گفتگوی ایبنا با علیرضا تابش به‌مناسبت هفته کتاب؛

طرح کتابگردی، درروزگار کرونا می‌تواند با ایده‌های نو و متناسب با شرایط روز و در ارتباط تنگاتنگ کتابفروشان و ناشران، پلتفرم‌ها و مخاطبان اجرا شود

طرح کتابگردی، درروزگار کرونا می‌تواند با ایده‌های نو و متناسب با شرایط روز و در ارتباط تنگاتنگ کتابفروشان و ناشران، پلتفرم‌ها و مخاطبان اجرا شود

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی گفت: در برنامه‌های هفته کتاب هرچقدر به سمت مردم و رفع نیازهایشان در حوزه فرهنگ حرکت کنیم و تلاش کنیم برگزاری این هفته و مراسم آن از دل مردم و به ویژه اهالی کتاب برآید، طبیعتاً به پویایی و ماندگاری آن کمک بیشتری کرده‌‏ایم.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی به نقل از ستاد خبری بیست‌و‌هشتیمن دوره هفته کتاب،  علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و مدیرمسئول انتشارات سینمایی فارابی درباره لزوم برگزاری هفته کتاب گفت: مهمترین کار ویژه مناسک و آیین‌‏ها، نهادینه ساختن فعالیت‌ها و باورها در بطن یک جامعه است، وقتی مراسمی جدید در جامعه‏ای با استقبال روبه‌رو می‏شود، معنایی که می‌توان استنتاج کرد این است که جای خالی آن آیین در فرهنگ جامعه مورد نظر وجود داشته است.

وی ادامه داد: حالا با پیشنهاد اهالی فرهنگ یا بزرگان جامعه، این جای خالی پر شده‌است و برگزاری بیست‌و‌هفت ساله‏ هفته‏ کتاب و استقبال مستمر از آن نشان می‏دهد، چنین خلایی در جامعه وجود داشته‌است و با به رسمیت شناخته شدن نهاد کتاب و کتابخوانی در فرهنگ کشور، این سنت نیز سال به سال رنگ و جلای متفاوتی به خود می‌گیرد.

تابش با بیان اینکه هفته کتاب اکنون وارد روابط متقابل با نیاز اجتماعی و فرهنگی کشور به مقوله‏ کتابخوانی می‌شود، عنوان کرد: این تقویت متقابل، در نهایت نهادینه‏سازی کتابخوانی در کشور را موجب خواهد شد.

وی با طرح این موضوع که مثل هر مراسم دیگری، هفته کتاب هم دو سو دارد، یادآور شد: یک سوی آن برگزارکنندگان و سوی دیگر آن مشارکت‏کنندگان در برنامه‏های این هفته هستند، هرچقدر ما به سمت مردم و رفع نیازهایشان در حوزه فرهنگ حرکت کنیم و تلاش کنیم برگزاری این هفته و مراسم آن از دل مردم و به‌ویژه اهالی کتاب برآید، طبیعتاً به پویایی و ماندگاری آن کمک بیشتری کرده‏ایم.

تابش تاکید کرد: نمونه فعالیت‌‏هایی مثل طرح کتابگردی، درروزگار کرونا می‌تواند متحول شود و متناسب با شرایط روز و در ارتباط تنگاتنگ کتابفروشان و ناشران، پلتفرم‌ها و مخاطبان طرح‌هایی نو اجرا شود، یا سایر طرح‏ها تا جایی که به سمت مردمی‏تر کردن مراسم هفته‏ کتاب حرکت کنند، بدون تردید نیاز به تقویت دارند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه باید به نقطه‏ای برسیم که این هفته نیز، مثل تمام آیین‌های ملی کشور، به یک سنت تبدیل شود، گفت: حتی اگر روزی مجموعه‏ مدیران، سیاست‌گذاران و حتی به هر دلیل ناشران، از برگزاری مراسم این هفته منصرف شدند، این خود مردم باشند که این هفته را به پاس کتاب و کتابخوانی، که در فرهنگ ما ریشه‏ هزاران ساله دارد، به یاد داشته باشند و مجموعه مراسم مربوط به آن را برگزار کنند.

به گفته تابش، این تصویر شاید امروز کمی رویایی به‌نظر برسد، اما تغییرات فرهنگی با همین گام‌های کوچک آغاز می‌شود و در نهایت به اهدافی می‌رسد که در قدم اول نیل به آن‌ها غیرممکن به نظر می‏رسید.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان فرهنگ کتاب و کتابخوانی را در جامعه نهادینه کرد، توضیح داد: باید بگویم با سرمایه‏‌گذاری در حوزه‏ صنعت ترویج کتابخوانی، به روزرسانی مفهوم کتاب و کتابخوانی منطبق با انواع جدید مطالعه در عصر پسادیجیتال کنونی، پیوند میان انواع تعریف سنتی تعریف سواد و تعریف‌های به روز از این مولفه و توجه ویژه به سنین ابتدایی نسل جدید، به‌ویژه سال‌های قبل از مدرسه می‌توان به نهادینه کردن فرهنگ مطالعه در کشور کمک کرد.

 تابش با بیان اینکه در یک نگاه کلی و با توسعه محتوای دیجیتال، روند کلی کتابخوانی در کشور را مثبت ارزیابی می‌کنم، گفت: تاسیس و حمایت نهادهای مختلف مروج کتابخوانی در سراسر کشور و تقویت نهادهای مرتبط با کتابخوانی و حضور و حساسیت جامعه‏ مدنی به دسترسی همه کودکان کشور به کتاب‌های مناسب، از نشانه‏هایی هستند که مرا به آینده امیدوار می‌کنند.

 بیست‌و‌هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه ۱۳۹۹ با شعار «دانایی؛ مانایی» برگزار می‌شود.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.