این است که زیر ساخت های کتاب خانه‌ها را تکمیل کنیم و دنبال این موضوع هستیم و از طریق دستگاه‌های قضایی آن را پیگیری می کنیم.

اسماعیلی همچنین با اشاره به حمایت وزارت ارشاد از هنرمندان نیز گفت: برنامه ای برای حمایت از سینماگران و هنرمندان داریم که یکی از آنها ارائه تسهیلات دو یا سه درصدی در صندوق هنر است.

۵۰۰ میلیارد برای این افراد در نظر گرفتیم. ما زمینه فعالیت های عادی سازی کشور را در دوران کرونا انجام دادیم و معتقدیم باید با کرونا کنار آمده و با آن زندگی کنیم. بر همین اساس امروزه بالای ۹۰ میلیون واکسن تزریق شده است و از مردم می خواهیم که در این مشارکت دولت را کمک کنند.

 

** ایجاد فضای مناسب برای برگزاری کنسرت در شهرهای مختلف

وی افزود: بیشترین بسته فرهنگی متعلق به موسیقی است. ما فضایی ایجاد کردیم تا هنرمندان موسیقی کنسرت هایشان را در شهرهای مختلف برگزار کنند. ثبت نام این کنسرت ها آغاز شده و از اوایل آذر ماه به طور جدی شروع می شود. از طرفی نمایش فیلم ها در سینماها هم شروع شده است و این نشان دهنده رغبت مردم به سمت این فضا است.

اسماعیلی در ادامه عنوان داشت: برنامه روشنی برای هزینه‌های بالای کتاب دانشگاهی نداریم اما قصد داریم نمایشگاه‌هایی برگزار کنیم که در آنها این کتاب ها با تخفیف های خوبی به فروش می رسند. در هفته کتاب نیز بنا داریم نمایشگاه‌های حضوری و مجازی برای مردم کشورمان داشته باشیم.

وی درباره حواشی بوجود آمده درباره مدیران و انتصاب های فارابی گفت: در هیئت امنای فارابی ۹ نفر عضو داریم و حضور سه نفر از آنها را برای دوره فعلی تمدید کردیم و سه نفر از اهالی فرهنگ و هنر به آنها اضافه شدند. رییس سازمان برنامه و بودجه ما در خبرگزاری جمهوری اسلامی و بنیاد رودکی بوده اند. یک سوم این افراد را از قبلی ها و برخی دیگر را از میان شخصیت های فرهنگی انتخاب کردیم.

 

** از هنرمندان تئاتری عذرخواهی می کنم که متضرر شدند

اسماعیلی درباره کم توجهی به تئاتر و دلیل آن نیز بیان داشت: از همه این عزیزان عذرخواهی می کنم که در دوره کرونا بیشترین ضرر را دیده اند و کمتر مورد توجه مردم قرار گرفتند. آنقدر به این افراد کم توجهی شده که نمی توانم حرفی بزنم. اما می توان به برخی فضاها توسعه مکانی داد.

از نظر ما برخی فیلم های سینمایی که ساخته می شوند اشکالاتی اساسی دارند که باید برطرف شوند.

 

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
-->